Stup model -Batranul-

Creat de mmacreanu, Februarie 01, 2013, 07:43:15 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Sunteți penibili și ce mai grav e că nu vă dați seama.
Am fost în fabrica de la Tg. Secuiesc și am văzut stupi executați la cele mai înalte standarde de calitate.
Stupii de la export nu ar fi fost acceptați dacă ar fi avut probleme.
Nu întâmplător comenzile s-au înmulțit.
Am peste 50 de stupi fabricați în acel loc, singurele mici probleme au fost la primii 3, dar le-am rezolvat fără prea mult efort.
Au fost probleme cu materialul la primele livrări, dar acum panourile se execută în regim propriu.
Vizitați secția de producție, apoi dați-vă cu părerea.

În poze, stupi de la Tg. Secuiesc...  :P :hi:

stefan83

#106
Daca urmati link-ul cu pricina ... "stupiiteparului.ro" veti observa ca se vinde un stup tip "romikele" .

Cu tot respectul...sunteti un greu al forumului si probabil o sa ma linsati sau probabil banati...de aceea am facut print-screen-uri la tot ce am postat, DAR nu luati apararea unei afaceri acuzata de atatia oameni....ne jigniti si cei multi de aici au prea mult bun simt sa raspunda asemenator.

Conform afirmatiei de mai sus 240000 * sa zicem 100 lei = peste 5.000.000 EURO ... la banii astia interesele sunt mari ... si daca aparati cu atata inversunare pe cineva sunteti susceptibil de ceva implicare...ceea ce nu cred ca e cazul.

NU SUNTEM PENIBILI STIMAT DOMN ... STOP JIGNIRILOR ... FITI DEMN SI CIVILIZAT CHIAR DACA SUNTEM IN CURTEA DVS.

Se apropie Sighisoara....sunteti un Domn, e pacat sa stricati reputatia !

R E S P E C T D-le Romikele ... pastrati-va coloana verticala, va roaga cei multi, saraci si cinstiti, dar nu prosti sau PENIBILI cum ati afirmat

pharaonu75

#107
Citat din: stefan83 din Octombrie 17, 2013, 03:36:46 PM
Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 17, 2013, 01:07:56 PM

Ce greu duci tu ? citi stupi ai ? Te obiga cineva sa faci apicultura ?T-am cerut eu ceva ? Eu nu-am cerut niciodata sa mi se faca reclama la nimic , iar ceeace am scris a fost o gluma pe care cei avizati sigur au inteleso  .  Vezi ca in dictionarul limbi romane mai sint si cuvinte cu doua intelesuri , Te bagi ca musca-n lapte fara sa-ti ceara cineva parerea , Intra mai bine in dialog ,, cu cei care intradevar duc greul " si lasane pe noi cei din ,,gasca" in pace .

Specific "batranilor" ... cand sunt incoltiti si trebuie sa dea socoteala pentru tepe si afirmatii mincinoase ....JIGNESC si INSULTA pe cei mici. Atata aroganta si lipsa de omenie mai rar...bine ca e totul virtual ca ar fi in stare sa-ti "rupa gatul". Cand o dau in bara si gresesc ...ei defapt glumesc stati linistiti. Cand sunt coplesiti se supara si fug...fiti pe faza si veti vedea !

Apropos de "lasane pe noi cei din ,,gasca" in pace " ... eu va las....dar nu va lasa cei multi !

Fiti atenti la ce ton foloseste, si in ce hal se adreseaza intr-o discutie civilizata ... sau domnii din gasca cu pricina inteleg civilizatia prin "pupaturi in partile moi".
Pomenesc de DEX dar nu sunt in stare sa lege doua vorbe ... dar "E GREU SA VORBESTE ROMANESTE !"  =))

Daca tot discutam de tepari si de ce reclama isi fac aici hai se le zicem Tepes primului domn (Ba...ul) si Motoc celui de-al doilea (ioa.....n55). :qp: :qp: :qp: Gasca e mult mai mare....dar si personaje istorice la indigo sunt pe masura.....scoateti capul dragilor !

