Apifonda ca baza pt turtele proteice?

Creat de Mircea.I, Decembrie 06, 2010, 12:02:35 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

eu am folosit ca stimulent in acest an la roiuri cu rezultate bune APILUK

Bistriteanul

Am facut un experiment cu apifonda ca sa vad ce cantitate de inlocuitori de polen (lapte praf si drojdie) poate sa incorporeze, si daca voi putea obtine turta cu 10-15% proteina.

Ingrediente: -apifonda 1.1 kg
                   -drojdie de bere praf 150gr- proteina 40%
                  - lapte praf 350gr- proteina 30%
                  - 4 linguri de ceai (sau ceai + protofil)

Intr-un lighean de plastic am presarat o mina de lapte praf+drojdie peste care am asezat felia de apifonda (apifonda pastrata in camera incalzita). Am presat peste apifonda lapte praf+drojdie si am inceput sa framint cu pumnul adaugand treptat praf(lapte+drojdie).
Am framintat pina cand amestecul a devenit prea prafos, adica incepea sa se vada ca numai absoarbe praful si atunci am impartit turta in 2 parti egale ca sa pot lucra mai usor.
Peste jumatate de turta intinsa in lighean am presarat praf si am turnat 2 linguri de ceai pe care le-am omogenizat cu praful de pe turta ca sa devina ca o ingrosala si sa se omogenizeze mai bine in toata masa si sa nu se lipeasca de degete. Am framintat bine. Au iesit 4 turte de aprox.400de gr pe care le-am bagat in pungi de plastic ca sa nu se evapore apa prea mult si sa devina (tari,seci) pina la introducere in stupi.

Adaugand ceaiul am reusit sa inglobez in apifonda toata cantitatea de lapte praf+drojdie. Turta are 10% proteina.

Ramine de vazut daca albinele o vor consuma, daca exista polen in natura si turta devine prea seaca probabil ca nu.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

valter

Acum ceva ani in urma m-am jucat cu vre-o 600 kg de apifonda, incepand cu luna ianuarie...si nu a afost bine deloc.
Putem gasi cel putin doua motive pentru care am daramat circa 200 de familii de albine(nu au murit, dar s-au prabusit ca  efectiv):
-administrare extratimpurie-de la 10 . 01;
-niciunul din producele zaharoase din piata nu este invertit...e zahar macinat  70-100 %...uzura nejustificata.

Am camara plina cu miere de amorfa.Nu trebuie folosita pentru moment, dar daca va fi nevoi o voi folosi fara sa mai faca calcule complicate.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Ervin

Citat din: Bistriteanul din Ianuarie 15, 2013, 03:01:27 PM
Am facut un experiment cu apifonda ca sa vad ce cantitate de inlocuitori de polen (lapte praf si drojdie) poate sa incorporeze, si daca voi putea obtine turta cu 10-15% proteina.

Ingrediente: -apifonda 1.1 kg
                   -drojdie de bere praf 150gr- proteina 40%
                  - lapte praf 350gr- proteina 30%
                  - 4 linguri de ceai (sau ceai + protofil)

Intr-un lighean de plastic am presarat o mina de lapte praf+drojdie peste care am asezat felia de apifonda (apifonda pastrata in camera incalzita). Am presat peste apifonda lapte praf+drojdie si am inceput sa framint cu pumnul adaugand treptat praf(lapte+drojdie).
Am framintat pina cand amestecul a devenit prea prafos, adica incepea sa se vada ca numai absoarbe praful si atunci am impartit turta in 2 parti egale ca sa pot lucra mai usor.
Peste jumatate de turta intinsa in lighean am presarat praf si am turnat 2 linguri de ceai pe care le-am omogenizat cu praful de pe turta ca sa devina ca o ingrosala si sa se omogenizeze mai bine in toata masa si sa nu se lipeasca de degete. Am framintat bine. Au iesit 4 turte de aprox.400de gr pe care le-am bagat in pungi de plastic ca sa nu se evapore apa prea mult si sa devina (tari,seci) pina la introducere in stupi.

Adaugand ceaiul am reusit sa inglobez in apifonda toata cantitatea de lapte praf+drojdie. Turta are 10% proteina.

Ramine de vazut daca albinele o vor consuma, daca exista polen in natura si turta devine prea seaca probabil ca nu.
Buna Ziua Dl Bistriteanu,
Ervin Hajdu ma numesc si sunt reprezentant vanzari la Agrana Romania. (Producator Apifonda Apiinvert si Apipuder)
Am citit postarea dvs si recomandarea mea ar fi sa incercat sa folositi apipuder din care tot Apifonda se obtine,cu diferenta ca Apipuderul este in forma praf la care puteti adauga laptele praf,drijdie eventual protofil dupa care puneti apa si se lasa la macerat aprox 6-7 zile.
Apipuderul este zahar pudra dar cu o granulatie mai mica decat zaharul pudra si nu contine amidon.
Amidonul este folosit in zaharul pudra din comert ca si antiaglomerat,insa amidonul nu este indicat albinelor!
Va doresc mult succes.

