CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

pad3

Citat din: apivasmob din Iunie 24, 2014, 01:27:31 PM
Am prin un roi mic  :)

un roi care acopera 3 rame e mic ? daca nu am gasit oua a 2-a zi inseamna ca e un roi secundar?
somnul ratiunii naste monstri

stefan1

Citat din: dodo79 din Iunie 24, 2014, 12:11:53 PM

...
referitor la roi.poate sa roiasca din acelasi stup la interval de 2 saptatamani roi diferiti?
sunt curios si eu sa vad cand o sa ponteze matca.

  Sigur ca poate. Cand matca batrana pleaca cu primul roi, in stup raman si oua recent depuse, din care peste 16 zile ies ultimele matci (daca au fost depuse in botci). Deci la 16 zile de la primul roi, poate sa iasa ultimul, daca fami;ia este roitoare, daca a fost bine populata si mai cu seama daca a avut foarte mult puiet. Uneori chiar mai poate intarzia o zi, daca vremea este nefavorabila si vrea neaparat sa mai faca un roi (nu permit ultimelor regine sa iasa din botci desi sunt mature).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: marius_vfp din Iunie 24, 2014, 08:50:03 AM
anul asta a fost nasol cu matcile desi vreme de imperecheat a fost cat de cat.
la un roi care luase matca si nu s-a imperecheat(mai bine zis nu prezenta oua) dupa mai bine de 30 zile de la eclozionare  nu incepuse ponta , am decis s-o schimb , i-am dat una imperecheata(dintr-un nucleu) , la prima verificare au acceptat-o  dupa 2 zile de la acceptare observ ca nici cea imperecheata nu vrea sa ponteze , desi in nucleu avea puiet capacit frumos de lucratoare fara nici o celula de trantor, care ar putea fi cauza , in bigudiu nu a stat mai mult de 24 ore a fost eliberata de ele . le-am dat sirop pentru stimulare , rame bune de ouat etc.
spor

  Daca ai lasat numai doua botci, mai greu va face un roi. Am mai spus ca sunt rar roii cu matci tinere doar cu o singura matca. Matcile nefecundate nu au multa substanta de atca si nu au asa mare putere de atragere a albinelor. Chiar daca va roi va face un roi mic si se va aseza destul de aproape de stup, tocmai pentru ca substanta de matca ajuta albinele a se agrega in roi.
  Doua sau chiar trei zile pot sa intarzie reginele mature tinute in botci. In cazul tau nu cred ca va mai roi totusi. Esti in cazul cand familia ar fi vrut sa roiasca, are albine, dar nu are matci.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Pentru Oroles:
  Adreseaza-te direct, fara 'domnul'!
  Matcile de salvare ies de obicei la 12 zile de la orfanizare, deci sunt facute din larve de o zi (sau chiar mai mari). Doar daca nu au avut larve doar oua in momentul orfanizarii, durata iesirii primei matci e mai mare de 12 zile (sau daca familia e foarte slaba si nu poate asigura hrna si caldura optime pentru botci).
  Referitor la matcile tale, sunt cazuri cand matcile incep ponta dupa mai mult de 10-15 zile de la eclozare. Eu zic ca pana la 20 de zile poti sa astepti, dar sa stii sigur ca este matca in familie. De obicei o matca cu probleme dispare fie la un zbor fie inlaturata chiar de albine daca nu poate iesi la zbor. Am avut totusi regina care a inceput sa oua dupa peste 30 de zile de la eclozionare, dar era sfarsitul lui martie, deci lipsa vremii favorabile si a trantorilor maturi a fost cauza intarzierii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefanst

Multumesc ptr raspuns! As mai avea , totusi , o intrebare referitoare la alt roi , pe care l-am cumparat de la cineva; persoana respectiva , vrand sa faca ceva bun , cand i-am dus cutia , mi-a pus in ea doua roiuri care plecasera in aceeasi zi , dintre care unul f mare(personal , as fi preferat sa mi-i dea separat , dar calul de dar...) Cand am ajuns acasa cu ei si am deschis cutia cu intentia de a mai scoate din rame am vazut ca efectiv nu aveam ce scoate , este plin pana la refuz. In situatia in care ele au cladit complet vreo 6 rame (din 10) iar pe celelalte le-au inceput , matca inca nu ponteaza , as putea sa le pun o magazie deasupra ? (macar sa nu mai stea asa inghesuite...)

rarescyp

#1115
de cat timp au iesit roiurile....posibil ca unul din roi sa fi fost roi primar, cu matca batrana...oricum trebuie vazut,sa ai matca imperechiata
lasale asa...daca inca nu au puiet, roiul o sa aiba o usoara depopulare in urmatoarele zile...daca are matca, asigurale hrana si nu le deranja prea mult...
Spor...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

stefanst

Roiurile ai iesit joia trecuta , matca nu am nici o sansa s-o gasesc la cat de bulucite stau pe rame si prin stup , si nici nu prea am avut curajul pana acum sa cercetez rama cu rama , gandindu-ma ca , avand in vedere ca-s roiuri de la familii diferite , sa nu mi-o omoare (cred ca pana acum si-au ales una dintre cele care erau pe acolo...). Le mai las vreo doua saptamani si dupa aia am sa desfac cuibul. Nadajduiesc sa nu fi omorat toate matcile( albinele unui roi sa omoare matca celuilalt) , acum vad ca au inceput sa aduca polen , insa marea majoritate pierd efectiv vremea prin fata stupului , e o imbulzeala acolo de parca ar vrea sa plece.

rarescyp

daca aduc polen e un semn bun...poate nu au cules de nectar ...poti sa dai sirop
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

stefan1

Citat din: stefanst din Iunie 25, 2014, 07:11:52 AM
Multumesc ptr raspuns! As mai avea , totusi , o intrebare referitoare la alt roi , pe care l-am cumparat de la cineva; persoana respectiva , vrand sa faca ceva bun , cand i-am dus cutia , mi-a pus in ea doua roiuri care plecasera in aceeasi zi , dintre care unul f mare(personal , as fi preferat sa mi-i dea separat , dar calul de dar...) Cand am ajuns acasa cu ei si am deschis cutia cu intentia de a mai scoate din rame am vazut ca efectiv nu aveam ce scoate , este plin pana la refuz. In situatia in care ele au cladit complet vreo 6 rame (din 10) iar pe celelalte le-au inceput , matca inca nu ponteaza , as putea sa le pun o magazie deasupra ? (macar sa nu mai stea asa inghesuite...)

Normal si doi roi ar trebui sa incapa intr-o lada. Daca chiar iti pare ca-s prea aglomerati, poti sa le pui si cat. Matca au, daca au cladit atati faguri. Daca o sa ai cules la tei, o sa-ti adune si miere frumos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

Citat din: stefan1 din Iunie 25, 2014, 05:56:47 AM


  Sigur ca poate. Cand matca batrana pleaca cu primul roi, in stup raman si oua recent depuse, din care peste 16 zile ies ultimele matci (daca au fost depuse in botci). Deci la 16 zile de la primul roi, poate sa iasa ultimul, daca fami;ia este roitoare, daca a fost bine populata si mai cu seama daca a avut foarte mult puiet. Uneori chiar mai poate intarzia o zi, daca vremea este nefavorabila si vrea neaparat sa mai faca un roi (nu permit ultimelor regine sa iasa din botci desi sunt mature).
in data de 7 iunie am fost la nunta.dupa 3 zile mia spus un vecin stupar ca a vazut o roire dar nu stia sigur de la cine. se pare ca de aici a fost.in familia de baza au ramas 2 botci una a ecluzionat chiar dupa plecarea roiului.
m-am uitat la roi.am pus 5 rame cu FA si au inceput sa le traga pe toate.
pe prima rama am vazut o matca.pe a 2 rama am vazut a doua matca.le-am lasat ca sa decida ele pe care le elimina.se pare ca amandoua sunt neimperecheate(dupa marimea lor)
se poate sa mai roiasca inca odata din roiul format din moment ce sunt 2 matci?
intradevar am vazut la acest stup matci de toate varstele.unele au ecluzionat si in acelasi timp aveau botci proaspat capacite.

bucovineanu

Trebuia sa distrugi toate botcile, altfel va roi.

dodo79

botci nu mai sunt acuma .vroiam sa stiu daca din noul roi unde sunt 2 matci (Fara nici o botca)se poate ca una din ele sa mai plece cu albina?

stefan1

  In nici un caz nu mai roieste. Totdeauna la o roire trebuie sa mai fie macar o matca in botca. Matcile libere ies toate cu roiul.
  Spuneai ca ai vazut doua matci si nu stii daca una e fecundata. Niciodata o matca nu iese la imperechiat pana nu isi elimina eventualele rivale. Acest lucru nu se intampla uneori la schimbarea linistita, cand matca batrana probabil are mai putina substanta de matca si nu mai este considerata un pericol de catre cea tanara, tolerand-o.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Este adevarat ce zice Stefan . Si totusi mai sunt si exceptii. Cu vreo 6 saptamani in urma aveam o familie care a fost folosita pe post de crescator de regine dupa ce o orfanizasem anterior. Dupa ce a crescut 2 serii de botci am lasat o botca din care a iesit regina si s-a imperecheat. In momentul cand am marcat-o a" lesinat". Si-a revenit dupa un timp si am inchis stupul. Dupa cateva zile la un control sa vad daca regina mai este in viata am gasit o alta regina neimperecheata, dar si regina marcata care ponta normal. Am luat rama cu regina neimperecheata plus albinele de pe inca o rama si am facut un nucleu. Regina s-a imperecheat. Ramane o enigma de unde era cea de-a doua regina si de ce a fost acceptata in stup, familia avand o alta regina care era imperecheata.

D006