CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

Eu i-am mutat in primavara.inainte de primul zbor.cu grija sa nu se desfaca ghemul.

bucovineanu

Astazi am facut ultimul tratament cu varachet. In functie de vreme dupa 15 noiembrie voi face un tratament cu acid oxalic.

Prieten cu Stuparii

Citat din: oroles din Octombrie 22, 2014, 10:19:13 AM
Asteapta sa vina frigul si le poti muta in siguranta. Daca vrei sa le muti acum ai putea sa mai pui un  rand de suporti in fata stupilor pe care ii muti si zilnic sa ii muti cca 30 de cm mai in fata. Apoi usor, usor ii orientezi catre sud. La mine problema e mai grea ca am 2 in 1 si la primavara vreau sa transvazez astfel incat sa ramana o familie in fiecare lada. Nu stiu cum voi face asta fara sa risc depopularile. Probabil le voi inchide 3-4 zile. Ai putea sa faci si tu asta, dar cu grija sa le lasi aerisire. Eventual poti pune putin sirop sau apa / in hranitor.
Salutare ! Da ar fi o treaba si asta insa eu a-și fi vrut sa fac mișcarea înainte de a intra propiu zis in iernare ( ghem ) sa nu risc la manevrare sa pice ghemul . Tot rândul vreau să-l duc 1 m si cei cu numere pare săi mut 4,5 - 5 metri si toti săi întorc catre sud . Eu ma gândeam daca este suficiente sa nu am zor o saptamana după mutare . Cat despre 2in 1 ai tai .....nu știu câți ai insa sa nu se depopuleze a-și opta varianta de a muta o saptamana ( familia nr2 ) in alta locație 15 km minim .

Prieten cu Stuparii

Citat din: TDI din Octombrie 22, 2014, 01:08:21 PM
Citat din: duma din Octombrie 22, 2014, 09:50:47 AM
http://youtu.be/psqrr38LQRE?list=UUof9rAhkbbPHqZIUmBkrxrg
Cam asa stau la ora asta ! Am o intrebare dupa ce urmariti videoclipul ! vreau s-ai mut 2,4,6,8,10,12 cate 4,5-5 metri mai in fata pe aceeiasi linie si ar mai trebuii sa-i intorc cu urdinisul catre SUD PE TOTI  ......cum ati proceda voi daca ati fi in situatia mea ?
De ce vreau sa le resfir ???? sa fie mai aerisite si cand fac roi in stupina sa am loc sa pun langa stupul de baza .
De mutat ii poti muta in 2 perioade: 1. Imediat dupa prima zăpadă serioasa sau inainte 2. Chiar înainte de primul zbor de curatire 3. Poti sa-i mGuri dupa primele zboruri de curatite, pe cei mai puternici si cu ocazia asta ai facut si o egalizare, care o sa amane roitul la unii. Urdinisele spre sud ai putea sa le muți dupa prima zăpadă ca sa eviti pierderile de albina si pozitia dupa primele zboruri de curatire.
Eu i-am avut bagati sub un sopron, o mare parte, i-am mutat la vale treptat pe cei mai slabi, dar surpriza... multi dintre ei aproape i-au ajuns pe ceilalti la salcâm si in unele cazuri chiar i-au depasit ulterior. Unul dintre cei mai puternici stupi ai mei, dupa tei a fost unul din astia, depopulati dupa mutare pe la 3.5-4 rame albina - i-am pus al treilea cat Dadant.
Salutare TDI ! Mi frica sa nu imi cada ghemul la manevrare insa numerele pare doar vreau sa vin cu ele mai in fata cam 4,5 -5 m cred ca este suficientă distanța dintre ei pe perioada verii si nu numai . Uare daca fac mutarea asta inainte de a prima zăpada , Sai  mut pe cei care vreau usor , usor in fata ....distanța de o lada la 2 zile ( se anunța ploi si vreme urâta cu putine grade 10-12 grade ) si după ce vine zăpada săi rotesc catre sud din prima ( acum sunt catre nord ) .....??

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Octombrie 22, 2014, 01:11:19 PM
Eu i-am mutat in primavara.inainte de primul zbor.cu grija sa nu se desfaca ghemul.
Dodo Salutare !
La ce iarna am avut .....zbor de curățirea am avut tot a doua zi  :) Mi frica sa prind sa fiu in preajma inainte de primul zbor de curățire , de aceia tare a-și vrea sa tau liniștit cand va venii acel zbor de curățire sa fie deja pe pozițiile care acum le am in cap ....mi frica un pic sa fac aceasta mișcare in timpul primei zăpezi ......nu dau eu cu ei din pod si nici ghemul nu cred ca pică chiar asa de usor , cu grija MARE cred ca se poate . Cred ca sunt un pic eu cam grăbit de vreau sa fac treaba asta inainte de a intra in iarna propriu-zis

aditza_71

Dl.Bucovineanu dupa ultimul tratament cu varachet nu le bagati benzile de mavrirol?
Eu asa procedez , ieri le-am bagat benzile cu mavrirol, le-am pus si diafragmele de poliestiren extrudat si le-am spus ''iernare usoara''.

NYK74

Tratamentul cu varachet am incheiat de facut,acum ramane de împachetat si eventual un oxalic cum zice dl,Bucovineanu mai încolo.

aditza_71

Nik spune-mi si mie cum dai oxalic ca eu nu am folosit pana acum. Se da la fel cu pistolul cu se foloseste la varachet?

