filme

Creat de mape 48-petru manea, Decembrie 05, 2015, 08:27:59 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Vai de mama ei de apicultură.
Cu ce au greșit albinele astea?
Mai uitat si prin alte filme ale distinsusui realizator, pălăria mare, mare de tot. Păi dacă în mai avea 6 rame în cuib si trei luni mai târziu încă avea turture. Înainte se spunea: Hârtia suporta orice! Uite ca si înregistrarea video suporta...

bmdna

Este trist ce s-a intamplat, atat pentru albine cat si pentru om. Eu am dialogat o perioada cu acest domn, dar la un moment dat am renuntat. El avea impresia ca are toate cunostintele si nu mai putea primi sfaturi ci doar intrebari la care sa raspunda. A inteles apicultura intr-un mod original, trebuie sa recunosc. Eu cel putin, nu am mai vazut pe nimeni sa o practice astfel. La un moment dat a constatat ca tehnica inventatorului nu prea functioneaza si a incercat sa fie original. Imi pare sincer rau ca are probleme de sanatate si apreciez faptul ca a prezentat situatia in care a ajuns stupina. Iata un caz de pus la "nu faceti ca ei".

As vrea sa spun cateva cuvinte despre stupul minune al profesorului Ursu, numit si biostup. Eu am mai spus, am un astfel de stup, model 2011 si pot sa spun ca s-au infirmat multe din cele afirmate de "inventator". In primul rand, rama claditoare poate fi folosita in orice stup, cu aceeasi eficienta. Utilizarea ramei claditoare NU te scuteste de tratamente serioase impotriva varroa, orice model de stup ai avea, oricat de "bio" ar fi acesta. Polenul se poate recolta in orice fel de stup si are aceeasi calitate. La fel si mierea, pentru ca polenul este adunat de albine de pe flori, la fel ca si nectarul care se transforma in miere. Stupul, orice contructie ar avea NU produce nimic si nici NU va vindeca albinele de varroa. Sincer, imi pare rau pentru dl. Ioan si pentru toti cei care au cheltuit sume consistente de bani pentru achizitionarea unui numar mare de stupi de tip Ursu.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Nu păreau a fi stupii minune ai lui Ursi.

bmdna

#48
Citat din: tinumaftei din Decembrie 27, 2016, 08:33:42 PM
Nu păreau a fi stupii minune ai lui Ursi.
In ultima perioada a luat si stupi diferiti, dar la inceput a mers exclusiv pe stupii minune, are vreo cativa zeci... . Si astia din film sint stupi minune, dar i-a modificat el, le-a mai facut urdinise, sa poata ierna in tot felul de variante, cu cat mai putine albine. Unul din stupii din film, intr-adevar, nu este minune. Filmul e facut cu un telefon ceva, de asta imaginea e cam deformata.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

Si mie imi pare rau pentru ca Ioan a ramas fara albine.  El a crezut ce ii spunea Ursu si s-a inhamat sa faca reclama stupului respectiv. Probabil a si facut o intelegere cu Ursu care l-o fi  sponsorizat cu stupi pentru serviciul facut.
Cei care sunt mai noi pe forum sa caute subiectul despre stupul bio a lui Ursu si vor vedea ca Ioan a primit nenumarate sfaturi in care toti ii spuneau ca nu procedeaza corect, dar el a mers inainte.
Discutiile despre acest model de stup pot fi gasite aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3320.msg174712#msg174712

Kiwi Bee

Bucovineanu spune foarte corect.
Baiatul a fost tras de maneca(de catre colegii de pe forum) dar el vedea numai partea frumoasa prezentata in mod teoretic de Ursu.

Partea pozitiva este ca altii vor putea invata(daca doresc) din greseala lui Ioan.

oroles

1. "Stupul Ursu" nu e al lui. Daca imi aduc aminte cineva a indicat  faptul ca a fost copiat dupa un stup realizat tot de un roman in perioada interbelică. 
2. Ursu invata "pinguinii" (termenul nu imi aparține) sa nu faca tratamente antivarroa. Se lauda peste tot ca nu face tratamente  si ca mierea lui e bio. Intr-un filmuleț stiu ca se observă urme de fitil pe un subar. Ca sa nu mai spun ca pacaleste o groaza de oameni ca mierea lui e bio. Imaginati-va ca vara sotiei cumpara miere poliflora de la el cu 35 kg si refuza sa cumpere de la mine miere poliflora (cu siguranță cu nimic mai prejos decat a lui) cu 20. Deh, mierea era din biostup. I-am explicat cum e treaba cu acest diletant si acum cumpara de la mine.
3. Trebuie sa remarc ca Ursu e un tip charismatic. Efectiv seduce persoane cu un anumit profil psihologic (nu zic mai multe deoarece ar însemna sa jignesc si nu imi place). Bunăoară imi aduc aminte de doi achizitori de biostupi cu care s-a intalnit intr-o parcare din Bacau si pe care i-a filmat. Unul din ei avea tatal stupar si fusese sfatuit sa nu cumpere stupii Ursu. Si totusi a trecut peste sfaturile tatălui si a achiziționat stupul minune. Ursu a facut din apicultura unui soi de religie cu el guru in frunte. Si Hitler ar fi invidios pe Ursu.
4. Nu vreau sa infierez "stupul minune". Sunt de parere ca se poate scoate la fel de multa miere ca din oricare alt stup. Bineînțeles,  aplicand tehnologia asa cum o stiu eu, nu cum spune Ursu. Nu e niciun stup mai bun si nici mai rau decat altii. Stiu ca un coleg semnala ca am orizontali si ca sunt înapoiat ca abia anul trecut mi-am luat primii verticali. Personal recunosc ca prefer orizontalii din doua motive: La un vertical ca sa umbli in cuib trebuie sa hamalesc ceva caturi, sa le dau jos, sa le pun la loc. La orizontal mi se pare mai simplu. Al doilea motiv este ca nu fac pastoral. Cred ca as putea spune ca dupa aceste doua criterii stupul Ursu mi s-ar potrivi... Daca ar fi facut cu mai putina zgarcenie la material si la un pret corect, l-as cumpara.
4. Pun pariu ca Ursu are inca albine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

