Furtisag masiv

Creat de oroles, August 28, 2016, 07:51:44 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Astazi m-am tot plimbat prin stupina si am văzut ca s-a declanșat un furtisag masiv. La fiecare urdinis am văzut trante si agitatie. Batai ca la Podul Inalt. De cateva zile am redus urdinisul la maxim 3-4 cm, tot din cauza furtisagului. Hoatele care scapa de paznici au aceeasi direcție. Nu stiu cum sa procedez si nu imi dau seama care este cauza. Le-am restrâns zilele trecute si am lasat rame cu miere dupa diagrama la tras.  Ramele le-am pus departate un pic de diafragma. Poate fi asta cauza?  Pana acum i-am avut cu rame plini. Ca anul acesta nu am avut niciodată asa de multa mancare in stup si vad ca mi-o cară altele. Sincer nu stiu ce masuri sa mai iau. Scarnavii nu am facut pana acum dar cred ca o sa fac.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

Mai ai stupi prin apropiere? ca daca ai tai au mancare inseamna ca vin din alta parte..eu zic sa faci o pauza cu descapacitul dupa diafragma pana se mai linistesc apele,sau daca o mai faci,fa-o seara tarziu  :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

Am vreo 3 stupari intr-o parte (cu mulți stupi) si doi cu mai putini stupi in cealaltă parte. Se duc toate in directia unde sunt mai mulți stupi. Am un singur stup cu folie. O albina incerca sa iasa din stup prin folie, de parca nu ar fi stiut unde e urdinisul. Ramele pe care le-am lasat după diafragma nu sunt descapacite. Am vazut ca le trag repede in cuib si le-am lăsat asa capacite sa traga ele cat pot. Si acum zece minute cativa stupi tot zbura albina de ziceai ca pleaca la cules. Am mai desfiintat zilele astea un stup cu matca trantorita. Am scos toata mierea din stup si l-am lasat asa gol, cu lada pe pozitii in speranta ca albina care va vrea sa faca treaba se va duce in alta parte. Era un stup tare ciudat. Nu il vedeam niciodata culegand intens dar in stup gaseai intotdeauna miere. Si puietul era putin. Miere intotdeauna neasteptat de multa. Cred ca il gazez...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

albinasebes

eu dadeam cu motorina pe fata stupului asa incat albinele sa nu mai mearga pe lada, le este mai greu sa intre din zbor la furat.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tassevasi

 Asa  se intimpla  cind  descapacesti ziua , mult mai bine e sa  faci treaba asta  seara .  Dar cel mai bine se stimuleaza cu sirop in hranitor seara ,mierea o lasi mai tirziu . Eu stimulez  din data  de 12  si nu am avut  pina  acum vreo problema ,mai continui  pina pe 5 sept , cu toate  ca am multa miere in ei.
  Dupa  ce  descapacesti  ziua , albinele  pleaca  sa descopere sursa , sunt  ca turbatele peste  tot , acelasi lucru se intimpla si cu siropul  cind  il pui ziua , de aceia  e bine  sa stimulezi cu  cantitati mici seara de seara  si nu numai pt  asta .
  Numai bine .

oroles

#5
Citat din: tassevasi din August 28, 2016, 09:17:41 PM
Asa  se intimpla  cind  descapacesti ziua , mult mai bine e sa  faci treaba asta  seara .  Dar cel mai bine se stimuleaza cu sirop in hranitor seara ,mierea o lasi mai tirziu . Eu stimulez  din data  de 12  si nu am avut  pina  acum vreo problema ,mai continui  pina pe 5 sept , cu toate  ca am multa miere in ei.
  Dupa  ce  descapacesti  ziua , albinele  pleaca  sa descopere sursa , sunt  ca turbatele peste  tot , acelasi lucru se intimpla si cu siropul  cind  il pui ziua , de aceia  e bine  sa stimulezi cu  cantitati mici seara de seara  si nu numai pt  asta .
  Numai bine .
Tu nu intelegi ca nu am descapacit nimic. Am lasat o rama sau doua după diafragma si atat. Nici vorba sa o ating cu furculita in vreun  fel. De descapacit si dat rame la lins dau doar seara. O singura data am dat sirop ziua. Era primavara si un cules foarte bun.

