CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Nu cred ca atunci cand se trateaza cu varujetul nu se inhaleaza fum. Odata cu fumul se introduce si aer in stup.  Astfel e obligatoriu ca o parte din aer si bineinteles fum sa si iasa din stup.

oroles

Anul trecut foloseam toata banda de la fitil cu 3 picaturi de VF. Stupii erau noi cu podisor din plasele, fara plasa, deci cat de cat etans. Cand bagam dadeam fumul cu varojetul inevitabil inhalam: fie cand aprindeam fitilul, fie cand ma aplecam sa scot varojetul. Oricat de bine ar fi facuti stupii fumul tot iese. Se vedea cum iese fumul printre plaselel podisorului si chiar pe la incheieturi (sunt incheiati in franghiu cum se spune). Anul acesta am redus cantitatea de fum folosind doar o jumatate de banda, tot cu 3 picaturi. Aceleasi manifestari la starea mea de sanatate. Concluzia ar fi ca benzile nu fac rau cat face substanta (amitrazul). Eu unul nu cred ca nu inhalezi fum cand faci tratamentul.

mmcreanu nu cred ca albina chiar nu are nimic cand ii faci tratament. Pana la una alta, ti-a zis tie o albina ca nu simte nimic?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Masca de gaze. Eu am cumpărat o chestie la vreo 30 de lei - un fel de mască ca un bandaj cu un filtru chimic, fizic. L-am folosit de câteva ori--- cantitatea de fum inhalata a scăzut la jumătate. Dar tot masca de gaze rămâne.

oroles

Am vazut un apicultor care facea tratamentul cu masca de gaze pentru militari. :D Aia sigur e buna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Eu administrez cu seringa solutia de oxalic compusă din:100ml  apa distilata ,100g zahar si 10g oxalic,pentru 4 familii de albine.
Temperatura de administrare minimă asa cum mia reconfirmat si dl.Bucovineanu printr-un "sondaj"(facut de mine iarna trecută),este de minim +5  grade .
Tratamentul considerat a avea eficienţă maximă cum se stie,este in absenţa puietului capacit ,cu toate ca mi-se pare ca am mai scris pe acest forum,ani in urma,am lucrat la un apicultor aici care făcea si primavara oxalic la temperaturi de 28-30 grade,efectua 3 ture la interval de 7 zile,ca la varachet .
Dupa parerea altora nu e recomandat a se face de mai multe ori intr-o lună pentru ca produce o uzură foarte mare a generatiei de albine,acu fiecare cu toate.........ale lui. :)

bucovineanu

Citat din: aditza_71 din Octombrie 22, 2014, 09:21:56 PM
Dl.Bucovineanu dupa ultimul tratament cu varachet nu le bagati benzile de mavrirol?
Eu asa procedez , ieri le-am bagat benzile cu mavrirol, le-am pus si diafragmele de poliestiren extrudat si le-am spus ''iernare usoara''.
Acum e tarziu pentru mavrirol. Tratamentul cu ajutorul benzilor consta in faptul ca albinele miscandu-se in stup intra in contact cu substanta activa. Ori de acum inainte albinele stau in ghem, cel putin in zona mea.
Nici prea devreme nu e bine sa se puna mavrirolul deoarece albinele propolizeaza benzile. Perioada optima e inceputul lui septembrie.

relutu

Eu tratez cu asta=

oroles

E buna.
Am avut si eu una candva. Pe timpul lui Ceausescu se dadeau gratuit si la familii. Chestia e ca nu poti respira in ea. Circa jumatate de ora rezisti, dar dupa jumatate de ora cam ai probleme. Se mai abureste si  viziera.

Tatal meu povestea cum se facea familiarizarea cu masca si  fumul in armata... Ii bagau pe toti la o camera de gazare. Cand nu mai rezistau trebuiau sa iasa afara. Are un dublu efect asupra corpului: psihic si fizic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Decât sa-nghiti amitrazul, e excelenta.

relutu

Tragi un pic mai greu pe nas,ca Mutu dar mai sigur.

bismark

    Anul acesta dupa 5 ani de folosinta am chituit toate crapaturile aparut cu rumegus fin si aracet si revopsit toate cutiile,am folosit folia acoperind complet podisorul asa ca nu a mai iesit pic de fum din cutie.Anul trecut iesea prin toate crapaturile.Cit despre fum poate am inhalat fum numai cit am aprins fitilul de hirtie dupa care pina ardea citeva secunde ma indepartam de stup un metru.Cind nu mai iesea nici un pic de fum de la locasul de ardere stiiam ca e gata si inchideam urdinisul.Efectul cred ca fost maxim ca atunci cind le-am deschis ieseau afara buluc si la unii care cred ca au fost mai paduchiosi se agitau si se controlau unele pe altele.Am luat o albina din asta agitata si m-am uitat cu lupa si nu am gasit nici un varooa sa fie asa de mici de nu se vad sau le maninca pielea de unde au cazut?.In alti ani ii vedeam cu ochiul liber si mai ales pe matca.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Mihai Sergiu

Azi am avut "limbrici" si a trebuit sa verific o familie care avea puiet la ultimul control. La control am constatat oua de o zi,  doua zile si totusi nu vedeam matca desi era marcata. In cele din urma am gasit-o pe fundul stupului atacata de albine insa n-am mai putut-o salva. Tind sa cred ca a cazut de pe rame si au atacat-o crezand ca era albina hoata. Am dat si cu putin fum pentru ca erau destul de agresive si poate din aceasca cauza au atacat matca. Va cer si parerea dumneavoastra!

images upload

screen shot on windows

upload gambar

image post
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

Experienta e cel mai bun profesor. Nu stiu daca ai observat dar cand e mai frig albinele sunt mai "moi", avand o parte din simturi adormite. La desprinderea ramelor a cazut matca. Albinele au considerat-o un intrus si au lichidat-o. O puteai salva daca aveai la indemana un castron cu apa. De regula cand o ataca formeaza un mic ghem in jurul ei. Poti lua ghemul si il trantesti in farfuria cu apa. Instinctul de aparare e anulat de cel de supravietuire. Atacatoarele, constientizand ca ar putea muri incearca sa isi salveze pielea si nu mai ataca matca. Matca recuperata o puteai baga intr-un bigudiu si unsa bine cun miere se putea da familiei. Si daca turnai o cana de apa in capul albinelor care o atacau puteai salva familia.

Acum incearca sa o unesti cu alta familie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mihai Sergiu

Daca stiam... Oricum pe vineri mi-a promis cineva o matca, sper sa o accepte repederepede.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dodo79

Din moment ce ai oua va fi mai greu