CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

APIPETRO

aditza , am trantori aproape in fiecare stup- nu multi dar sunt...

TDI

Taufluvalinatul afectează fertilitatea trantorilor. Iarasi, zona

NYK74

Azi am ridicat plasele cu propolis,mare parte nu mai au puiet in cuiburi,am vazut ca au inceput izgonirea trintorilor ,pinâ  aici lea fost traiul....... :)

bucovineanu

Citat din: APIPETRO din Octombrie 12, 2014, 08:38:55 PM
aditza , am trantori aproape in fiecare stup- nu multi dar sunt...
Reginele din stupii cu trantori ce varsta au?

TDI

Citat din: bucovineanu din Octombrie 12, 2014, 09:57:56 PM
Citat din: APIPETRO din Octombrie 12, 2014, 08:38:55 PM
aditza , am trantori aproape in fiecare stup- nu multi dar sunt...
Reginele din stupii cu trantori ce varsta au?
Când i-ai adus acasa si de unde. Nu de alta dar in Moldova in ultimele 2 luni a fost o seceta cumplita. Eu elimin matcile care mai au trântori.

APIPETRO

Am stupii stationar, nu merg in pastoral.Acesta este primul an plin,la mine.Anul trecut in vara am luat primii 5 stupi iar in primavara cand a inceput roirea am mai facut 5.Matca de la stupul cu botci era de anu acesta dar era cam micuta,alt defect nu am vazut la ea.Sunt multumit ca ies cu aceasta familie din iarna cu matca-ca in primavara o vor schimba,cum am vazut pe un post, voi tine familia sub observatie.

happy

Azi le-am dat cate 0.5l sirop la fiecare familie,ultima portie pe anul asta.Am profitat de vremea frumoasa,de vineri se schimba calimera.In acelasi timp le-am pus si benzile de mavriorol si le-am facut penultimul tratament cu varachet,ultimul peste o saptamana cand cred ca nu va mai fi puiet decat foarte putin.Pistolul de facut balonase(modificat)si-a facut treaba din plin. :bzz:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

aditza_71

Apipetro te cred ca este posibil sa ai trantori in stupi , dar eu ti-am spus ca in stupii mei eu nu am mai vazut zare de trantori.Dar vezi ca exact  ce ti-a scris cineva mai sus aceste matci imperechiate  dupa 15 septembrie nu sunt bune si in primavara vor fi schimbate din nou.

dan sebastian

Natura are cursul ei. Daca matca s-a imperecheat bine o sa observi in primavara. De obicei trantori nu gasesti in sept decat daca ai avut un an bogat in miere, sau e stupul bezmetic. La stupii din pastoral aveam si in a doua jum a lui august. La cei de pe vatra din iulie nu am mai vazut vreunul din lipsa nectarului din natura. Am avut familii care in mijlocul verii nici puiet de lucratoare nu au mai depus.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

happy

Daca nu ai avut puiet de lucratoare in vara  cu ce albine vei ierna :uimit:
Azi am facut ultimul tratament cu varachet,la tratamentul anterior am gasit pe foaia de control maxim 2 exemplare de varoa.Albinele la ora 17.00 mai carau ceva polen,le-as mai da ceva sirop dar se anunta racirea vremii si in sud de vineri asa ca le ajunge cat le-am dat. :nod:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Eugen B

Azi am dat tratament cu varachet,si am mai verificat sa vad ce este prin stupi

dan sebastian

Cele de pe vatra s-au obisnuit sa treaca prin seceta astfel. In iulie nu mai depun. Abia la inceputul lui august au reinceput ponta, de cand am inceput hranirile. Carpatina are tendinta de a depune foarte bine primavara si mediu toamna, exact ca gainile. Cei care erau in pastoral la fs 1 si apoi 2 au evoluat si au facut si miere iar cei de acasa au ajuns de pe 10 rame + cat la stadiul de roi, 5 - 6 rame.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Prieten cu Stuparii

http://youtu.be/psqrr38LQRE?list=UUof9rAhkbbPHqZIUmBkrxrg
Cam asa stau la ora asta ! Am o intrebare dupa ce urmariti videoclipul ! vreau s-ai mut 2,4,6,8,10,12 cate 4,5-5 metri mai in fata pe aceeiasi linie si ar mai trebuii sa-i intorc cu urdinisul catre SUD PE TOTI  ......cum ati proceda voi daca ati fi in situatia mea ?
De ce vreau sa le resfir ???? sa fie mai aerisite si cand fac roi in stupina sa am loc sa pun langa stupul de baza .

oroles

Asteapta sa vina frigul si le poti muta in siguranta. Daca vrei sa le muti acum ai putea sa mai pui un  rand de suporti in fata stupilor pe care ii muti si zilnic sa ii muti cca 30 de cm mai in fata. Apoi usor, usor ii orientezi catre sud. La mine problema e mai grea ca am 2 in 1 si la primavara vreau sa transvazez astfel incat sa ramana o familie in fiecare lada. Nu stiu cum voi face asta fara sa risc depopularile. Probabil le voi inchide 3-4 zile. Ai putea sa faci si tu asta, dar cu grija sa le lasi aerisire. Eventual poti pune putin sirop sau apa / in hranitor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Citat din: duma din Octombrie 22, 2014, 09:50:47 AM
http://youtu.be/psqrr38LQRE?list=UUof9rAhkbbPHqZIUmBkrxrg
Cam asa stau la ora asta ! Am o intrebare dupa ce urmariti videoclipul ! vreau s-ai mut 2,4,6,8,10,12 cate 4,5-5 metri mai in fata pe aceeiasi linie si ar mai trebuii sa-i intorc cu urdinisul catre SUD PE TOTI  ......cum ati proceda voi daca ati fi in situatia mea ?
De ce vreau sa le resfir ???? sa fie mai aerisite si cand fac roi in stupina sa am loc sa pun langa stupul de baza .
De mutat ii poti muta in 2 perioade: 1. Imediat dupa prima zăpadă serioasa sau inainte 2. Chiar înainte de primul zbor de curatire 3. Poti sa-i muri dupa primele zboruri de curatite, pe cei mai puternici si cu ocazia asta ai facut si o egalizare, care o sa amane roitul la unii. Urdinisele spre sud ai putea sa le muți dupa prima zăpadă ca sa eviti pierderile de albina si pozitia dupa primele zboruri de curatire.
Eu i-am avut bagati sub un sopron, o mare parte, i-am mutat la vale treptat pe cei mai slabi, dar surpriza... multi dintre ei aproape i-au ajuns pe ceilalti la salcâm si in unele cazuri chiar i-au depasit ulterior. Unul dintre cei mai puternici stupi ai mei, dupa tei a fost unul din astia, depopulati dupa mutare pe la 3.5-4 rame albina - i-am pus al treilea cat Dadant.