R E S P E C T d-lui Stefan Madalin ... invidiosule strici tu afacerile oamenilor  =)) ei se "chinuieste" sa ascuta tepele ce stii dumneata !
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Stefane, vorbesti aiurea!
Ai vazut vreodata un stup iesit din mana lui Ioanardelean? Cum iti permiti sa-l numesti tepar? Ai facut afaceri cu el si te-a inselat?
Atat Ioanardelean cat si Batranul sunt oameni de cuvant.
Ioanardelean fabrica stupi de o calitate cum nu am vazut pe meleagurile noastre.
Batranul nu fabrica stupi... el a dat doar brandul Stupii Batranului. Lorant este fabricantul.
Spune-ne cu ce te-a tepuit Batranul sau Ioanardelean, ca sa stim si noi! In caz contrar, le ramai dator cu niste scuze.

P.S. Pentru afirmatiile lui Ioanardelean referitoare la "cumpararea forumului", echipa administrativa ar fi trebuit sa fie cea care se supara, pentru ca ar fi fost vizata direct... dar tâlcul vorbelor sale a fost perceput asa cum trebuie.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan83

Am stupii crapati....dar n-am factura ca am fost fraier si m-am multumit sa-i iau mai ieftini ... dar am prieteni cu facturi si cu aceleasi nemultumiri ... 

Scuze-le sa le ceara cei ce jignesc, insulta si ameninta ...

ioanardelean55

  Dai in sus si in jos cu cei multi ,dar cine esti tu de fapt ? purtatorul lor de cuvint ? nu pot crede asa ceva din moment ce nimeni nu stie cine esti de fapt , daca esti tinar serios si destept  ai curajul si completeaza-ti datele in avatar si apoi mai vorbim daca daca nu esti un las si un nimeni adica un simplu O (ZERO) de dupa virgula .

stefan83

#110
Asa...asa...nea Motoc...jigneste si insulta ca doar asta stii ... sa-ti raspund cu o vorba de gradinita pe care sper s-o intelegi desi n-am pretentii -  "Cine zice ala E !"

Sunt un tanar serios si foarte istet ... dar nu am curaj intradevar sa ma bat cu 5.000.000 Euro. Si cum va spuneam mai sus....tac eu....dar cu restul ce faceti....ii anihilati pe rand ?????? :qp: :qp: :qp: :qp: :qp:
Daca continua asaltul moderatorilor probabil asa vom crede !!!!!!!

Topicul are deja aproape 13000 vizualizari si creste...imi place sa cred ca "cei multi" sunt la putere....ca altfel e dictatura

pharaonu75

Citat din: stefan83 din Octombrie 17, 2013, 04:20:35 PM
1. Daca urmati link-ul cu pricina ... "stupiiteparului.ro" veti observa ca se vinde un stup tip "romikele" .

2. Cu tot respectul...sunteti un greu al forumului si probabil o sa ma linsati sau probabil banati...de aceea am facut print-screen-uri la tot ce am postat...

3. NU SUNTEM PENIBILI STIMAT DOMN ... STOP JIGNIRILOR ... FITI DEMN SI CIVILIZAT CHIAR DACA SUNTEM IN CURTEA DVS.

1. Ai idee din ce motive se numeste acel stup "Romikele"? Iti spun eu, ca sa nu fii in eroare: Romikele a vrut stupi intr-o anumita configuratie si a dat comanda la Tg. Secuiesc. Cei de acolo nu fabricau stupi in acea configuratie, insa au onorat comanda conform cerintelor. Romikele nu primeste comision daca tu vei dori sa comanzi stupul "Romikele".

2. N-are rost sa te victimizezi. Daca vei fi sanctionat, va fi pentru faptele tale, nu pentru ca are cineva interes.

3. Spui STOP JIGNIRILOR (cu majuscule), dar continui sa il jignesti pe Batranul spunand ca este tepar. La fel ai facut putin mai inainte si cu Ioanardelean. Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face, spune o inteleapta vorba romaneasca.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Stefane, daca ai stupii crapati tu esti de vina.
Ai avut la indemana 2 variante:
1. sa soliciti inlocuirea lor
2. sa remediezi defectiunile.