NYK74

Citat din: aditza_71 din Octombrie 22, 2014, 09:35:34 PM
Nik spune-mi si mie cum dai oxalic ca eu nu am folosit pana acum. Se da la fel cu pistolul cu se foloseste la varachet?
Metode sunt mai multe si in ce priveste cantitatea administrată ,si a modului de a o administra.
Eu folosesc metoda mai veche ,cred,fac solutia si o dau cu o seringâ ,deasupra pe rame.
Este un topic dacă nu ma însel care tratează mai detaliat oxalicul . :hi:

mape 48-petru manea

35 g la 1 l sirop 1/1 = 50 ml la o familie cu seringa ---picaturi printre rame numai unde este ghemul ---la temp.de 4-5 gr.

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 23, 2014, 05:43:05 PM
35 g la 1 l sirop 1/1 = 50 ml la o familie cu seringa ---picaturi printre rame numai unde este ghemul ---la temp.de 4-5 gr.
E ca si cum ai face dus la 4-5 grade. Mai exact nu sunt de acord cu metoda...
Am mai spus-o. Studiile arata ca fumigatiile cu oxalic au acelasi efect ca amitrazul sau alte substante toxice. Din pacate sunt putini care fac tratamentul cu oxalic. Colegul Bio spunea ca dupa ce face tratamentul cu VF se simte rau. La fel si eu, dupa tratament am avut doua saptamani cand stranutam de la orice avea miros. Mai exact ramasesem cu o alergie... Ca sa nu mai zic ca in ziua in care faceam tratamentele cu VF ma simteam ametit si slabit. Ma intreb cum s-au simtit albinele? Am gasit si un studiu pe la turci care arata rate mari de imblonaviri de cancer la plamani la apicultorii de la ei care folosesc tot amitraz prin fumigatii. Am publicat candva studiul pe acest forum.

Nemtii folosesc un dispozitiv mult mai usor de realizat decat un Furetto de productie proprie. Cu putine cunostinte de sudura oricine si-l poate face. Tot ce ai nevoie e o lampa cu gaz, un tub, un ventilator si un focar. Focarul e important pentru eficienta maxima a tratamaentului, dupa cum spunea un neamt. Nu permite tevii sa se infunde in timpul tratamentului si poate fi curatat.

Asa arata dispozitivul:



La nemti e cca 100 de euro. Cu 15-25 de euro ti-l faci la noi.

Asa fac ei tratamentul:

https://www.youtube.com/watch?v=apiIe_QQSv4
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Cu Fureto doza de substanta inhalata de catre apicultor, daca nu se foloseste masca de protectie, este mai mare decat in cazul in care tratamentul se face clasic.

mmacreanu

Citat din: oroles din Octombrie 23, 2014, 06:09:29 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 23, 2014, 05:43:05 PM
35 g la 1 l sirop 1/1 = 50 ml la o familie cu seringa ---picaturi printre rame numai unde este ghemul ---la temp.de 4-5 gr.
E ca si cum ai face dus la 4-5 grade. Mai exact nu sunt de acord cu metoda...
Am mai spus-o. Studiile arata ca fumigatiile cu oxalic au acelasi efect ca amitrazul sau alte substante toxice. Din pacate sunt putini care fac tratamentul cu oxalic. Colegul Bio spunea ca dupa ce face tratamentul cu VF se simte rau. La fel si eu, dupa tratament am avut doua saptamani cand stranutam de la orice avea miros. Mai exact ramasesem cu o alergie... Ca sa nu mai zic ca in ziua in care faceam tratamentele cu VF ma simteam ametit si slabit. Ma intreb cum s-au simtit albinele? Am gasit si un studiu pe la turci care arata rate mari de imblonaviri de cancer la plamani la apicultorii de la ei care folosesc tot amitraz prin fumigatii. Am publicat candva studiul pe acest forum.

Nemtii folosesc un dispozitiv mult mai usor de realizat decat un Furetto de productie proprie. Cu putine cunostinte de sudura oricine si-l poate face. Tot ce ai nevoie e o lampa cu gaz, un tub, un ventilator si un focar. Focarul e important pentru eficienta maxima a tratamaentului, dupa cum spunea un neamt. Nu permite tevii sa se infunde in timpul tratamentului si poate fi curatat.

Asa arata dispozitivul:



La nemti e cca 100 de euro. Cu 15-25 de euro ti-l faci la noi.

Asa fac ei tratamentul:

https://www.youtube.com/watch?v=apiIe_QQSv4

Dus la 4-5 grade? E tratament pentru cel mai periculos daunator vinovat de multe boli in familia de albine.
Daca inhalezi fum in timp ce faci tratamentul la stupi este normal sa iti fie rau, este toxic pentru om. Din fericire organismul omului este diferit de cel al albinei si albina nu are ameteli si nici greturi dupa fumigatii ... are doar mai putini paraziti in spate!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bismark

   Prea complicat si costisitor,eu cu minivarujetul meu de jucarie si o baterie de 1,5 v pot face tratamentul la aproximativ 200 de familii fara a inhala fum, deoarece fumul este tot suflat in interiorul stupului.Am verificat la o cutie goala sa vad cit fum baga o fisie de tratament cu varachet si era o ceata de nu se vedea fundul stupului.Am pus cindva acest varujet intr-o postare. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/