Europa care moare

Creat de Alutus, August 27, 2015, 12:25:58 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Inca ceva ce merita mentionat. 1. Suma primita de Germania prin planul Marshall este a doua suma ca valoare. 2. Valoare de 1,4 miliarde de dolari trebuie revizuita. A nu se confunda valoarea actuala a dolarului cu valoare de atunci. Sunt doua aspecte importante. Oricum, planul Marshall a avut beneficii pentru economiile tuturor statelor in care s-a implementat fiind vazut ca o masura de a proteja Europa de comunism.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

lasa ca nici cu rusii nu mi-e rusine !ce plata a avut Romania catre Rusia in primul RM,cand "forma de plata"
catre rusi a fost "sechestrarea"(vezi FURT) tezaurului national ? si dece a fost omorat Tanase,daca si-a permis sa spuna in public:pan-acuma davai das si de-acuma davai cias?(adica tot ce "prindeau").asa e,de cand lumea,dubla masura dintre tarile mari vs.tarile mici( vezi si fenta data de "sora noastra mai mare" Franta,care,desi eram a 4-a putere militara in al 2-lea RM,ne-a "suflat"locul la tratatul de pace dela al 2-lea RM,desi  "contributia" Frantei a fost numai pentru ea,adica a venit din Africa si s-a "oprit" numai in Franta).

ciucur

Citat din: oroles din Septembrie 24, 2015, 07:27:10 AM
Citat din: stefan1 din Septembrie 24, 2015, 05:42:31 AM


  Civilizatia nemteasca nu are nevoie sa o apar eu. Si-a demonstrat eficienta prin faptul cum s-a remontat dupa doua razboaie devastatoare pentru ea. Are o putere economica incotestabila si da grosul subventiilor cu care functioneaza UE.

Ati uitat sa spuneti cum s-a remontat!? Un plan Marshall cu bani pompati de la americani, neplata datoriilor de razboi (corect pretinse de greci si facute uitate de romani).

Am inteles. Nemtii sunt niste smecheri care si-au reconstruit tara pe banii americanilor. Dar austriecii, olandezii, danezii, norvegienii, suedezii -spre exemplu-care au aceeasi mentalitate si cam acelasi mod de organizare de ce sunt mai descurcareti asa de fel si au nivelul de trai asa de ridicat? Cum explici ca Germania a reusit reconstructia dupa WW2 cu ranitii, batranii si femeile? Cum explici ca la tehnologie, industre auto si utilaje au fost in top si inainte de razboaie si sunt si acum in top?
Nu trebuiesc venerati nemtii, dar noi astia mai latini si balcanici pe deasupra avem de invatat de la ei.
Spune-mi unde au cheltuit americanii 1 cent si nu au luat 2 inapoie.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

#78
Ia sa vedem cine a beneficiat de planul Marshall si cate state balcanice au primit suportul american: Austria, Belgia,  Luxemburg, Danemarca, Franta, Germania de Vest, Grecia, Islanda, Irlanda, Italia, Olanda, Norvegia, Portugalia, Suedia, Elvetia, Turcia. Sunt cam aceleasi pe care le-ai mentionat tu? De ce Austria (parte a Reichului) nu are cota parte din datoriile din WW2.  Ma intereseaza mai multe despre datoriile de razboi ale Italiei, ale Austriei, ca doar si aceste state au facut parte din Axa. Din pacate nu am suficiente resurse informationale. Planul Marshall a fost un real succes, ducand la relansarea economica a Europei occidentale. De restul, i-a durut pe americani in cur (ca sa citam dintr-un american celebru). De altfel, decalajul intre fosta RDG si fosta RFG e inca foarte mare, in ciuda faptului ca sunt tot nemti. Probabil cei din est or fi muncit mai putin! Sau poate nu au fost tot la fel de nemti... Acum lasand gluma la o parte, in Germania la ora pranzului erau pline cafenelele, dovada ca neamtul "isi savura" pauza de masa de la munca. Acest lucru un corporatist roman nici nu il viseaza. Sambata si duminica nici iarba nu creste. Nu lucreaza nici dracul. Toate magazinele sunt inchise, autobuzele circula foarte putin. Nu gasesti nimic deschis duminica. Cu toate astea, cand vorbim de productivitatea muncii nemtii ne dau peste bot. Desi muncim mai mult la nivel individual, suntem mai putin organizati si avem mai putina tehnologie. Cel mai bun guvern al nostru va fi cel care va reusi sa ne organizeze munca. Va dau un exemplu simplu. Avem o suprafata cultivata cu cereale comparabila cu cea a Germaniei, insa ca productie avem doar un sfert din ce produce Germania. Si nu am vazut nemti la prasit!