Cu stima,
Ervin Hajdu.
0731000097.
Ervin Hajdu
0731000097

albinasebes

deci apifonda nu este invertita, asa cum se spune. ideal e sa aiba destula mancare din toamna, dar cel putin mie nu mi se prea intampla asa. in fiecare an dau turte.
la stupii cu fund av. urca mai repede albinele pe rame sus, din cate vad eu la ai mei. acolo e mai cald. de aceea e mai dificil pt mine sa-mi dau seama daca au sau nu mancare destula. nu am destula experienta.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Bistriteanul

Citat din: Ervin din Ianuarie 16, 2013, 06:12:03 PM
Buna Ziua Dl Bistriteanu,
Ervin Hajdu ma numesc si sunt reprezentant vanzari la Agrana Romania. (Producator Apifonda Apiinvert si Apipuder)
Am citit postarea dvs si recomandarea mea ar fi sa incercat sa folositi apipuder din care tot Apifonda se obtine,cu diferenta ca Apipuderul este in forma praf la care puteti adauga laptele praf,drijdie eventual protofil dupa care puneti apa si se lasa la macerat aprox 6-7 zile.
Apipuderul este zahar pudra dar cu o granulatie mai mica decat zaharul pudra si nu contine amidon.
Amidonul este folosit in zaharul pudra din comert ca si antiaglomerat,insa amidonul nu este indicat albinelor!
Va doresc mult succes.

Cu stima,
Ervin Hajdu.
0731000097.

Va multumesc domnule Hajdu pentru raspuns, informatiile clarificatoare sunt binevenite.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

alvo

eu nu folosesc apifonda,nici apiinvert.
eu fac de 45 de ani turte din zahar macinat cu miere sau serbet din zahar cu miere.
nu am mortalitati,nici ghiarie.
de ce sa folosesc apifonda?este mai ieftina si mai buna decat turtele facute de mine?
cat costa un kg de apifonda?
in turta pot adauga protofil,polen macinat,sare de lamaie,sirop de ceapa,ceai de plante(daca nu am protofil),inclusiv o infuzie de pelin ptr combaterea nosemei-doar daca e cazul!
in toata cariera de apicultor,un singur stup,intr-un singur an a avut ghiarie si l-am tratat cu infuzie de pelin in turta.de atunci nu a mai aparut!

tassevasi

Citat din: alvo din Ianuarie 19, 2013, 05:15:50 PM

de ce sa folosesc apifonda?este mai ieftina si mai buna decat turtele facute de mine?
cat costa un kg de apifonda?
in turta pot adauga protofil,polen macinat,sare de lamaie,sirop de ceapa,ceai de plante(daca nu am protofil),inclusiv o infuzie de pelin ptr combaterea nosemei-doar daca e cazul!
in toata cariera de apicultor,un singur stup,intr-un singur an a avut ghiarie si l-am tratat cu infuzie de pelin in turta.de atunci nu a mai aparut!

  Foarte  corect , pina sa apara  acesti indulcitori  batrinii  nostri  foloseau numai zahar .
   Acum  e mult mai comod  cine are sute ,sa cumpere , scuteste munca .
    Numai bine .

alvo

acum,de vreo 2 ani,nu mai am ''sute'',ci doar ''suta'',dar moara cu ciocanele merge si macina zaharul,si apicultorul,eu adica,il amestec cu miere si obtin o super turta!
pai toata iarna ce sa fac?
cat e kilu de apifonda?

alvo

si mai adaug o remarca:termenul de valabilitate al turtei din zahar si miere-fara alte adaosuri- este la fel cu cel al mierii!
turta facuta,portionata la 1kg,se pune in folie de plastic si se poate utiliza la nevoie:acum,peste un an,peste doi.......

Ervin

#85
Citatcat e kilu de apifonda?

Buna Ziua,

Ma simt nevoit sa va raspund deoarece lucrez la producator.
Un pret orientativ pentru Apifonda ar fi 6.5 ron/kg.

Ervin Hajdu,
0731000097.
Ervin Hajdu
0731000097

cocobeny

Va salut
  Am pus la 13 ianuarie apifonda la toate familiile de albine, nu multa cam 400 g. si le-am puso direct pe rame fara punga, este vreo problema sa curga printre rame, care ati mai pus asa va rog sa imi ziceti, caci mai vreau sa le pun odata cand este cazul si sa stiu cum sa le pregatesc.  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

pharaonu75

Apifomda nu se scurge printre rame. Albinele vor consuma intai ceea ce vor gasi deasupra intervalelor, pentru ca au acces usor, iar apoi vor ataca si restul de apifonda care se mai afla pe apetezele superioare ale ramelor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube