Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Diaree e diaree, nosema nosema, nu mai speria lumea aiurea.
Daca te inchid intr-o camera 2 saptamani sa vezi ce faci acolo, si sigur nu ai nosema.
E buna primavara asta, vedem ce ne rezerva aprilie

MOTANUL

Stiu si eu ca diareea e diaree si nosema e nosema. Si cine stie lucrurile astea nu vad cum s-ar putea speria aiurea.

Au inceput sa creasca faguri pe unde apuca (intre rame si podisor), sub hranitoare. La unul sigur o sa ii pun CAT de 1/2 ca nu au unde sa se mai dezvolte. Au mult mai mult polen acum decat aveau in toamna.
Au aparut si celulele cu trantori.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Au mult mai mult polen acum decat aveau in toamna... Si nu e normal? Parca toamna cad frunzele, nu infloresc pomii... %%-
De obicei acum pot aduce si 3-4 rame cu polen (depinde de marimea familiei, nu poate face asta decat una care e pe 10 rame cel putin) , iti pot bloca efectiv cuibul daca nu esti atent.
Bafta la dezvoltarea familiilor!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Anul trecut am dat-o in bara maxim  :hi:
Mai rau decat sa imi roiasca aproape toate familiile (o singura familie a scapat) nu cred ca se poate.

Tin minte din discutiile de anul trecut ca daca o familie ajunge la 10 rame degeaba in pun CAT de 1/2. Adica fie scot 2 rame si le unific cu alta familie si in cea veche pun rame goale sau cu FA - fie sunt alte metode. Ce ar fi mai potrivit pentru vremea de acum? (cald ziua dar 2-3 grade minima).

Adica de pus CAT de 1/2 vreau sa ii pun - dar ce sa fac in cuib sa nu le vina gândul de roit.

Citat din: Cristel din Martie 29, 2017, 10:10:48 PM
Au mult mai mult polen acum decat aveau in toamna... Si nu e normal? Parca toamna cad frunzele, nu infloresc pomii... %%

In alti ani nu am avut toamna rezerve aproape de zero. Ce le prisosea din Iulie / August ajungea pana in toamna - nu intrau in iarna asa. Anul asta am dat turta proteica tocmai ca am stiut ca nu au polen unele familii (era notat din toamna).

Acum au 2-3 cm de polen in jurul puietului chiar si familiile anemice (4-5 rame).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Poti pune o folie departata 5 cm pe partea din fata a ramelor si catul deasupra. Asa nu racesti excesiv cuibul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

#1130
Întrebarea era mai mult ce masuri trebuie sa iau sa nu mai roiască ca anul trecut. Am reținut de anul trecut treaba cu folia. Ii pun folia si ii pun catul de 1/2.

Imi amintesc din discuțiile de anul trecut ca punerea unui cat de 1/2 nu te scutește de roire 100%. Daca matca va oua 8 din cele 10 rame din cuib tot vor roi. Trebuie masuri suplimentare - eu la ele ma refer in mod special.

Una din masuri era sa scoti in permanenta din cuib rame si sa pui rame la crescut. (parca la 2 grade nu as introduce in cuib o rama cu FA sa rup cuibul in doua). Ce altceva pot sa fac primăvara? Ma gândeam sa scutur 2 rame in alta cutie unde am nevoie de mai multe albine - unde am deficit de exemplu. Si evit suprapopularea cuibului.

Daca il tin la maxim 8-9 rame full in cuib + pun cat 1/2 sigur nu mai roiesc. Cel putin in teorie.

2. Care e perioada optima pentru creșterea mătcilor prin transvazare?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Ai putea să încerci şi rama clăditoare ?

NYK74

Poți cu catul pus,să scoți ramele cu miere ce este mai mult de una,plus 1-2 rame PC,pt a ajuta alte familii,si în loc pui 1-2 rame FA la construit,la fiecare 3-4 zile le dai afara ,în funcție de timp si viteza de cobstruire,dacă le lasi mult e posibil să gasesti OZ în ele.Apoi scoti 2 construite pui altele la construit.
Variante sunt multe,asta este una.

tinumaftei

Singura varianta este sa spargi cuibul. Insa la vertical cu magazii de 1/2 este prea complicat, fiindca trebuie sa scoti rame ca sa pui 3-4 rame cu FA. La orizontal i-ai pus 3-4 faguri in cuib si 2 saptamani nu ai probleme. Stupii verticali nu prea sunt pentru apicultura de duminica din doua in doua saptamani.

MOTANUL

Multumesc pentru sfaturi - in limita timpului sa vad ce pot aplica.

Aici e întradevăr o greşeală a mea ca am mers pe orizontal. Da nici nu mai pot sa dau înapoi acum când am atâtea cutii.
Acum mai am cateva familii (2 sau 3) cu mai putin de 5 rame. Si pot sa scot 2-3 rame din familiile puternice sa le pun in cele pricăjite (fac unificare). Mie imi ies bine unificarile - nu ma tem de ele.

Dar nu fac decât sa ma păcălesc singur câteva săptămâni. Ca in 2-3 saptamani o sa ajunga toate la 8-10 rame si atunci sa vezi distractie maxima. Unde mai pun ramele atunci?

Cunosc 2 persoane care merg de 2-3 ori pe an la familii si au verticali. (nu folosesc diafragma - au 10 rame puse la familii de 5-6 rame; si când ajung familiile la 8 rame pun cat de 1/1 cu inca 10 rame). Adica asigura spatiu pentru dezvoltare fără număr.

Cutiile in care am avut albine cu nosema le-am inlocuit din Martie 2017 cu cutii noi si rame noi (am vrut sa fie un moment zero când am inceput tratamentul). Dupa tratament nu au mai aparut pete nici pe cutii - nici pe rame. Dar au ramas cutiile murdare...

Le-am curatat de curând cu un Kärcher (aparat de spălat cu apa sub presiune). Au fost doar 5 cutii - cel mai mult a durat mutatul de acolo-acolo (spalatul in sine a mers ușor). Eu zic ca rezultatul e mulțumitor. Plasa de pe fundul stupilor a iesit cel mai bine (nu mai e murdara / cleioasa etc - e ca noua).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Asta e cutie de stup orizontal?

NYK74


tinumaftei

Lasa-l pe el să răspundă! Cred că face o confuzie între Dadant și orizontal.

MOTANUL

Citat din: tinumaftei din Aprilie 03, 2017, 03:10:48 AM
Asta e cutie de stup orizontal?

Uite ca mai si citește cineva, Si nu doar citește - dar citește cu atenţie  :D :D
- lipsea acolo un "nu" am mers...

Eu am mers pe vertical ca am pus zeci de poze din stupina. Nu am nici un stup orizontal.
Si poza aia era doar pentru rezultat spalare-curatare.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Stupul asta vertical este catastrofal pentru apicultura de weekend. Dacă foloseai niste orizontali de 18-20 de rame nu îți roiau nici 20% din câți ți-au roit anul trecut.
La vertical este "ziua de aur". Dacă ai pus catul mai devreme (de 1/2 sau 3/4), nu va urca sus, se va bloca jos și va roi, iar daca îl pui prea târziu, deja și-a făcut planul pentru emigrare!
Dintre toate sistemele de stupi din România sistemul asta este primul NErecomandat pentru apicultura de ocazie. La stupul asta trebuie să fii din aprilie și până în iulie lângă el zi de zi.