CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

Citat din: mosunick din Decembrie 28, 2013, 01:38:27 PM
Mai fratilor, nu stiu cum e la voi, dar pe la noi a cam disparut mierea din stupi.
Media peste 8 kg in 1 luna si jumatate. Nu-s singurul in situatia asta Am un prieten mai cu experienta ca si mine, care a intrat la iernat acum o luna si jumatate cu 15 kg de miere sia cum da turte... Nu am descoperit inca sursa problemei, nici eu nici el...
Chiar daca ar avea puiet si tot nu ar consuma atat,8kg intr-o luna jumate e enorm,pai atunci ar trebui sa avem 30 kg in stup sa trecem iarna :roll:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

morozan simion

poate 15kg a avur stupul in totalitate

bucovineanu


mosunick

Fratilor, nu e de gluma, ma refeream la MIERE lipsa... As vrea sa putem face huzur despre asta, dar nu e cazul...
Merg azi sa ii verific pe toti, sa vad cum stau...
Santate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sorinma

Eu doar le-am deschis usa ele au facut restul....
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cipik

Citat din: mosunick din Decembrie 28, 2013, 04:34:35 PM
Fratilor, nu e de gluma, ma refeream la MIERE lipsa... As vrea sa putem face huzur despre asta, dar nu e cazul...
Merg azi sa ii verific pe toti, sa vad cum stau...
Santate!

Este vorba de tot efectivul de familii sau numai unele? Sa nu cumva sa fie vr-un furtisag ceva.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

APIPETRO

Azi primul zbor de curatire-sunt multumit.S-au scos si mai multe albine moarte.

pop alin daniel

 :bzz: :bzz: am facut sant in speteaza la 750 rame iar in pauze urmaream albinele cu isi faceau zborul de curatire  :bzz: :bzz:

bucovineanu

Ar fi mai bine daca s-ar renunta la acel sant. Acolo se cuibaresc larvele de gaselnita, albinele neputand sa le elimine.

sorinma

Am incercat si eu sa-i spun azi inainte sa le faca de 2 ori, :sad: acum ca le-a facut nu cred ca le mai poate astupa
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

petru.atudorei

Citat din: mosunick din Decembrie 28, 2013, 01:38:27 PM
Mai fratilor, nu stiu cum e la voi, dar pe la noi a cam disparut mierea din stupi.
Media peste 8 kg in 1 luna si jumatate. Nu-s singurul in situatia asta Am un prieten mai cu experienta ca si mine, care a intrat la iernat acum o luna si jumatate cu 15 kg de miere sia cum da turte... Nu am descoperit inca sursa problemei, nici eu nici el...
la fel si la mine, azi m-am suparat..si au fost 14 grade la soare, si am scos ramele dintr-un stup, nu exista pic de miere. situatia e asemanatoare si la alti stupi.


Problema e ca stupi mei au intrat la 1 octombrie cu 5 rame pline 3 sferturi cu miere. si acum ramele sunt goale.

bucovineanu

Probabil au avut puiet pana tarziu.

fone

Buna seara,astazi a fost cald,(de fapt de vreo 5 zile e cald,Constanta),ieri a fost zbor mai bun ca azi dar totusi astazi  pentru ca nu a fost sarbatoare am ridicat podisorul unui stup orizontal.A fost lasat pe 7 rame,(poate prea multe),cu miere etc.Acum pe ultima rama am gasit multe albine moarte,si sub rama pe fund la fel,cred ca erau cateva sute in total.Ghemul era in lateral.Am scos aceasta ultima rama si era 1/2 capacita,restul pastura si miere necapacita si cristalizata.M-am cam speriat, mi se par multe albine moarte ,am scuturat rama cu albine moarte si am bagat-o la loc.Ceva sfaturi.Multumesc.

petru.atudorei

Citat din: bucovineanu din Decembrie 28, 2013, 07:46:14 PM
Probabil au avut puiet pana tarziu.
cel la care am scos ramele la verificat, nu a avut puiet la 1 octombrie. doar rame cu miere. 
Pun problema pe seama caldurii. la mine in zona ziua la soare temperaturile trec de 10 grade.. si a cam tinut-o asa din octombrie pana acum. doar vreo saptamana a fost rece.

PARINTELE

Azi o mare parte din albinutele mele au facut primul zbor de curatire.
Sunt foarte multumit.