Pe ce se bazeaza economia Germaniei? Treaba sta simplu. Germania e a doua tara la "furaciuni". Aici ma refer la patente furate. Daca chinezul copiaza orice, germanul copiaza doar marfa scumpa: unelte, masini si masini unelte. Asta e "tehnologia" despre care vorbiti domnule @ciucur? Masinile unelte sunt scumpe si uite asa creste economia Germaniei. Am mai dat exemple de cat de "muncitor" e neamtul. Am dat o cantitate nu foarte mare de miere la cineva in Germania. Mierea a ajuns la un stupar neamt care a trecut-o ca si cum ar fi produs-o el si a vandut-o achizitorilor de acolo. Si uite asa el obtine un pret mult mai bun decat mine, doar pentru ca e neamt.


As putea sa spun multe, insa adevarul e ca neamtul numai muncitor, punctual si cinstit nu e! Fratele meu lucreaza acolo si imi povestea ca deunazi un coleg neamt se imprumuta la el sume modice (culmea, emigrant dintr-o tara saraca cum e considerat) si "uita" sa ii mai dea datoria. Imi spunea ca multi nemti au acest obicei si ca a vazut ca sunt "rai de datorie". Nu imi vorbiti mie despre nemti! Va rog sa va uitati pe datoriile externe ale statelor dezvoltate.

Le aveti aici:
http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/topul-tarilor-cea-mai-mare-datorie-externa-1_50b9f4dd7c42d5a663ad3959/index.html

Culmea sunt si cele mai bogate state si cele mai bine vazute. Altfel te uiti la vecinul cu BMW decat la vecinul cu Matiz. Insa intre vecinul care s-a imprumutat pe 10 ani sa isi ia BMW si vecinul cu Matizul cumparat din munca proprie este o diferenta majora. De exemplu, Romania daca nu mai consuma nimic timp de 7-8 luni isi plateste toata datoria in timp ce Irlanda are nevoie de 13 ani, Marea Britanie are nevoie de 4 ani si ceva, Suedia de aproape 3 ani si exemplele pot continua. Datoria externa a Germaniei (neluand in calcul despagubirile de razboi) este de 5.4 trilioane de dolari (cascati bine ochii!!!!), bani care ar putea fi platiti in aproape doi ani daca nu ar consuma nimic.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: oroles din Septembrie 24, 2015, 07:00:33 PM
Din civilizatia italienilor.... Proaspat gasit pe net!
https://www.facebook.com/ChristianSabbaghOficial/videos/710717209072910/

Cu tot respectful, dar incidental nu este reprezentativ pentru cultura italiana. Eu am fost de nenumarate ori in Italia, de cateva ori chiar si la Colosseum si nu am avut probleme. Eu m-am dus sa vizitez si nu sa ma dau in spectacol cu oamenii aia. Cand te duci la spectacol risti sa mai si platesti. Daca observati filmarea nu e continua. S-a taiat exact momentul platii. Cred ca medelin si Sabah au incercat sa mai traga din bani, asa au ajuns sa se certe cu aia.

Cat despre politie... aici e alta treaba. la sfarsit de ani 90, inceput de ani 2000 conlocuitorii nostril faceau ravagii cu alba neagra... . Era 50 de euro ca sa ii arati lui ala unde a ascuns neagra. Ai nostrii erau cu gasca, exact ca in Romania. Unul manevra alba neagra, vreo trei jucau ca sa tina atmosfera, mai exact pierdeau, faceau pe prostii si veneau italienii si pierdeau bani multi... . Carabinierii erau putin mai incolo dar nu se sinchiseau. Ca si Sabah ma tem ca erau intelesi cu conationalii nostril. Aia de faceau jocurile (ca erau mai multe ateliere de joc, unul dupa altul) erau sigur de la noi pentru ca I-am auzit vorbind.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Asa e, nu sunt reprezentativi pentru cultura italiana cum nici violatorii din Vaslui nu sunt reprezentativi pentru cultura romana. Nici Sicilia nu e reprezentativa pentru Italia cum nici Vasluiul pentru Romania. Daca ai trecut prin Italia iti pot recomanda cateva zone din Torino si Napoli care dupa ce le vezi orasul tau ti se va parea de 1000 de ori mai civilizat decat  zonele respective. Si nu sunt locuite de romani...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Septembrie 24, 2015, 03:14:49 PM
Pe ce se bazeaza economia Germaniei? Treaba sta simplu. Germania e a doua tara la "furaciuni". Aici ma refer la patente furate. Daca chinezul copiaza orice, germanul copiaza doar marfa scumpa: unelte, masini si masini unelte. Asta e "tehnologia" despre care vorbiti domnule @ciucur? Masinile unelte sunt scumpe si uite asa creste economia Germaniei. Am mai dat exemple de cat de "muncitor" e neamtul. Am dat o cantitate nu foarte mare de miere la cineva in Germania. Mierea a ajuns la un stupar neamt care a trecut-o ca si cum ar fi produs-o el si a vandut-o achizitorilor de acolo. Si uite asa el obtine un pret mult mai bun decat mine, doar pentru ca e neamt.

As putea sa spun multe, insa adevarul e ca neamtul numai muncitor, punctual si cinstit nu e! Fratele meu lucreaza acolo si imi povestea ca deunazi un coleg neamt se imprumuta la el sume modice (culmea, emigrant dintr-o tara saraca cum e considerat) si "uita" sa ii mai dea datoria. Imi spunea ca multi nemti au acest obicei si ca a vazut ca sunt "rai de datorie". Nu imi vorbiti mie despre nemti! Va rog sa va uitati pe datoriile externe ale statelor dezvoltate.

Oroles,
Tu esti baiat fain si esti si citit. Cred insa ca ai boala pe nemti sau ai un filtru peste ochisori si nu vezi corect situatia. Iti respect opinia chiar daca nu sunt de acord cu ea si asta va fi ultimul meu raspuns referitor la germani.
Ca exemplu, eu iti spun doar ca in domeniu meu, firmele germane constructoare de utilaje si fabrici la cheie au concurenta doar de la danezi si de la chinezi.
Danezii au cea mai mare firma in domeniu din lume, sunt tari. Chinezii au copiat aproape tot si produc ieftin. Dar in industria auto cum e? Dar in industria chimica cum e? In metalurgie? La medicina? Aici e vorba de trendul general, nu de exceptii.
De la nemti, daca vrei piese pentru revizia utilajelor trebuiesc comandate cu cel putin 4-6 luni inainte de livrare. Toti stau la 'coada' si asteapta. Asteapta produse de calitate (de aceeasi calitate si azi si maine si cat va exista firma) si tehnologii noi care iti ofera siguranta in exploatare si performanta. Cumpara americanii, cumpara arabii, cumpara rusii, copiaza chinezii. Toti or fi niste prosti.
Despre mierea ta vanduta de apicultorul german....Dureros cu adevarat. Se intampla in mai toate domeniile. Dar te-ai intrebat de ce?
Ce vraji au facut germanicii astia de toata lumea are incredere in ei? Cum au ajuns niste 'hoti si puturosi' sa fie cei ce conduc Europa?

Pai pentru ca ceilalti sunt mai hoti si mai puturosi. Si unii dintre ei tradeaza si intorc armele des.
Norocul Romaniei in al doilea razboi mondial a fost ca erau doar doua parti combatante. Daca erau mai multe ne mai razgandeam de cateva ori spre binele mondial. Si dupa aia ceream despagubiri de razboi. Sau macar ii asteptam pe americani. Cred ca vin inaintea extraterestrilor. Aaaa, si extraterestrii sunt de fapt niste daci liberi ce nu au fost inca gasiti/cuceriti de romani. Noi romanii avem de fapt o imagine distorsionata/ireala despre noi. Si prin acelasi filtru incercam sa ii intelegem pe altii. Cam greu.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefan1

Citat din: oroles din Septembrie 24, 2015, 12:02:57 PM
"...
Usor cu pianul pe scari!" Moratoriul Hoover va spune ceva? Poate spuneti ce a insemnat acest moratoriu si ce efecte a generat el. De fapt e actul care i-a permis lui Hitler sa se inarmeze. Se pare ca numai catre Romania mai exista o datorie de 19 miliarde de dolari dinainte si din timpul celui de-Al Doilea Razboi Mondial, dovedite prin contracte. De fapt, Al Doilea Razboi Mondial a fost dus de Hitler pe datorie! Nu vorbesc numai de despagubiri de razboi ci si despre bani datorati in continuare de statul german statului roman. E vorba de petrol, minereuri si alte produse luate de nemti pe datorie de la romani pe care nu le-au achitat  nici astazi. Si imi spuneti de niste banale sine de cale ferata si de un pod facut de nemti?!

Nemtii si-au achitat datoriile fata de rusi, insa fata de prostime, nu! De fapt au avut grija rusii ca nemtii sa isi plateasca datoriile. Ceea ce numiti "jaf" prin luarea fabricilor si mutarea lor in Rusia e de fapt o forma de plata a despagubirilor de razboi.
Moratorul Hoover a fost in 1932. Pana atunci Germania zdrobita in razboi a platit din greu la datorii si altii au primit. De la romani ne-a ramas o vorba "Vae Victis!", adica "Vai de invinsi!" Dupa Primul Razboi Mondial, invingatorii au dictat conditiile pacii. In special Franta, care a facut foarte greu fata anilor de razboi, a impus niste conditii care spera saingenuncheze Germania pentru multa vreme. Le-a luat si teritorii, dar au pretins si despagubiri foarte mari. Englezii, mai echilibrati, dar si americanii au remarcat imediat dupa tratatele de pace ca pedeapsa Germaniei este prea aspra si o asemenea situatie e o sursa de instabilitate pentru viitor. Au facut continue presiuni asupra Frantei sa renunte la o parte din pretentii, dar o vreme fara succes. A venit si criza economica din anii '30 si in acest contest, Hoover a propus amanarea despagubirilor de razboi pana situatia economica mondiala se indreapta. Adevaratul motiv era teama prabusirii Germaniei economic si financiar si pierderea capitalului american deja investit in Germania dupa razboi cat si imposibilitatea achitarii imprumuturilor germane, care ar fi afectat sistemul bancar american. Asta nu a favorizat Germania fata de alte state, doar i-a redus din handicap (cu toate ca Bazinul Ruhr era inca sub ocupatie franceza). Cum i s-a redus presiunea, Germania a inceput uimitor sa recupereze economic si dupa cativa ani deja era o putere cu care trebuia sa se trateze mai atent. Dupa trecerea crizei, toate tarile (inclusiv Franta) au fost convinse de Anglia si SUA sa renunte la despagubirile care mai ramasesera de platit. Cateva tari in frunte cu Grecia, Romania, Cehia, Serbia, au refuzat sa renunte la pretentii.
  Afirmatia ca Germania a facut razboiul pe datorie este o aberatie. Germania si-a planificat de la inceputul guvernarii lui Hitler resursele necesare dezvoltarii dar si pentru un razboi pe care Hitler il vedea de mult inevitabil, dar pe care il prevedea cam peste 2-3 ani fata de data izbugnirii. Relatiile economice cu Romania din timpul razboiului au fost intense si bine urmarite si de partea romana. Sunt foarte multe documentesi lucrurile destul de clare. Romania avea nevoie de tehnica militara, de echipamente industriale pentru fabricile care sustineau razboiul dar si economia (de ex tractoare). De asemenea trupele germane care aparau antiaerian Bucurestiul, campurile petroliere, zona maritima si alte locuri strategice trebuiau partial intretinute de romani. La randul lor nemtii erau vital interesati de petrol si grane ca si de alte produse ca lemn, animale etc. Discutii pot fi doar la preturile la care erau evaluate fiecare din produsele din schimburile comerciale. Sunt nenumarate documente care arata, culmea, plangeri ale guvernului roman ca armata germana cumpara direct de la producatori produse agricole la preturi mult mai mari decat putea oferi statul roman pentru nevoile proprii sau pentru a da tot nemtilor contingentele de produse la care se angaja prin contracte. Chiar in iulie '44 un raport al Marelui Stat Major catre M Antonescu semnala ca nemtii cumpara in Moldova animale cu pretul mult mai mare decat al pietei (lasa ca apoi au venit rusii si ei stiau sa faca altfel schimburile cu romanii). Nemtii se ofereau sa cumpere direct cu aur graul si petrolul necesare. Inca din '42, documente semnate de Clodius arata dispozitia nemtilor de a da 14.340 kg aur fin ca plata pentru grau si petrol. Din 1943 tot petrolul luat de nemti a fost platit la pret fix si in aur! Asa Romania, desi a dus un razboi greu, avea la sfarsit mai mult aur decat la inceputul lui. Nici macar propaganda comunista nu a putut nega unele lucruri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Referitor la datorii, lucrurile trebuiesc privite mai nuantat. Imprumuturile nu se iau la aceeasi dobanda. Tarile cu economii prospere se pot imprumuta la dobanzi foarte mici. Un imprumut este eficient atata timp cat ceea ce faci cu el iti produce un beneficiu care permite sa platesti dobanda si sa mai ramai cu ceva benefciu. E rau de noi, care imprumutam sa ne platim pensiile si pomenile sociale.
  Despre furtul de patente, nu stiu de unde ai statistica. Daca insa cercetezi marile inventii ale lumii, in mai toate domeniile o sa intalnesti foarte multi germani cu contributii fundamentale.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

