Pompa sirop

Creat de Liviu I., Ianuarie 08, 2012, 05:39:23 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

Nu stiu ce sa zic
faci hranitoare mai mari :lol:
Iti dai seama ca daca stii potentialul zonei nu faci hraniri.
Eu nu am avut cazuri de roi care sa nu duca ce le-am dat pe timp de vara.
E drept ca le dau putin pentru ca nu fac decat artificiali cu rama cu hrana , pastura si puiet.
s-ar putea sa aiba ceva gen plutitor dar nu stiu sigur.
Puteti suna la NeKtarKing Odorheiul Secuiesc si cere informatii suplimentare.
eventuale cunostinde de limba maghiara pot fi de mare folos :)
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

marius_vfp

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 08, 2012, 11:19:42 PM
Suna frumos, dar intreb si eu ca prostul: ce faci daca nu iti trage siropul timp de vreo 2-3 zile, iar tu esti plecat "la floare"? Ca s-a mai intamplat sa nu se atinga de el timp de cateva zile.

Nici nu vreau sa imi imaginez ce gasesti in stupina daca ai hranitoare de 500 ml.
pentru 50 euro se poate monta un plutitor gen bazin wc si treaba e rezolvata ,
daca stau bine si ma gandesc nici prea multa automatizare si electronica nuti trebe , doar bazinul cu sirop, pompa cu un temporizator electronic de 24 ore cu functioneare 15 minute maxim , furtun magistral 2 inci la care e conectat fiecare stup cu alt furtun mai subtire  apoi hranitorul prevazut cu plutitor cu inchidere la supraplin gen wc , si un senzor care sesizeaza cresterea presiunii pe magistrala ,mai exact atunci sunt inchise mai toate plutitoarele , si se inchide automat curentul , daca stau bine si ma gandesc la 50 stupi toata investitia (made home facuta de mine nu sare de 1000 ron la 50 stupi ),
spor la treaba , sper sa fie buna ideea , daca nu penalizati-ma la karma azi miam luat 2 bucati :yahoo_cry:.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Liviu I.

Marius, inca o lectie de inventivitate. ;)

Ma gindisem la un sistem cu plutitor insa nu am gasit unul care sa se potriveasca la hranitoarele de podisor pe care le am. De asemenea, indicatoarele de nivel (electrice, normal deschis) pe care le-am testat nu se potrivesc la fluide 'lipicioase'. :|

balasbebe

Un coleg a cumparat o pompa pentru must. Costa cam 1300 de lei+taxe postale, dar zic eu ca merita. Are rotor flexibil si o putere doar de 450 W. Scoate o presiune de 6 bari. Ieri s-au facut primele teste. Am pus doar 7 duze. Vreau in final sa pot face si eu o instalatie dar numai prin cadere, fara pompa si numai pentru un sirop de 1/1. Nu pun apa prea multa deoarece ar fermenta siropul pe conducte.

marius_vfp

#19
, la banii dati ar fi trebuit sa aibe ceva mai multi wati , totusi cei 6 bari (6 bari inseamna o coloana de lichid inalta de 60m asta in cazul apei .),e cam multisor ,pentru un motor de 450w,  un motor de hidrofor de 750w mai mult de 3,5 bari nu baga , sau poate pompa functioneaza pe alt principiu , si are o turatie mult mai mica cu ceva reductor in interior .
o fotografie ar fi ceva mai buna ,

spor la treburi
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

balasbebe

Pompa are doar 900 tot./min. Face presiune deoarece lichidul este foarte gros. Are doar 20 l/min.

Oricum la apiinvert nu va merge, deoarece capilarul folosit nu poate sa faca transferul in hranitor.