Capacelele celulelor

Creat de stefan1, Noiembrie 03, 2009, 02:57:13 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Capacelele celulelor de puiet contin 58% ceara si 42%masa bruta (celuloza, polen, apa). Procentul de polen se apreciaza la 20%. La celulele de miere, capacelele au un procent mult mai mare de ceara.
Un capacel de celula cu miere (nu de la celule de puiet, cum am scris in alta parte), cantareste 2,7mg imediat dupa capacire. Dupa 5 zile cantareste 1,6 mg iar in a 12-a zi numai 1,1mg. Deci in 12 zile capacelul a pierdut 60% din ceara, care a fost mutata in alte parti ale stupului.
O celula are normal 0,282cm cubi si poate inmagazina 0,4-0,43 g miere sau 0,18-0,19 g polen.
Dupa eclozionarea a 16 albine dintr-o celula, volumul acesteia scade cu 6%.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Asa da,de unde ai acest citat?

bismark

Acest lucru recomanda schimbarea fagurilor cit mai des 1-2 ani  deoarece celula se micsoreaza albina iese  din ce in ce mai mica si mai anemica.Incepind din primavara voi tine o evidenta clara a fiecarei rame ii voi pune o mica eticheta cind a fost introdusa ca sa o schimb la prima ocazie cind o extrag.Cred ca astfel voi preveni si aparitia unor boli sau acarieni.Rolul natural al roiului tocmai acesta este de a scapa de neglijenta apicultorului.Din experienta mea de o viata cu albina prevenirea si gasirea unor metode naturale  care sint la indemina oricui pot salva apicultura.Multumesc tuturor celor care scriu pe acest forum,deoarece omul cit traieste invata unul de altul nu sa nascut nimeni invatat.Deoarece anul 2010  va fi un an greu si pentru noi ,oriunde am fi pe acest glob doresc de pe acum sa transmit  tuturor UN AN BUN CU MAI MULTE BUCURII   si LA MULTI ANI. :hi:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bee_lover

Domnule Bismark, nu cred ca merge metoda etichetarii ramelor ca sa stim cand sa le scoatem. Sa va dau un exemplu: o rama din mijlocul cuibului trebuie schimbata mult mai repede decat una de pe la margini daca ma insel va rog sa ma corectati. Cel mai bine este sa le schimbam ochiometric, si ramele negre sa le tragem din vara spre margini ca la strangerea din toamna sau la o extractie acestea sa fie scoase si reformate.

ioanardelean55

mult mai simplu e sa scri cu pixul pe partea superioara anul cind ai introduso in stup. dar asa cum spune bee daca ai ochiul format .si sti sa faci jocul ramelor atunci e ok. dar aici nu exista o regula ,unele foite sint cladite prost si trebuie sa la schimbi in primul an alti faguri se rup la transport ,altii la extras in aceste cazuri scrisul s-au biletelul nu-si mai au rostul .