din pacate,Germania are un "blestem" scris pe frunte:totdeauna cand ajung la apogeu ai pune draq sa se autodistruga si asta numai pentru ca le intra in cap,la un moment dat, ca se pot pune in contra cu toti in acelasi timp.mai stie cineva cine au fost si ce au ajuns teutonii in istorie(decat o amintire si aia stearsa)?

vulpea

PS.ma rog,sincer,pentru ei sa nu fie cazul si in vremurile de acum !asta in conditiile in care sunt germanofil,dar nu mai mult decat niponofil !!

bmdna

Parerea ca nemtii sint copiatori este cel putin nefondata. Cred ca poti sa-i acuzi de multe, dar nu de copiat... . Am sa spun niste lucruri concrete, din experienta mea, nu din auzite sau citite sau banuieli de-ale mele. Eu am avut ocazia sa intru in fabrici din Europa. Si as putea spune ca ma si pricep un pic la industrie. Desi daca te uiti la un plug pare ceva simplu, va asigur ca nu e, este multa tehnologie. Plugurile produse de o anumita firma germana (ca sa nu fiu acuzat ca fac reclama nu-i dau numele) sint cele mai bune. Si nu au fost copiate, pentru ca nu mai e nimeni la nivelul lor. Cele mai bune masini debitatat metal cu laser, ghiciti cine le face? Dar cine le-a inventat? Ei bine, germanii este raspunsul correct la ambele intrebari. Ei au fost primii din lume care au facut asta. Or fi copiat de la noi, cand le-am topit tancurile rusilor care erau gata sa ne invadeze tara. Si mai sint si altele...

Germania nu exceleaza in varfuri ale inteligentei. Parerea mea e ca la dezvoltarea Germaniei au contribuit doua insusiri ale poporului german, pe care le-am observant eu. Una este ca ei tot ce fac este facut cu seriozitate, durabil. Cat de putin face cineva, acel lucru este bine facut, nu va trebui sa vina altcineva din urma sa corecteze, sa repare. Al doilea lucru este disciplina, staruinta cu care isi urmaresc liderul. Ei nu-si permit sa mearga in timpul saptamanii in club, ca sa se prezinte la munca cu ochii carpiti.