@oroles: In viață, fiecare victimă își caută călăul!

Eugen B

#53
Multa lume nu intelege ca apicultura consta in a produce ceva, nu doar a avea albine.
Una e de hobby ca iti place sa le vezi si alta ca faci filmari si crezi ca esti bun.
Daca nu progresezi in apicultura vei ramane de caruta. Adica degeaba ai stupi daca faci foarte putin sau nimic.
Si daca mai are Ursu stupi nu foloseste metode care le promoveaza prin carti sau DVD-uri.
Si mie imi pare rau de albinele toate care mor in tara dar nu avem ce face. Daca multi sunt incapatanati vor suporta singuri consecintele.
Deabea de acuma pana la sfarsit de ianuarie vor muri coloniile infestate de varroa.
Cine vrea sa faca apicultara sa se documenteze si din carti de specialitate si daca nu au inteles tot sa se mai uite si pe net.
Despre stupi bio sau miere bio este alta poveste care nu vreau sa o deschid.
Multi care au stupul Ursu au inpresia ca mierea lor e bio, ca lada e bio. Comic , dar astia sunt romanii
Cine stie ceva filme aparute anul acesta il rog sa le posteze aici sau sa ma contacteze. As vrea sa mai vad ceva documentare daca au aparut noi. In rest cred ca le-am vazut pe toate.


G. Iulian

Citat din: bucovineanu din Decembrie 27, 2016, 11:10:10 PM
Si mie imi pare rau pentru ca Ioan a ramas fara albine.  El a crezut ce ii spunea Ursu si s-a inhamat sa faca reclama stupului respectiv. Probabil a si facut o intelegere cu Ursu care l-o fi  sponsorizat cu stupi pentru serviciul facut.
Cei care sunt mai noi pe forum sa caute subiectul despre stupul bio a lui Ursu si vor vedea ca Ioan a primit nenumarate sfaturi in care toti ii spuneau ca nu procedeaza corect, dar el a mers inainte.
Discutiile despre acest model de stup pot fi gasite aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3320.msg174712#msg174712

Nu a ramas chiar fara nici un stup cu albine, dar din cati avea parca vreo 50, a ramas cu cativa, daca or trece iarna. E de apreciat ca a recunoscut ca a gresit si a aratat si altora sa nu faca aceeasi greseala. In plus a avut probleme de sanatate suferind o operatie la Tg, Mures de care a trecut cu bine acum cateva saptamani.

Eugen B

Conteaza ca este el sanatos. In rest prea mult timp sa batut in piept cu stupul bio. Cand zeci sau sute de oameni iti zice ceva poate iti faci anumite ganduri, nu mergi cu capul inainte.
Normal cine se apuca de stupi trebuie sa inceapa cu 2-4 stupi si sa mai merga si pe la alti colegi sa mai vada ce se face acolo, poate sa ii si ajute la stors si sa vada cum se lucreaza in stupi.
La noi in tara la majoritatea incepatorilor stupii au avut mult de suferit in toamna-iarna acesta. La cei cu experinta cred ca este invers, la foarte putini apicutori buni au avut albinele de suferit.
Ar fi bine ca domnu Ioan sa fie sanatos si sa mai asculte si de altii. Eu cred ca daca se tine de treaba anul acesta isi va reface stupina cat de cat

dinupaltinis

Citat din: Eugen B din Decembrie 28, 2016, 09:16:35 AM
Multa lume nu intelege ca apicultura consta in a produce ceva, nu doar a avea albine.
Una e de hobby ca iti place sa le vezi si alta ca faci filmari si crezi ca esti bun.
Daca nu progresezi in apicultura vei ramane de caruta. Adica degeaba ai stupi daca faci foarte putin sau nimic.
Si daca mai are Ursu stupi nu foloseste metode care le promoveaza prin carti sau DVD-uri.
Si mie imi pare rau de albinele toate care mor in tara dar nu avem ce face. Daca multi sunt incapatanati vor suporta singuri consecintele.
Marea grămadă a apicultorilor din ro. se împarte in doua categorii:
1.-Crescătorii de albine.
2.-Producătorii de miere.
:) :)
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Eugen B

Cred ca sunt mai multe clase. Nu vreau sa intram in discutii aiurea.
Altii produc polen, roi etc. Altii boli.