Am frecat si eu stupii cu ceva solutie bazată pe resturi de petrol. Am vazut cum albina hoata era luata in primire de paznice, trantita in afara urdinisului. Cum scăpa de paznici o lua intr-o anumită directie (mereu aceeasi). Am mai patit asa acum doi ani cand cineva a adus niste stupi in zona primavara si toamna. Am discutat anul acesta cu celalalt stupar care are cei mai multi stupi de aici din sat si mi-a zis de unde era furtisagul. Am inteles ca respectivul ii barbierise de miere. Intre timp i-au murit si s-a lasat de meserie. Nu imi place să  suspectez dar cred ca e de la cateva persoane care si-au luat 2-3 stupi anul acesta si a vrut sa ia si miere mai multa. Daca nu se potolesc cumpar regine si fac roiuri. :D  Numai asa de ciuda... Chiar daca nu trec iarna...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Ai multi stupi fără miere in zona. Ar fi buna o capcană.

ursulescu

   Cu toate că nu ar trebui...
   Dimineață reduci urdinișul la fiecare familie care ți se pare furată la 5mm pe 1 cm. Apoi întrebi un apicultor cu experiență cum poți construi o gratie antifurtișag. Din postări nu pot deduce cauza. Sunt manifestări atipice în ultima vreme și e necesartă atenția.
  Poți utiliza creolina, dacă eventual o poți găsi. Gratia antifurtișag rezolvă problema în majoritatea cazurilor. Dacă e furtișag generalizat în zonă (nu m-aș mira) muți dimineață stupina la 10 km, intr-o zonă liniștită și cu puține albine. Restul soluțiilor în cazul furtișagului generalizat sunt povești. Mă poți suna  dacă e nevoie la 0724194771. Dacă nu răspund, te sun eu când pot.
                                                                                                Mult succes!

MirceaCalin

Nu mai ştiu unde am găsit-o !
Poste te ajută...

oroles

Cunosc acest model de gratii. Pana fac eu acest model la 57 de stupi... Voi încerca sa fac un filmuleț. Daca nu se potolesc trec la capcane.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am pus azi carpe imbibate cu motorina (sau ce o fi) prin copaci si pe manerele la stupi. Am făcut si ceva filmulete pe care le pun diseară. Deocamdată nu pun capcane, dar dacă nu se potolesc ii lucrez.





Revin cu filmuletele diseara. La stupina nu am viteza de încărcare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am folosit in trecut metoda tevii de plastic pe un stup. Acum imi trebuie vreo cateva zeci de tevi de plastic. :sad:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

parere  furtisagul s a declansat 1stupul f etans si urdinis mic caldura multa in stup emana miros puternic de miere atrage hoatele  2 ceva urme de miere pe stupi de la scuturare [chiar si prin iarba ]  3stup bezmetic cum a ti afirmat ce atrage hoatele   daca a ti avea un ajutor noaptea chiar la lanterna scoateti ramele de dupa diafragma si din marginea cuibului sa ramina putine rame in stup cu cit mai multa albina in stup sita deschisa in podisor pt o buna ventilatie  colturile stupului si la capace dat cu motorina  e o parere ,aveti grija cu capcanele pot cdea chiar stupii d voastra 'va doresc sa scapati de furtisag chiar cu riscul sa mutati stupina pt o luna .

apivasmob

Urdinis mic si familiile stranse ca in aprilie de le indesi in lada,si gratia chiar functioneaza daca se fac si lucrurile mai sus mentionate.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Intra albine inclusiv in capcanele de viespi unde miroase tare a oteteala. Initial am crezut ca intra in acea capana deoarece este pe traseul lor de zbor. Vad ca s-au mai potolit. Doi stupi sunt mai atacati. Culmea, printre cei mai buni. Am pus carpe in stupina imbibate in motorina. Am pus si carpe cu otet. Bezmeticul nu mai are nicio rama cu miere si albinele sunt închise ca sa moara acolo. Cu excepția a 5 stupi la care nu am reusit sa umblu, toti sunt stransi. Ma gândesc ca acele rame de dupa diafragma sa nu fie problema. Totusi, si alti stupi au rame si nu sunt atacati. Am pus si CD uri ca sa derutez hoatele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani