CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

CDA_1984


Domnu meu,
Nu prea inteleg tabelul respectiv necunoscand deloc engleza. Daca varoa ar fi dezvoltat rezistenta la amitraz, dupa 30 de ani de folosire pentru tratamente nu ar avea nici un efect. In Romania in aceasta perioada s-au facut tratamente aproape exclusiv cu aceasta substanta. Abia in ultimii ani au inceput sa se foloseasca si alte substante pentru tratamente. Daca varoa ar fi devenit imun la amitraz nu am fi avut albine demult. Daca tratamentele sunt facute corect, cel putin unul in absenta puietului in toamna,eficienta este inca destul de ridicata. E adevarat ca e foarte bine daca pe langa amitraz se mai folosesc alternativ si alte substante.
Acidul formic e destul de greu de administrat si in special greu de dozat.
Acidul oxalic este mai usor de administrat si mai putin toxic pentru om.
[/quote]
Domnule Bucovineanu,
Normal ca isi face efectul amitrazul, dar un procent destul de mare de acarieni poate dezvolta imunitate. Pe internet sunt multe analize ale institutelor specializate care atentioneaza asupra acestui fapt. DM spune si el acelasi lucru, daca intr-un an se foloseste Apivar, in celalalt an nu poti folosi Varachet sau alt medicament cu aceeasi substanta activa datorita dobandirii rezistentei la amitraz... Ma indoiesc ca intr-o ferma asa mare unde lucreaza DM, acest aspect nu este testat.
Aici gasiti unul dintre filme unde specifica acest lucru:
Apicultura la distanta 52 Tipuri de tratamente
Sanatate  :hi: :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

NiKoN

Citat din: crisian-nicolae din Februarie 14, 2014, 08:02:31 PM
Nikon de unde ai luat pompita. :)
Este cumparata din praktiker, este din plastic, firma Budget si poarta denumirea de cana de ulei. Nu este ceea ce cautam, insa deocamdata ma folosesc de dansa.
P.S.In privinta tratamentelor, intentionez sa alternez taktic cu varachet.
Sanatate!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

mmacreanu

Am o familie care a fost deranjata fiind la marginea randului cineva a lovit stupul, stiu asta pentru ca l-am gasit deplasat de pe locul lui. Acum are foarte putina albina, se orientase pe rama langa miere si in zona respectiva am vazut ca sunt celule de trantor iar matca ouase in ele ... ce vor creste?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Februarie 15, 2014, 12:41:06 PM
......si in zona respectiva am vazut ca sunt celule de trantor iar matca ouase in ele ... ce vor creste?
Ia ghici ce vor creste? :D :D :D :P :P :P

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Februarie 15, 2014, 12:45:32 PM
Citat din: mmacreanu din Februarie 15, 2014, 12:41:06 PM
......si in zona respectiva am vazut ca sunt celule de trantor iar matca ouase in ele ... ce vor creste?
Ia ghici ce vor creste? :D :D :D :P :P :P

vor  creste matci ci siguranta :)) ... mi-a parut rau cand am vazut ca sunt cantonate pe zona aia :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Februarie 15, 2014, 12:46:44 PM
vor  creste matci ci siguranta :)) ... mi-a parut rau cand am vazut ca sunt cantonate pe zona aia :D
Parerea mea este ca.....vor creste cu siguranta tot......trantori. :D :D Nu crezi?

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Februarie 15, 2014, 12:58:22 PM
Citat din: mmacreanu din Februarie 15, 2014, 12:46:44 PM
vor  creste matci ci siguranta :)) ... mi-a parut rau cand am vazut ca sunt cantonate pe zona aia :D
Parerea mea este ca.....vor creste cu siguranta tot......trantori. :D :D Nu crezi?

Intrebarea a fost putin prosteasca :D ... da, stiu ca tot trantori vor creste ... totusi sper sa se mute pe rama alaturata unde are celule de lucratoare!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Februarie 15, 2014, 01:19:28 PM
Intrebarea a fost putin prosteasca :D ... da, stiu ca tot trantori vor creste ... totusi sper sa se mute pe rama alaturata unde are celule de lucratoare!
Prietene, rama aia, daca nu iti mai face mare trebuinta, mai bine ai da-o la topit.

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Februarie 15, 2014, 01:45:09 PM
Citat din: mmacreanu din Februarie 15, 2014, 01:19:28 PM
Intrebarea a fost putin prosteasca :D ... da, stiu ca tot trantori vor creste ... totusi sper sa se mute pe rama alaturata unde are celule de lucratoare!
Prietene, rama aia, daca nu iti mai face mare trebuinta, mai bine ai da-o la topit.

Rama doar in partea de sus are caetva celule de trantor, unde de obicei mereu se gaseste miere, astfel de rame le tin mai la margine cuibului ... familia fiind mica s-a adunat in partea de sus, pe coronite ... etc. Matca e buna, daca rezista pana se poate interveni cu o rama capacita din alta famile se mai poate salva :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

crisian-nicolae

aAstazi in sud 12*,am controlat rapid stupi si am gasit puiet capacit (o palma )larve si oua,pe cite 2-3 rame,mincare mai au destula. :)

yulian

Eu am facut azi o minirevizie. Au fost 12 grade cand am ajuns pe la 12 jumate si sigur a mai crescut ceva pana am plecat. I-am stramtorat si am scos din fiecare 1-2 rame. Alternativ m-am uitat dupa puiet. Prezenta 100% la toti la care m-am uitat. Se anunta temperaturi de primavara la noi in zona.
Succes tuturor!

feerary

Am pus si eu turte proteice, sa le tina de cald  :D si un tratament cu amitraz

petru.atudorei

azi ..a fost cam rece.. aveam de gand sa stramtorez cuiburile si sa fac al doilea tratament cu varachet.
Dar se pare ca vremea nu a tinut cu mine.

Cate tratamente cu varachet faceti in aceasta perioada?

bucovineanu

In zona mea temperaturi care permit tratarea cu varachet se ating mult mai tarziu si atunci familiile au deja mult puiet. Fac totusi un tratament de control la 5 familii la care pun funduri cu plasa. Daca nu cad paraziti, nu fac tratament in primavara la celelalte familii. Toamna trecuta pentru prima data am facut  tratament cu acid oxalic la toate familiile. Sunt curios daca la tratamentul de control vor mai cadea paraziti.

yulian

Citat din: petru.atudorei din Februarie 15, 2014, 08:24:18 PM
Cate tratamente cu varachet faceti in aceasta perioada?
Eu fac doar un singur tratament. Ce puiet sa iasa dupa 7 zile?