CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

romikele


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

APIPETRO

Va multumesc pentru sfaturi-voi distruge botcile.

bio

Citat din: APIPETRO din Septembrie 30, 2014, 09:00:36 PM
Va multumesc pentru sfaturi-voi distruge botcile.

..parerea mea ar fi ca sa nu distrugi nik.

Albinele, cred ca, stiu mai bine ce pot sa faca...

Cubby

Am si eu un stup care de o luna tot trage botci de schimbare linistita si le las sa faca ce vor. Am o servat ca le capacesc si apoi le rod. Am incredere in ele ca vor face ce e mai bine. Daca ma dezamagesc, le iau casa si le mut la vecini. :nod:

istodorescu vasile

chiar daca ierneaza 2 matci in stup(mama si fica), nu exista riscul sa se imparta cuibu, deoarece albinele se string in jurul tinerei matci, care are feromoni mai puternici decit cea virstnica.eu am avut o perioada  acum citiva ani, cind fortam familiile recordiste sa faca botci de schimbare linistita, rupind aripile la matca de 2 ani fiindca mai mult nu le tin,si in proportie de 90% albinele sesizind ca matca este beteaga, trageau 2-3 botci de schimbare linistita.in multe cazuri atunci cind botcile erau coapte, matca desi cu aripile rupte, le rodea iar albinele trageau din nou alte botci.in multe cazuri dupa ce iesea matca tinara, se imperechea, si incepea ponta alaturi de mama ei ,cea fara aripi,unele din ele iernau impreuna in stup, insa niciodata nu s-a impartit ghemul.cel mai mult au convietuit ambele matci in aceeasi familie,7luni dupa care disparea matca virstnica

istodorescu vasile

daca botcile nu sunt distruse,va ecloza o matca tinara, care va roade restul de botci,sunt cazuri cind tinara matca isi omoara chiar si mama la prima intilnire.matca ce va ecloza nu mai poate la aceasta data sa se imperecheze,si in primavara va depune doar puiet de trintor.sa admitem ca cea tinara nu isi va omori mama,intrind ambele la iernat, cea tinara avind feromoni mai puternici, va atrage albinele de partea ei, iar cea batrina nemaifiind hranita dispare, si in primavara aceeasi soarta o are si stupul fiindca cea tinara nefiind imperecheata nu depune puiet de albina.eu zic acolo unde sunt botci la aceasta data sa fie distruse

oroles

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 01, 2014, 02:11:42 PM
daca botcile nu sunt distruse,va ecloza o matca tinara, care va roade restul de botci,sunt cazuri cind tinara matca isi omoara chiar si mama la prima intilnire.matca ce va ecloza nu mai poate la aceasta data sa se imperecheze,si in primavara va depune doar puiet de trintor.sa admitem ca cea tinara nu isi va omori mama,intrind ambele la iernat, cea tinara avind feromoni mai puternici, va atrage albinele de partea ei, iar cea batrina nemaifiind hranita dispare, si in primavara aceeasi soarta o are si stupul fiindca cea tinara nefiind imperecheata nu depune puiet de albina.eu zic acolo unde sunt botci la aceasta data sa fie distruse

Accept si aceasta explicatie! Pare plauzibila. Eu insa nu am facut asa ceva si matca batrana e tot acolo. Am mizat ca albinele nu vor crea vreo imprudenta sa permita moartea reginei batrane inainte de imeperecherea celei tinere. Altfel nu am putea cum sa explicam coexistenta a doua matci in stup. Nu stiu daca am gresit, insa a iesit bine.

Legat de ce ati spus cu taierea aripilor la regine: Intrebarea e daca aveti mai putine familii roitoare de cand procedati astfel? De exemplu, englezii recomanda ruperea unui picior sau taierea aripii pentru a controla roirea. Explicatia e simpla: 1. Familia nu poate pleca cu matca batrana daca ii tai aripile (Se stie ca batrana pleaca, de regula inainte de ecluzionarea primei matci tinere) 2. In situatia aceasta, albinele sunt mai preocupate de schimb decat de roit. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

istodorescu vasile

cu taierea aripilor nu am avut rezultate deoarece albinele in aceasta situatie nu sesizeaza  vreo problema la matca, insa daca sunt rupte  in citeva zile apar si botcile.le lasam pina cind constatam ca sunt suficient de coapte, le recoltam si le puneam in nuclei ,iar familia crestea alta serie de 2-3-4 botci si la fel procedam. nu toate familiile se comportau asa, unele preferind sa continue cu matca fara aripi .am incercat si procedeul cu ruperea unui picior insa de fiecare data  matca schilodita disparea si familia facea botci de salvare. nu mai practic acest procedeu din lipsa de timp,fiindca necesita contoale dese, iar la mine sa scurtat timpul fiind numar mare de stupi, prefer sa cresc prin transvazare, dar indiscutabil calitatea la matcile de schimbare linistita, provenite din familii recordiste,era superioara in comparatie cu transvazarea.

bucovineanu

Nu se recomanda schilodirea reginelor. In foarte multe cazuri regina schiloada nu este schimbata si de cele mai multe ori nu mai ponteaza la capacitate normala. Ba uneori intra asa in iarna si atunci nu vad care e castigul.

APIPETRO



..parerea mea ar fi ca sa nu distrugi nik.

Albinele, cred ca, stiu mai bine ce pot sa faca...
[/quote]
Am lasat botcile.Azi am verificat,botcile- roase normal si numai o matca in stup ,care e si imprecheata , a inceput sa puna cateva oua si au si laptisor.Va  multumesc pentru ajutor.

APIPETRO

Scuze, "bio" nu stiu cum se posteaza un citat.Am apasat pe citat- dreapta sus a postarii-dar a iesit altceva.

marian sima

Nea Bucovineanu are dreptate ,nu intodeauna matca schilodita este schimbata.

Schimbarea matci batrane tine si de genetica,unele familii schimba matca imediat ce simt ca scade ponta,altele insa raman pe cateva rame si dabia atunci schimba matca.


aditza_71

Apipetro eu nu inteleg cum ti s-a imperechiat matca iesita din botca cand in aceasta perioada nu mai sunt trantori in stupi. Sau s-a imperechiat cu albine? Eu nu am mai vazut tarntori in stupi la mine de aproximativ o luna. Si tu ai mai avut trantori in stupi!!!
Ciudat.

istodorescu vasile

la aceasta data se poate sa se imperecheze, deoarece in familii cu probleme la matca pastreaza trintorii,si poate sa se intilneasca cu 2-3 trintori atunci cind iese la imperechere, insa chiar daca a inceput sa ponteze,acea matca nu e viabila, deoarece o matca ce iese la imperechere in conditii normale se imperecheaza cu aproximativ 12 trintori, fiindu-i necesari intre 5 si 7 milioane de spermatozoizi,pentru asi umple spermateca. la aceasta data nu este posibil acest lucru iar matca respectiva va fi schimbata de catre albine la inceputul sezonului in primavara. am incercat de mai multe ori in decursul anilor sa  fac experiment in acest sens, iar rezultatele au fost nesatisfacatoare, iar matcile imperecheate dupa 10 septembrie desi depuneau ponta imediat dupa imperechere, primavara cind se facea schimbul de albine ramineau in urma cu dezvoltarea, si cresteau botci de schimbare linistita.