Ardealul ce parere aveti de colectare,valorificarea polenului?

Creat de filip, Octombrie 11, 2007, 01:02:52 AM

« precedentul - următorul »

D006


viorel_v2000

Dl. Gica
va rog sa-mi trimiteti pe "privat" adresa de mail poate reusim sa discutam pe mes. :hi:
VV
Craiova

D006

Usuc polenul intrun mic fiset transportabil,din tabla vopsita negru.Polenul sta pe rafturi din sita si are ventilatie naturala. Cand zornaie polenul inseamna ca este uscat si granulele raman foarte tari Am un ventilator de camera, la care i-am atasat un jgheab vibrant in care pun polenul pentru a fi curatat de resturi de albina Dupa aceasta operatiune, il bag in saci de folie inchisi ermetc si bagat in saci CO2 de la o sifonarie, sau va procurati un tub de CO2 In acest mod se poate conserva multi ani. O alta metoda, este: Pus polenul in peturi plastic de 2-3-5 litrii, bagati peturile in apa calda la 50 grade celsus, cu dopurile putin desfacute, ca sa iasa aerul din peturi(prin marirea volumului la cald) Cand le scoateti, strangeti dopurile foarte strans si le lasati la rece sa se suga peturile Acelasi procedeu ca la borcanele conservate in Bemare

D006

Dle Uta,
Multumesc chiar e noutate ptr mine cel putin.
Cu stima

D006

In anul care a trecut sau achizitionat 55to. polen din zona Salaj aici intrand si alte judete din care cea mai mare parte sa esportat sau urmeaza nu au fost probleme cu spori de mucegai ceva probleme au fost cu tratamentele la rapita dar in Salaj nu stiu sa avem rapita cultivata si de asta avem cel mai bun polen in zona nu zic salaj.
Folosesc inpreuna cu fam. polen uscat si miere si in ultimi ani nu am avut probleme cu viroze respiratorii.


balasbebe

Polenul uscat, la maxim 35 de grade, se poate conserva pe o perioada lunga de timp. Sunt tot felul de studii, dar daca se lucreaza ingrijit, nu vad de ce se pot pierde artatea calitati. Este un produs natural, necontestat.  Fata de produsele capsulate, si numite vitamine, acesta este sigur un benificiu pentru sanatatea omului. In zona , si de fapt  si in tara, am oameni pe care nu-i cunosc, decat prin intermediul telefonului. Avem incredere reciproca, si nu am avut reclamatii. Mai mult de atat acum este si internetul, unde se pot expune puncte de vedere si opinii.

balasbebe


maximus

polenul uscat dupa 6 luni isi pierde 80% din calitati,adica toate substantele biologic active se degradeaza.nu din vina noastra,ci datorita faptului ca polenul este un aliment viu.indifierent cum l-am usca,singurul mod de pastrare pe o perioada mai indelungata fara sa isi piarda prea mult din calitati este crud amestecat cu miere si bagat la congelator

balasbebe

Citat din: maximuspolenul uscat dupa 6 luni isi pierde 80% din calitati,adica toate substantele biologic active se degradeaza.nu din vina noastra,ci datorita faptului ca polenul este un aliment viu.indifierent cum l-am usca,singurul mod de pastrare pe o perioada mai indelungata fara sa isi piarda prea mult din calitati este crud amestecat cu miere si bagat la congelator
Eu te rog. sa scrii sursa, si autorul lucrarii, din care sa rezulte ceea ce ai afirmat. Nu contest ce ai scris, dar vreau mai mult. In acest sens, eu o sa-mi conving clientii sa consume polen, in primele 6 luni.
  De regula in aceasta perioada, pacientii consuma cel mai mult polen. Acum este sezonul polenului, cand organismul este slabit. Eu zic ca decat niste fructe, si scumpe, si tratate cu metode de conservare, mai bun este un produs natural. Eu unde pastrez polenul am magazia facuta, in spatiu racoros, in care nici vara temperatura nu urca prea mult.
  Pentru polen crud eu am clienti, dar acesta se poate distribui mai dificil, decat in sezonul  rece.
  Propun atunci sa importam polenul, sa fie mai proaspat, iar din acela importat, nu stiu daca este in limita termenullui de garantie.
  Sa lasam clientii sa decida, pe baza convingerilor.

maximus

eu am adus doar o pledoarie pentru consumarea polenului in stare cruda.nu fac publicitate negativa nimanui,nu am nici un interes.sanatate

D006

Pentru uni este mai greu de luat polenul in amestec cu miere pur si simplu nu imi place asa mult ca polenul fara nici un amestec tinut putin in gura sai simti aroma si gustul nu zic ca in miere nui bun ba din contra aici aici simti ca si cum ai manca un fagure in care este si pastura. De polenul congelat n-am stiut pana in urma cu 2ani si este mai greu sa te obisnuiesti dar este foarte bun asa rece cum il scoti din congelator in timpul culesului folosesc lada frigorifica.   Venind vorba de reclama santem obisnuiti so facem pe seama caprei vecinului si cu polenul si cu mierea nu este vorba de postarile anterioare ci de altele pe care leati citit si nu este bine pentru ca odata se intorc inpotriva ta ,dar cred ca aici este vorba de comercianti care vreau sa cumpere cat mai ieftin si aici tre. sa avem un punct de vedere mai strans nu spun comun ca nu se poate sa nu deifamam macar  daca nu promovam produsele apicole care sunt foarte sanatoase pentru organism.

balasbebe

Fructele se consuma in diferite stari de conservare. La fel si alte alimente. Totusi din discutii cu oameni de rand, tot mai multi doresc,  sa renunte la produsele congelate.
  Referitor la polenul simplu, nu neaparat cel colectat de albine, s-au gasit urme, din acest produs, dupa o lunga perioada de timp, nealterat, din care s-au putut face si analizele de rigoare.
Din sepembrie, octombrie, aste mult mai frig, si temperaturile scazute, pot sa ajute la conservarea polenului pana in primavara.
  Sunt multe teorii, aparute  dar cele mai bune, sunt cele verificate in mod obiectiv.
  Tot mai multi medici recomanda anumite produse de firme din afara, la niste preturi nu prea accesibile pentru omul de rand. In aceste produse, sunt incluse si marile comisioane practicate de cei care fac si reclama, acestor asa zise produse. In momentul in care iei polen, il vezi, il gusti, stii ce iei. Daca cumperi o capsula, cu ceva produs macinat, poti sa dai bani, pe orice.
  In multe discutii cu diferite persoane, acestea nu deosebesc propolisul de polen. Trebuie sa ne facem mai multe reclama la produsele stupului.
  Multi stiu ca mierea se face din zahar, si nu din nectarul florilor.

D006

Domnule Liviu,
De ce nu lasi matale modestia deoparte si sa spui ca in Salaj se gaseste cel mai modern uscator de polen din Romania.Ca sa o dau pe gluma,mai demult oltenii si moldovenii au incercat sa faca cate o masina care sa-i reprezinte.Oltenii au hotarat sa faca una cu toate cele 5 locuri in fata. Moldovenii au hotarat sa umble la cutia de viteza si sa faca una cu 4 viteze (inshet,inshetisor,pi loc si diloc) Romani fiind si unii si altii binenteles ca le-a iesit altceva.La olteni le-a iesit oltcitul la moldoveni le- a iesit numai ultima viteza.Revenind la uscator ai putea sa spui ca poate sa usuce pana la 200 kg. de polen la 6% umiditate in max.24 de ore la ce temperatura doreste clientul intre 20 si 35 de grade.Da-o dracului de treaba,nu vezi ca toti trag in salajeni ca teroristii din toate pozitiile.Sau te-ai prins ca teroristii astia nu-s decat niste paraitori.Or fi dar merg pe principiul `denigreaza,denigreaza ca poate se prinde`Uscatorul meu 50 kg/24 h,6% umiditate,temp de uscare 15-35 grade e ca oltcitul care poare fi folosit pe post de breloc la mertan,respectiv breloc la cheia de la usa uscatorului din Salaj.He,he se vede ca nu mai suntem in comunism ca pana acum stia toata lumea de el cum a aflat de colectorul de polen al domnului Oros care-i tot din SALAJ. O fi pura intamplare oare?
Si o mica intrebare  cu doua capete te rog ... asa ca a iesit la mult mai putin de jumate la pret fata de prajitorul ala de la Lega si consuma curent la sfert?
E...ce zici...sau si acum taci?
Daca vrei o sa taci,daca vrei n-o sa taci.Depinde, daca vrei reclama pe contra pentru voi o sa taci.E putina supraproductie si restul tarii vrea sa va scoata putin de pe piata.Asta-i tot.
Salutari

maximus

colectorul de polen al domnului oros este depasit de mult.exista multe tipuri mult mai performante la ora actuala.asta ca chestie