CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

happy

Citat din: relutu din Februarie 19, 2014, 08:32:33 AM
Pai nu-i cam frig acum ptr pus dupa diafragma?.Eu de asta am intrebat.
Eu am descapacit si am pus rama cu miere imediat dupa rama cu puiet(acolo unde este),nu este nicio problema,abia face efort mai putin albina sa ajunga la hrana.!! :wink:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

petru.atudorei

de 3 ani..si am 20 de stupi


-------------------


Azi am ajuns putin mai repede acasa si am deschis putin stupul cu mai multe matci in el.


Doar un compartiment se prezinta cam ca in poza de jos.. nu am deschis si restul pentru ca nu mai era soare.
Au fost 12 grade la umbra.

petru.atudorei

Am si filmat cum aduc polen.. cel mai probabil de la alun.. ca de alun nu duc lipsa... daca ar da si nectar.. as putea sa pun cat linistit.. la mine in zona este foarte mult alun.

Polen 19 februarie 2014

mape 48-petru manea

Citat din: relutu din Februarie 19, 2014, 07:14:36 AM
D-nu Manea,rama descapacita banuiesc ca o puneti in cuib,sau cum faceti?

Azi am avut 19 gr.la umbra,deci se poate pune rama descapacita dupa diafragma ---eu am diafragma din polistiren estrudat si i-am facut o decupare de 5 cm pe 1 cm in partea de sus (un fel de urdinis ) si pe acolo circula albina
Se poate descapaci si portiuni din mierea de pe o rama din cuib ---nu trebuie sa adaugam nici o rama in cuib in acest moment si nici sirop deocamdata pentruca adaugam umiditate in cuib si noi vrem acum sa nu avem umiditate excesiva in cuib.Pe vremuri hraneam cu sirop prea timpuriu si aveam primavara puiet varos ---de f.multi ani nu am mai avut puiet varos

bucovineanu

Mare atentie domnu Petrica, ai adoptat un element din tehnologia lui Ursu si poti fi dat in judecata. E vorba de anticamera formata cu gaura in polistiren.  :smile:

jenica67

         Azi am fost la fetitele mele sa le mai restrang ramele. Ramele in plus eu nu le-am pus dupa diafragma, ci am mai adaugat o diafragma intermediara, de carton 8 mm, cu o fanta la mijloc 10x40 mm la inaltimea de 2/3 a diafragmei si doua fante cam la fel, sus si jos, dar in partea din spate. Stupii stransi bine si populati, au ramele cu puiet de sus pana aproape jos si aproape 60% din lunghimea ramei, pe toate ramele din cuib inclusiv pe cele marginase pe interior, cei mai largi au avut niste suprafete mai modeste. Surpriza a fost la primul stup ce l-am deschis ca avea o rama pe ambele fete cu 60-70% nectar proaspat :
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

jenica67

  Apropo, la mine la sat unde am albinele, au inflorit narcisele :
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Februarie 19, 2014, 07:55:12 PM
Mare atentie domnu Petrica, ai adoptat un element din tehnologia lui Ursu si poti fi dat in judecata. E vorba de anticamera formata cu gaura in polistiren.  :smile:
hA,HA,HA adevarat nu mi-am dat seama---nu degeaba se spune ca de la orice prost poti invata ceva

cocobeny

Voi cand puneti colectoarele de polen si cat le lasati montate la stupi, am  auzit la cineva
ca se pot lasa tot anul si cand vrem sa recoltam polen, punem placa activa.  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

Stefan Madalin

daca nu are placa activa montata , nu poti spune ca e colector de polen .

Prieten cu Stuparii

Citat din: cocobeny din Februarie 23, 2014, 10:28:17 AM
Voi cand puneti colectoarele de polen si cat le lasati montate la stupi, am  auzit la cineva
ca se pot lasa tot anul si cand vrem sa recoltam polen, punem placa activa.  :hi:
Salut ! Eu am sa pun colectoarele dar fara placa activa si am sa o pun placa dupa ce se "" dezamortesc "" si se intaresc un pic familiile !

Prieten cu Stuparii

ce am facut eu in stupina ...am postat pe pagina mea lazile venite din atelierul tamplarului ....daeci am delucru in pregatirea lor si a ramelor de cuib primite bonus la comanda facuta !

cipik

Citat din: duma din Februarie 23, 2014, 05:19:35 PM
Citat din: cocobeny din Februarie 23, 2014, 10:28:17 AM
Voi cand puneti colectoarele de polen si cat le lasati montate la stupi, am  auzit la cineva
ca se pot lasa tot anul si cand vrem sa recoltam polen, punem placa activa.  :hi:
Salut ! Eu am sa pun colectoarele dar fara placa activa si am sa o pun placa dupa ce se "" dezamortesc "" si se intaresc un pic familiile !


colectoarele se pun pe familile puternice care au minim 4 5 rame de puiet
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

nicu84

imi spune cineva de cand se poate da sirop pt stimulare?

petru.atudorei

cand albinele nu se mai strang in ghem noaptea.