Apifonda ca baza pt turtele proteice?

Creat de Mircea.I, Decembrie 06, 2010, 12:02:35 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea


albina harnik


dorindafi

Citat din: viespia  ucigasa din Decembrie 05, 2012, 06:10:23 AM
Are  in jur de 5 rame pline de albina, cam 4 cu miere / leam facut tratamentul   cu varachet forte....... si   nu le prea deranjez doar cand le mai pun apifonta atata... ^:)^
ma ucigasule , eu zic ca va trece chiar daca va fi mai slabutz

  ,,Are  in jur de 5 rame pline de albina, cam 4 cu miere / ''=== nu vad care-i spaima
la primavara-l vei pune la numar in randul celor vii  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albina harnik

da iarna cand e zapada si frig  si trebuie sa le pun apifonda..... e bn  sa le deranjam
:new:


dorindafi

pai cu ce le deranjezi , ca dai podishorul la oparte s-au ce ai peste cuib
pui turta shi acoperi cum a fost
maxim un minut toata operetzia   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albina harnik

mai  dau cu fum ca daca pun turta asa se lipesc de ea si  raman acolo moarte.............
cam atata/Dar  fenomenul asta cum lati explica:in luna august inceputul lui sept   cautand la stupi  constatam ca  din 7 care ii am in  2 numai am albine ..ramele pline cu miere  si  nici o albina moarta sau vie

dorindafi

ce sa cautzi in timpul iernii cu fumul la ele ori vrei sa se apuce de cultivarea canabisului   :nono:
albina trebue intzeleasa . tzie tziar place sa bage unul fum in camera care stai?
pt intrebarea 2- eu cred ca paduchii
in 2010 am pierdut 30 familii din cauza la dracii aia mici
perioada amintita de tine adica luna august e tare critica daca nu-i tratezi la timp
n-ai mai gasit albine  , nici nu mai aveai cum . dece - cele care eclozeaza sunt fara aripi shi in momentul in care iese din stup nu se mai intoarce
albina batrana moare la datorie
o parte din ele din cauza bolii pot roii

  ce spun eu poate sa fie s-au adevarat . explicatzii sunt multe   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albina harnik

poi si cand  pun tuta  ,albinele
se lipesc de ea ... se mai desfac de acolo sau mor??


dorindafi

mai flacau , se pare ca ai chiulit la multe ore  :rusine:
turta nu o pui peste rame precum caramida una peste alta daca albinele sunt peste rame
shi daca se-ntampla sa mai shi moara sa le fie tzarana ushoara ca doar nu le ai numarate   :D
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albina harnik

asa......poi si daca ele sunt peste rame eu nu pun  turta peste ele.. :welcome:... sau   sa o pun in aer ca zboara ele la ia =)) :bzz: si  se lipesc de ea

dorindafi

sunt fel shi fel de filmuletze dar nu ma apuc acum sa caut ca-l ashtept pe mos niculai
maine putem vorbii la   :-c , asta in cazul care nu le pui turta in aer  =))   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albina harnik

ok...zi doar cum sa scriu pe youtube  poate caut eu sa vad




octav

#57
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Noiembrie 23, 2012, 11:34:12 PM
Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 19, 2012, 06:34:41 PM
Facand haz de necaz, eu m-am mirat de ce nu au scumpit Apifonda pana acum! :rusine:
Ce dracu, vand zaharul la pret de miere! 
In primavara procesatorii plateau 6,5 lei pe kg de miere de rapita! Asa ca bravii apicultori vand mierea la pretul asta ca sa cumpere in toamna/iarna Apifonda la un pret mai mare! Nu-i asa ca este genial?

la bucuresti pachetul de 15kg era 110 - 115 lei
eu am dat in toamna dulcofruct de completare si tocmai in primavara trec iar pe dulcofruct pentru stimulare
la bucuresti a fost pachetul de 15 kg, 110 - 115 lei

Eu am luat cu 97.5 pachetul de 15 kg inainte de 1 dec.  Acum s-a facut 105.
Toate cele bune si iernare usoara va doresc.
eu le-am dat dulcofruct pentru completare si in primavara trec direct la dulcofruct pentru stimulare
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

G. Iulian

Citat din: viespia  ucigasa din Decembrie 05, 2012, 10:46:47 PM
ok...zi doar cum sa scriu pe youtube  poate caut eu sa vad

Simplu  pe Youtube scrii administrare apifonda si apar modalitati de taiat apifonda si de administrare.  :hi:  :hi:

Bistriteanul

Apifonda o lasi pentru cateva ore intr-o camera incalzita ca sa devina mai maleabila si mai usor de feliat.
Fiecare felie o bagi intr-o punga (subtire, la sul) si o apesi ca sa se aplatizeze.Le transporti la stupina iar chiar inainte de a le introduce peste rame, intepi, cu furculita de descapacit, punga pe partea de catre albine (partea de jos). Daca albinele sunt sus pe rame sufli putin deasupra lor ca sa se coboare si apoi asezi turta.Te ajuta sa nu strivesti albinele daca ai crescaturi de ceara deasupra ramelor sau 2-3 betisoare asezate peste rame. Baga mare!
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum