Placi de zahar candi

Creat de oroles, Septembrie 16, 2014, 06:08:55 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Azi am incercat sa fac candi dupa metoda lui Gica Romanescu. Am pus 110 ml  de apa, 1kg de zahar. Am racit-o in apa si a si inceput sa cristalizeze. Am respectat proportiile si reteta lui nea Gica. La sfarsit nu mi-a iesit nimic. Arata mai degraba a zahar tos umectat. E posibil sa fie si de la vasul Delymano care nu e chiar asa cum zice reclama: se mai lipeste cate ceva de el. In concluzie, tot reteta de serbet de mai sus e cea mai usoara. Ma asteptam sa iasa transparenta frumoasa ca in pozele de pe stuparitul.










Dupa racire:





Rezultatul final:



Concluzii:
1. Se foloseste numai vas emailat.
2. Se pastreaza proportia 200 ml de apa la 1 kg de zahar.
3. Cand incepe sa fiarba se adauga zaharul si mesteca incontinuu.
4. Se fierbe pana la 117 grade Celsius mestecandu-sa sa nu se lipeasca.
5. Se ia de pe foc si se pune in apa rece.
6. Cand ajunge la 80 de grade se ia la invartit (am incercat si la 40 de grade dar la 40 de grade nu faci decat muschi serbetul fiind deja solid).
7. Cand nu se mai scufunda serbetul de pe lingura in masa de serbet se poate pune in pungi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dinupaltinis

Eu am facut acum 2 ani candi dupa reteta Romanescu si mi-a iesit.Eu l-am fiert intr-o oala emailata de 40 litri,cate 20 kg de zahar pt. ca se umfla mult la fiert.L-am facut fara termometru.Cam asa a aratat.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

oroles

Nu arata rau. PAre un pic cam mult caramelizat
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

Citat din: oroles din Noiembrie 06, 2014, 09:21:40 PM
Azi am incercat sa fac candi dupa metoda lui Gica Romanescu. Am pus 110 ml  de apa, 1kg de zahar. Am racit-o in apa si a si inceput sa cristalizeze. Am respectat proportiile si reteta lui nea Gica.

esti sigur ? , mai citeshte odata retzeta iar daca nu  gaseshti ceace ai omis atunci  :-c  un ,,prieten''.   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

#34
Da, sunt sigur.
Aici este reteta:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=9&t=643
Reteta spune cam asa ceva:
CitatNecesar
-oala de 10 sau 15 litri
-200 ml solutie 5% sare de lamaie
-0,9 litri de apa
-10kg zahar
Oala de 10 litri dar e mai buna una de 15 litri.De preferat oala emailata sau din cele cu fundul gros (3 straturi).Sunt bune si oalele de inox dar au tabla subtire si amestecul iese putin maroniu.Sub astea poate fi pusa o tabla.
Se pune 0,9 litri de apa si 200 ml solutie 5% sare de lamaie.
Se pune la fiert.Cand incepe sa fiarba se pune treptat zaharul (10 kg) si se amesteca continuu.Atentie,acest amestec incepe sa fiarba violent si exista riscul sa dea peste oala in momentul invertirii.Se tine la invertit 30-60 secunde,si se stinge focul.Se lasa sa se raceasca 10-15 minute timp in care se amesteca din cand in cand apoi poate fi turnat in forme.Personal il pun in pungi din rola de 2 kg (pun la ochiometru 800g-1kg) videz si lipesc cu o masina.Se poate scoate aerul din punga si inoda apoi punga ca e tot un drac.Se pun pe o suprafata plana si orizontala la racit.
Pun o poza din 2009

0.9 L de apa+200 ml de slutie de sare de lamaie = 1,1 solutie la 10kg de zahar. Eu am pus 110 ml de apa la 1 kg de zahar. Cu ce am gresit?

As suna dar nu prea gasesc prieteni cu experienta in candi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Dar daca as da zaharul printr-o masina de facut zahar pudra dupa care sa fac turte cu zahar pudra folosind un sirop de zahar cumparat (gen Apiinvert, Dulcofruct) sau facut de mine, in loc de miere? A mai incercat cineva asa ceva?


PS: Cand spun "A mai incercat cineva asa ceva?" imi aduc aminte de un tigan care s-a dus la o casa de pariuri si a pariat pe fiecare caine dintr-o cursa de caini cate un bilet. In mod normal omul si-a dat seama ca pariind pe fiecare din cei 6 caini cate un bilet unul sigur va iesi castigator. Nu a facut diferenta intre sumele pariate si suma castigata. Practic pierdea in 5 cazuri si castiga intr-unul singur. Vanzatoarea de la casa de pariuri l-a intrebat: "Sunteti sigur ca asa vreti sa pariati?" la care el a raspuns filozofic "DA!"
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Eu nu am incercat dar majoritatea fac 3 parti zahar pudra si o parte miere.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dinupaltinis

Citat din: oroles din Noiembrie 09, 2014, 11:53:48 AM
Da, sunt sigur.
Aici este reteta:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=9&t=643
Reteta spune cam asa ceva:
CitatNecesar
-oala de 10 sau 15 litri
-200 ml solutie 5% sare de lamaie
-0,9 litri de apa
-10kg zahar
Oala de 10 litri dar e mai buna una de 15 litri.De preferat oala emailata sau din cele cu fundul gros (3 straturi).Sunt bune si oalele de inox dar au tabla subtire si amestecul iese putin maroniu.Sub astea poate fi pusa o tabla.
Se pune 0,9 litri de apa si 200 ml solutie 5% sare de lamaie.
Se pune la fiert.Cand incepe sa fiarba se pune treptat zaharul (10 kg) si se amesteca continuu.Atentie,acest amestec incepe sa fiarba violent si exista riscul sa dea peste oala in momentul invertirii.Se tine la invertit 30-60 secunde,si se stinge focul.Se lasa sa se raceasca 10-15 minute timp in care se amesteca din cand in cand apoi poate fi turnat in forme.Personal il pun in pungi din rola de 2 kg (pun la ochiometru 800g-1kg) videz si lipesc cu o masina.Se poate scoate aerul din punga si inoda apoi punga ca e tot un drac.Se pun pe o suprafata plana si orizontala la racit.
Pun o poza din 2009

0.9 L de apa+200 ml de slutie de sare de lamaie = 1,1 solutie la 10kg de zahar. Eu am pus 110 ml de apa la 1 kg de zahar. Cu ce am gresit?

As suna dar nu prea gasesc prieteni cu experienta in candi.
Cand am facut prima data si eu am patit la fel,mi sa intarit zaharul in oala pentru ca am avut focul cam slab si zaharul s-a topit dar nu am avut temperatura pt.invertire asa ca apa s-a evaporat si zaharul s-a ingrosat la fel ca la tine.Am pus apa din nou, am focarit mai tare si atunci mi-a iesit.Focul sa-l ai teapan si nu te lua dupa termometru.Fierbe foarte violent,ai impresia ca explodeaza.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

oroles

Spune-mi exact cum procedezi?! Asa e, am avut focul moale.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

Citat din: oroles din Noiembrie 09, 2014, 04:23:26 PM
Spune-mi exact cum procedezi?! Asa e, am avut focul moale.
acum sa nu-tzi fie cu suparare dar era bine daca aveai minute ca sa potzi suna  :)   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Dorine, promit ca te sun, insa nu acum. As putea sa te sun insa nu m-ai putea intelege intrucat mi-a rupt unul buza cu cheia de la masina (cred!). Sunt in perioada de refacere. Ma refac eu si promit ca te sun!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Ai nevoie de ajutor ? Il iau si pe Dorin ca suntem din aceeasi zona sa-l linistim ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Daca nu am putut eu cred ca voi mai putin puteti. E fiu de mare boxer antrenor de lot national. Asa imi trebuie ca nu te pui cu cine trebuie. I-am spus doar sa isi mute masina ca sa pot sa trec si eu cu masina. Isi parcheaza masina pe mijlocul drumului. Acum 2 ani o batrana bolnava de cancer a fost carata mai bine de 200 de metri deoarece masina salvarii nu incapea de masina lui. Asta ne e civilizatia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 09, 2014, 07:27:11 PM
Ai nevoie de ajutor ? Il iau si pe Dorin ca suntem din aceeasi zona sa-l linistim ?
eu vreau sa ma duc la votare nu sa vina urna mobila la mine  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dinupaltinis

Citat din: oroles din Noiembrie 09, 2014, 07:38:00 PM
Daca nu am putut eu cred ca voi mai putin puteti. E fiu de mare boxer antrenor de lot national. Asa imi trebuie ca nu te pui cu cine trebuie. I-am spus doar sa isi mute masina ca sa pot sa trec si eu cu masina. Isi parcheaza masina pe mijlocul drumului. Acum 2 ani o batrana bolnava de cancer a fost carata mai bine de 200 de metri deoarece masina salvarii nu incapea de masina lui. Asta ne e civilizatia.
Pai voi nu aveti surubelnite sau cuie,sa o duca saptaminal la vopsit(masina) :D.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)