Daca ai cumpara de la croitor pantaloni, si ar plesni cusatura, ce ai face?
Ai umbla in curu gol pana ce croitorul ii repara, sau i-ai coase cu mana ta?

Si totusi persistenta in penibil dauneaza grav imaginii proprii.

ioanardelean55

 Ca sa sti cu cine vorbesti te rog da-mi macar stupar  care a luat stupi de la mine si e nemultumit ,eu ii voi inlocui de gratis toti stupii  daca macar un stup cel putin timp de 5 ani nu a rzistat s-au are defecte . daca nu sti un client macar de al meu cu probleme de genul asta voi cere moderatorilor sa-si faca datoria . Nu ai ce cauta pe aici .

cristi ciuc

Mă bag și eu în discuție.
Am cumpărat de la fabrică în prima zi de livrare a stupilor stupi tip BĂTRÂNUL, apoi kit-uri, același model, apoi stupi tip ACA, apoi kit-uri.
Dacă vrem să fim obiectivi, trebuie să remarcăm o evoluție între prima șarjă și ceea ce s-a livrat ulterior....
O mare evoluție. Chiar se pot achiziționa stupi buni din material uscat, prelucrat profesionist.
Dacă fabricantul lasă pe flux rebuturi și marfă de slabă calitate, va vedea consecințele.
Sunt foarte mulți producători de stupi care fabrică stupi buni sau mai buni decât cei în cauză.
Dar ... prețul își spune cuvântul.
În măsura în care apicultorii au ceva deprinderi în materie și ceva scule pot să confecționeze lăzi, la un preț foarte bun.
Partea proastă este că nu întotdeauna cei mai buni apicultori sunt și buni tâmplari și viceversa.
Sau... cei care se ocupă intensiv de apicultură, nu se mai încurcă cu aspectele colaterale gen confecționarea lăzilor.
Eu produc stupi pentru uz propriu.., dar asta nu înseamnă că sunt un mare apicultor :)

cristi ciuc

#115
Vai!, până să postez, s-au scris vreo 4 păreri.
Știți bancul cu ardeleanul căruia nu trebuie să-i spui un banc joia că s-ar putea să râdă duminica la slujba de la biserică.
Subiectul este cald, dar și interesele sunt pe măsură.
Asta nu înseamnă că noi, cei care cumpărăm stupi nu trebuie să taxăm orice viciu de construcție și să nu apreciem stupii de calitate.

stefan83

#116
noi avem dreptul doar sa cumparam..."scoate banu' ciocu' mic ca te facem"...cam asa suna !

Probabil voi fi banat in curand ... asa ca salut pe cei cu coloana verticala !

FITI DEMNI !
RESPECT

D006

Eu acum aplic patriotismul local , cumpar lazi facute in satul meu . Macar daca iau teapa sa o iau de la unul de al meu si nu de la altii.

ioanardelean55


Nu ai cum lua teapa , trebuie mai intii stuparul sa stie ce vrea ,( la tine nu e cazu ) la meserias sa te duci cu pretentii  asta in prima faza ,faza a doua e sa te ti de capul lui maiales daca el nu e si apicultor .( vizita la atelier cit mai des )  faza 3 . la receptie tie ca, client i-ti revine toata raspunderea .C.T.C.ul .

cristi ciuc

Perfect de acord, cu specificația că CTC-ul trebuie să funcționeze ca un filtru și la fabricanții..., care se respectă.
Să fim bine înțeleși, eu mă refer la toți care vând stupi, fie 240.000, fie 100, fie 3.
A vinde 10 stupi, dintre care nouă sunt super și unul este rebut este jenant.
Am întâlnit și situații când am cumpărat rame de la diverși producători și nu vă spun ce se poate descoperi în interiorul pachetelor: fisuri/noduri/crăpături la cele de rășinoase, mucegai la cele de tei ș.a.
Concluzia ar fi că cine este comerciant de echipamente apicole trebuie să fie atent la aspectul calitate, mai ales când utilizează reclama pe forum.