La noi este o tendinta. Tendinta de a citi si a asculta selectiv si de a ne forma o imagine falsa. promovam acea imagine ca si cum ar fi realitatea. As sugera acelor domni sa cunoasca niste nemti obisnuiti. Bine ar fi sa ii vada si la locul de munca. Aici nu ma refer la skinheads sau la alte categorii de oameni. orice popor are un procent mai mare sau mai mic de elemente "altfel".

Si nu e numai Germania asa. Am fost anul acesta intr-o fabrica in Danemarca. Era vineri, ora 2. Erau prezenti numai cei din personalul auxiliar. Cand am intrebat unde sint muncitorii, mi s-a raspuns ca ei lucreaza 35,5 ore pe saptamana si muncitorii au plecat in weekend deja.

Acum, de ce noi sintem unde sintem. O sa spun tot din experienta si cu exemple concrete. Noi sintem aici tot din cauza unor trasaturi ale poporului. Cea mai daunatoare este cea care ne impinge sa cautam mereu sa facem lucrurile altfel decat este correct. Sa cautam mereu shortcuturi care sa ne duca apparent in acelasi loc, dar mult mai usor. Apoi mai e una. Odata ce urcam niste trepte in societate, uitam de unde am plecat si ce am vrut sa facem atunci. Aici as da un exemplu clar. Acea profesoara, parca se numeste Anghel, care a facut greva foamei, a ajuns senator si care de atunci se poarta de parca s-a nascut senator de pe vremea dacilor. Si mai am multe exemple de oameni care odata ajunsi sus au uitat de unde au plecat. Spun unii ca trebuie sa mergem la vot. Nu prin vot ne vom schimba. Schimbarea e mult, mult mai greu de facut. Si singurul mod democratic (nu vorbesc de cai nedemocratice) de a face schimbarea este prin educatie. Educatia, mai correct, lipsa ei este ceea ce ne-a adus aici. La noi educatia (ma refer la cea de acasa) se face gresit. Noi ii spunem copilului sa faca aia, sa invete, sa fie bun, sa nu faca lucruri rele, in esenta incercam sa ii dam o educatie buna. Dar uitam de un lucru: copii mai degraba invata din exemplul personal decat din povestile noastre. Noi ne asteptam sa avem niste copii model, dar ei vad la tot pasul ca noi faceme xact opusul la ce ii spunem. Ii spunem "nu e bine sa bei" dar multi se intrec in asta (nu vorbesc de bautul cu masura). Ii spunem ca nu e bine sa te bati iar unii dintre noi o batem si pe mama. Toate astea si multe altele copii le vad, si le copie imediat, pentru ca poate asa e dat de la natura, sa ne educam copiindu-i pe adulti.

Reflectati, cei care aveti copii, de cate ori ati incalcat de fata cu copii principiile pe care vreti sa-i invatati. Unui copil nu este sufficient sa-i spui ce e bine, trebuie sa-i si arati ca macar tu aplici ce spui.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

  Gandim asemanator in multe probleme! Sunt perfect de acord cu analizele facute.
  "Germania nu exceleaza in varfuri ale inteligentei."
  Cu asta nu sunt de acord. Incepand de la marii filozofi: Kant, Hegel, Schopenhauer, Marx, Nietzsche care au facut cele mai bine inchegate sisteme filozofice, la matematicieni:Kepler, Euler, Gauss, Neumann< fizicieni: Einstein, Heisenberg, Plank, Kirchhoff, Boltzmann, Lorentz, Hertz, Rontgen, Schrodinger, Pauli, chimisti nu-i mai enumer ca sunt foarte multi, mari naturalisti, astronomi etc. E adevarat ca unii aveau origine evreiasca, insa formati in scoala germana, pusa pe baze foarte sanatoase, cu promovari pe merit si conditii de cercetare din cele mai bune.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

Citat din: bmdna din Septembrie 26, 2015, 08:31:43 AM
parerea ca nemtii ...
Citat din: stefan1 din Septembrie 26, 2015, 11:31:36 AM
  Gandim asemanator in multe probleme! ...
Va admir si va invidiez pentru calmul si politetea cu care demontati aberatiile devenite paradigme nationale.
Sa nu uiti Darie!