Echipa SWAT contra pitigoilor!

Creat de johnysibiu, Februarie 20, 2012, 10:32:27 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  cand iarna e deosebit de grea, unele pasari de padure coboara in localitatile apropiate, unde gasesc un adapost mai bun si ceva hrana. Si alea mananca albine daca au ocazia. Cum a spus si Bucovineanu, acestea nu omoara familii, dar la inrautateste iernarea. Ciocanitorile intr-adevar pot sa omoare o familie, prin atacuri succesive.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

johnysibiu

Solutia ce consta in expunerea de CD-uri in diverse locuri din stupina pare sa aiba succes pana acum.

zgl

ai verificat metoda ...personal?
sau e din auzite......
am stol de pitigoi....stol.....
oare mananca grau?
albina plateste....

cristian87

Citat din: johnysibiu din Februarie 23, 2012, 06:43:26 PM
Solutia ce consta in expunerea de CD-uri in diverse locuri din stupina pare sa aiba succes pana acum.
am verificat-o eu
nu merge
doar cateva zile parca au dat inapoi, pe urma chiar daca am schimbat pozitiile nu mai aveau nici o taina , s-au obisnuit ci lumina reflectata din ele.
la urdinisul de langa CD se duc glont, mai stau si pe batul de care atarna Cd-ul numai ca sa imi faca mie in ciuda
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

johnysibiu

Pot spune ca am scapat de pacoste, ori datorita CD-urilor, ori datorita primaverii, albinele zboarain voie.

dumi

La mine au atacat prigoriile, dar le-am speriat. Am un tub din azbocimet în grădina (de diametru de 50 cm, aprox 2m lungime cu un capăt îngropat în pamânt)unde mai pun apă pentru a uda legumele. Când veneau hoaţele loveam puternic cu un fier în tub. Se seriau şi nu mai veneau o perioada de câteva zile apoi iar încercau şi tot aşa. Daca nu deranjaţi vecinii încercaţi cu petarde sau alte improvizaţii. Poate reuşiţi să le mai îndepărtaţi. Şi metoda cu laţurile pare foarte buna.

xvader

cu prigoriile aveam si eu probleme mari, dar am observat ca s-au aciuat 2 ereti pe un stalp de inalta tensiune din apropiere si au disparut din peisaj toate pasarelele, chiar si mare parte din vrabiute. :D

Kov iulian

Citat din: xvader din Iulie 15, 2013, 10:01:10 PM
cu prigoriile aveam si eu probleme mari, dar am observat ca s-au aciuat 2 ereti pe un stalp de inalta tensiune din apropiere si au disparut din peisaj toate pasarelele, chiar si mare parte din vrabiute. :D

Chiar toate au plecat mare pacat=)) =)) =)) =)) =))

im0rtel


Tamas Edit

Va salut,
Din pacate nu am putut deschide lincul dar ma intereseaza si pe mine o solutie buna .

kamy

Citat din: im0rtel din August 28, 2013, 09:11:26 PM
ati incercat cu dispozitive anti pasari?
de exemplu : http://www.comenzi.ro/dispozitiv-anti-pasare-sonic-birdchaser-p-3782.html
Poate descoperi v'un aparat eficient de izgonit ...albinele si pasarile pleaca sigur!

MyBees.ro

CD-uri am folosit si eu si, cel putin asa am impresia, au avut rezultate. Sperie atat pitigoii cat si prigoriile.
Eu le am agatate, la o inaltime de cca 1.5 m, in fata fiecarei linii de stupi, pe o franghie care le induce o miscare continua. Astfel emit continu flash-uri luminoase. Le-am aplicat si niste puncte care imita ochii unei pasari.

Datorita cd-urilor sau nu, nu am mai avut pagube de la pitigoi si prigorii si merg inainte cu aceasta "sperietoare" care nu le dauneaza. Pana la urma au si ei un rol important in natura si nu avem dreptul sa ii distrugem.


my flickr  |  my facebook  |  my pinterest  |  my blog  | my YM: MyBees_ro@yahoo.com

SPYKAL

Citat din: MyBees.ro din Ianuarie 07, 2014, 11:49:26 AM
CD-uri am folosit si eu si, cel putin asa am impresia, au avut rezultate. Sperie atat pitigoii cat si prigoriile.
Eu le am agatate, la o inaltime de cca 1.5 m, in fata fiecarei linii de stupi, pe o franghie care le induce o miscare continua. Astfel emit continu flash-uri luminoase. Le-am aplicat si niste puncte care imita ochii unei pasari.

Datorita cd-urilor sau nu, nu am mai avut pagube de la pitigoi si prigorii si merg inainte cu aceasta "sperietoare" care nu le dauneaza. Pana la urma au si ei un rol important in natura si nu avem dreptul sa ii distrugem.



Poti incerca si cu ceva....slanina agatata prin copaci. Le tine ocupate. Stima si respect!!!

kamy

Ei momentan mai gasesc seminte pe afara ,da stati sa vina zapada sa vedeti cum se apuca toti pitigusii de ....apicultura!

oroles

Bucati de carne proaspata, otravita. Fac bine si la pitigoi si la ciocanitori. :D
PS. Anumite specii de ciocanitori sunt protejate de lege.
http://www.descopera.ro/natura/11721000-necunoscuta-lume-a-ciocanitorilor
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani