fund cu plasa antivaroua

Creat de bologanikolae, Mai 07, 2013, 11:22:14 PM

« precedentul - următorul »

bologanikolae

vreau sa va intreb care sunt dezavantajele acestui tip de fund?

si care tip este mai indicat ?


pharaonu75

@ Bologanikolae - vezi ca la Regulament avem un articol 7 pe care tu l-ai macelarit crunt!

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2702.msg48246#msg48246
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Citat din: bologanikolae din Mai 07, 2013, 11:22:14 PM
vreau sa va intreb care sunt dezavantajele acestui tip de fund?

si care tip este mai indicat ?
Nu exista fund antivaroa! Alea sunt fabulatii. Fundul antivaroa este o inventie prosteasca. Daca iti pui fund antivaroa nu inseamna ca nu mai ai varoa in stup. Prefixul "anti" inaintea lui varoa ar trebui sa arate ca fundul asta indeparteaza varoa. De fapt lucrurile nu stau deloc asa. Eu zic ca e o "gogorita" a unora. Cel mult, fundul antivaroa ar trebui sa ajute la o mai buna ventilatie in stup si la tratamentul cu varachet forte (bagi fumul prin plasa si se face mai usor). Eu nu am fund antivaroa si puneam pe niste tablite de fier fitilele cu varachet si le introduceam prin urdinis. Acum mi-am luat varojet si nu o sa mai am nevoie de niciun fund "antivaroa".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicu68

si eu am stupi cu fund antivaroua si nu sunt prea multumit de iei,vara se strang albine sub el ,nu mai zic cand dau sirop si din greseala iti curge un pic pe langa hranitor incitare la furtisag,si mai sunt si alte dezavantaje,avantaj o aerisire mai buna,eu nu o sa imi mai fac acest model de fund

Tamu

Denumirea de ANTIVAROUA vine de la faptul ca e mai usor de urmarit si de tratat varoua cu acest tip de fund.
Cele mai mari avantaje:
1. se pot face fumigatiile cu varachet forte pe suberul de tabla fara riscul de incendiu (daca distanta intre suber si sita este cea corecta),
2. se poate monitoriza cu foaie de hartie unsa cu grasime numarul de varoua cazuti. Sansele ca un varoa cazut prin sita sa se reintoarca in cuib sunt practic nule,
3. mizeria (rosatura) cade prin sita afara din stup,
4. iernarea in clopot se pare ca e mai OK decat tip horn.
Cele mai mari dezavantaje:
1. cost mai ridicat de productie,
2. atentie marita la unele lucrari.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

oroles

Citat din: Tamu din Mai 08, 2013, 02:11:48 PM
Denumirea de ANTIVAROUA vine de la faptul ca e mai usor de urmarit si de tratat varoua cu acest tip de fund.
Cele mai mari avantaje:
1. se pot face fumigatiile cu varachet forte pe suberul de tabla fara riscul de incendiu (daca distanta intre suber si sita este cea corecta),
2. se poate monitoriza cu foaie de hartie unsa cu grasime numarul de varoua cazuti. Sansele ca un varoa cazut prin sita sa se reintoarca in cuib sunt practic nule,
3. mizeria (rosatura) cade prin sita afara din stup,
4. iernarea in clopot se pare ca e mai OK decat tip horn.
Cele mai mari dezavantaje:
1. cost mai ridicat de productie,
2. atentie marita la unele lucrari.

Bun! Hai sa ii spunem "fund cu sita" nu "fund antivaroa"! Doar la Varachet i se poate spune "antivaroa". Mai e unul pe net care a facut un stup intreg antivaroa. Eu am varojet si nu o sa folosesc niciodata fundul asta. Uneori pui banda cu Varachet, dai foc la ambele capete si inchizi subarul. Apoi astepti 20 de minute sa vezi daca a ars. Daca nu a ars ii mai dai foc o data. Chestia e ca nu va mai avea acelasi efect, raportul Cantitate de fum / Durata modificandu-se. Deci varojet tata, nu aberatii ca "fund antivaroa" sau "stup antivaroa". Auzi... El are "stup bio" si baga varachet in albine de crapa. Ce e asta daca nu marketing?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bologanikolae

scuze pentru topicuri
nu am stiut de regulament
o sa fiu mai discret

Obombo

Citat din: oroles din Mai 08, 2013, 09:08:50 AM
Nu exista fund antivaroa! Alea sunt fabulatii. Fundul antivaroa este o inventie prosteasca.  Eu zic ca e o "gogorita" a unora.
Ah, cum te invidiez. As vrea si eu sa am astfel de certitudini in viata :wink2:

oroles

Citat din: Obombo din Mai 08, 2013, 05:55:08 PM
Citat din: oroles din Mai 08, 2013, 09:08:50 AM
Nu exista fund antivaroa! Alea sunt fabulatii. Fundul antivaroa este o inventie prosteasca.  Eu zic ca e o "gogorita" a unora.
Ah, cum te invidiez. As vrea si eu sa am astfel de certitudini in viata :wink2:

Eu zic sa nu le mai faci tratament cu Varachet daca ai fund antivaroa si rama dinaia ca a lu Ursu!  :lol: Doar ala prinde toti puricii cu stupul lui ...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Gib Cristian

  Eu nu inteleg de ce va deranjeaza atat daca ii se spune antivarroa?.. Pana la urma ajuta mult la realizarea tratamentului cu varachet, poti vedea cat de intensa a fost varroa intr-un stup, poti realiza tratamentul intr-un timp foarte scurt fara riscuri, eu la toate familiile de albine am FUND ANTIVARROA ! :)) si asa o sa ii spun toata viata, de ce oare romanu intodeauna despica firu in 7 ? :)
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

marian sima

Acest fund anul acesta a intarziat dezvoltarea familiilor de albina.

Obombo

Citat din: oroles din Mai 08, 2013, 06:32:52 PMEu zic sa nu le mai faci tratament cu Varachet daca ai fund antivaroa si rama dinaia ca a lu Ursu!  :lol: Doar ala prinde toti puricii cu stupul lui ...
Multumesc pentru sfat, dar din pacate este inutil. Nu am folosit nici o data Varachet sau alte molecule de sinteza si sunt contrar ramei claditoare din cauza interferintelor cu fiziologia familiei. Stupii mei, in afara de un Warré proaspat populat, au toti fund antivarroa.


Citat din: Gib Cristian din Mai 08, 2013, 08:49:43 PM
  ... de ce oare romanu intodeauna despica firu in 7 ? :)
Pentru ca in patru nu e suficient pentru noi :zzz: .

oroles

Citat din: Gib Cristian din Mai 08, 2013, 08:49:43 PM
  Eu nu inteleg de ce va deranjeaza atat daca ii se spune antivarroa?.. Pana la urma ajuta mult la realizarea tratamentului cu varachet, poti vedea cat de intensa a fost varroa intr-un stup, poti realiza tratamentul intr-un timp foarte scurt fara riscuri, eu la toate familiile de albine am FUND ANTIVARROA ! :)) si asa o sa ii spun toata viata, de ce oare romanu intodeauna despica firu in 7 ? :)

Pentru ca dupa cum vezi induce in eroare incepatorii. Mai stiu eu unul care nu a facut tratament antivarroa si stupii lui colcaiau de purici. :))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicu68

si consumul de miere pe timpul ierni e mai mare la acest fund,despre tratament mi-am luat varojet si totul e ok.