Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

#840
Citat din: stefan1 din Aprilie 29, 2016, 03:23:30 AM
  Mai sunt cazuri cand, la conditii meteo nefavorabile, aceasta perioada de 8 zile se mai prelungeste cu o zi. Primele matci maturate nu sunt lasate sa iasa din botci de catre albinele care le ingrijesc, pana cand matca veche iese cu roiul. Alteori chiar permite reginei sa intepe botcile cu cele mai mature viitoare regine, tocmai pentru a acorda inca 2-3 zile fie ca vremea sa se mai imbunatateasca, fie ca puterea familiei sa mai creasca prin iesirea de noi albine.

Multumesc mult pentru sfaturi. Vreme mai nefavorabila nici ca se putea (2 zile de ploi + temperaturi foarte mici urmate de 2 zile cu furtuni).

Citat din: apivasmob din Aprilie 29, 2016, 05:50:51 AM
Dale de lucru ca altfel te dublezi la familii luna aceasta .

Deja am prea multe familii. Ce trece de 70 vand.

Citat din: F.Liviu din Aprilie 30, 2016, 12:45:56 PM
MOTANUL, probabil ca mica mea stupina este la 1-2 km de a ta. Si eu am avut de pescuit un roi din pom, din nefericire.

Din pacate vremea asta cu 2-3 zile exagerat de calde urmata de multe zile cu ploi neintrerupte si temperaturi mici la asta predispune. In plus o sa fie nefavorabila si pentru tinerele matci nefecundate care nu vor putea iesi la zbor de imperechere in conditii bune.  :nono:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am vrut sa editez ceva si am dublat mesajul de sus.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Anul asta din lipsa de timp am scăpat rau de tot familiile din mana. (sunt prea multe albine raportate la cutii).
Azi in toti stupii in care m-am uitat am gasit multe botci. (blocati cu botci si nectar). Cate 3-4 rame cu botci capacite / 2-3 pe rama.
La mine in zona e inflorit si castanul si salcâmul - si in foarte putin timp cred ca infloreste si teiul.
Aduceau nectar si polen desi erau nori si cerul intunecat.
Dar vremea asta cu 7 zile ploaie si o zi soare a dat familiile peste cap.

2 ore cat am stat au mai iesit 2 roi din stupi. (si asta anticipez ca este doar începutul). Estimez un 10-15 roi in urmatoarea saptamana.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

In poza este cel mai capos roi prins pana acum. A preferat sa creasca alti faguri in loc sa se mute pe fagurii pusi in cutie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Citat din: MOTANUL din Mai 05, 2016, 10:25:09 PM
In poza este cel mai capos roi prins pana acum. A preferat sa creasca alti faguri in loc sa se mute pe fagurii pusi in cutie.
Ram cu puiet daca ii puneai nu aveai problema asta.  :P
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apivasmob

Dar dupa cum spui cam toti au samanta de creanga. Fa ceva in sensul acesta.
Sanatate tuturor apicultorilor

tinumaftei

Citat din: filip din Mai 05, 2016, 10:28:29 PM
Citat din: MOTANUL din Mai 05, 2016, 10:25:09 PM
In poza este cel mai capos roi prins pana acum. A preferat sa creasca alti faguri in loc sa se mute pe fagurii pusi in cutie.
Ram cu puiet daca ii puneai nu aveai problema asta.  :P
Daca se pune rama cu puiet, adio mâtci neîmperecheate in roi. La capturarea roilor nu se recomanda decât rame goale.

Cipi

fiti mai explicit va rog.

MOTANUL

#848
Citat din: apivasmob din Mai 06, 2016, 06:06:36 AM
Dar dupa cum spui cam toti au samanta de creanga. Fa ceva in sensul acesta.

Am pus rame cu FA - dar e clar prea tarziu. Am pus si caturi la unii. Ce as putea sa mai fac altceva?  ))/  :cu plăcere:
Vremea nu o pot controla.
Tot asa - ramele cu FA au fost crescute si blocate cu nectar la 5 din 6 stupi. La unul singur erau ouate aproape pe toata suprafata.
Nici macar roi cu matca fecundata nu prea merge sa fac daca am atatea botci. Ieri am gasit un singur stup din 5-6 fara botci capacite.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Closcutz

Se ia fiecare rama la stupii unde vezi botci, se scutura de albina in cutie si se curata absolut toate botcile de pe toate ramele. Se mai iau din ramele cu puiet si se intaresc cei mai slabuti. Trebuie un pic atentie sa nu iei matca din greseala sau sa nu o strivesti la scuturarea ramelor sau cand tai botcile. Cand iei puiet capacit atentie sa nu raceasca acolo unde il duci.

MOTANUL

Azi mi-am dat masteratul in roi.

Am invatat ca una este teoria din carte si alta este practica (cu roiul primar si secundar); Intr-un roi gigant iesit dintr-o cutie pe 20 de rame am gasit nu mai putin de 5 matci. (acum mi-am explicat mai bine de ce nu se duc toate albinele intr-un loc când scuturi un roi).
Am lasat 2 matci in cutie (doar le-am vazut si le-am lasat in pace). Alte 2 matci erau in 2 ghemuri de pe jos provenite din scuturarea ghemului mare. Una am prins-o cu un cleste si alta am pus-o cu albina insotitoare intr-o cutie.
A 3-a am vazut-o inainte sa inceapa ploaia - dar a zburat când am vrut sa o prind.

Si intr-un roi mai mic (nici 2 rame) am gasit 2 matci. Aici nu am intervenit in nici un fel. Le-am pus pe amandoua in cutie si las albinele sa faca selectia.

Cutiile care in mintea mea trebuiau sa ma tina tot anul s-au epuizat. Deja trebuie sa ma gândesc la alte cutii pentru ca vor mai iesi roi in continuare.

Am gasit si un arici care se plimba prin stupina.

Citat din: Closcutz din Mai 06, 2016, 12:30:56 PM
Se ia fiecare rama la stupii unde vezi botci, se scutura de albina in cutie si se curata absolut toate botcile de pe toate ramele. Se mai iau din ramele cu puiet si se intaresc cei mai slabuti. Trebuie un pic atentie sa nu iei matca din greseala sau sa nu o strivesti la scuturarea ramelor sau cand tai botcile. Cand iei puiet capacit atentie sa nu raceasca acolo unde il duci.

Asta ar fi fost de facut acum 2-3 saptamani. Acum trebuie sa astept 3-4 zile ca sa se împerecheze mătcile ca nu au avut cum de la ploi.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

#851
  Roiul gigant trebuie ca a fost roi primar dar cu matci tinere. Asta inseamna fie ca matca batrana din start nu mai avea plan sa zboare cu roiul si a asteptat in stup iesirea matcilor tinere care o vor elimina, fie ca matca batrana a incercat sa iasa cu un roi, dar nu a putut zbura, a cazut si albinele s-au intors in stup asteptand sa roiasca dupa ce au iesit primele matci tinere. Roii cu matci tinere sunt in marea majoritate cu multe matci, dar de regula pastreaza coeziunea. Oricum, daca erai sigur ca este un singur roi, trebuia sa-l ieie intr-o singura lada, chiar daca s-a asezat in doua locuri sau daca parte din albine s-au reintors in pom dupa scuturare (ramanand acolo macar o regina dupa scuturare).
  Ariciul e util in stupina, prinde eventualii soareci din zona, dar si serpi sau soparle. De asemenea mananca din cadavrele albinelor cazute sau puietul racit scos din stupi, eliminand deci sure de infectie.

  Un fagur cu puiet in roi nu compromite matcile din acesta, dar scad un pic sansele de reusita a acvestora. Eu cred ca asta se explica prin scaderea interesului albinelor fata de matcile roiului, prezenta puietului dand speranta ca daca nu reuseste matca aleasa, isi poate face alta din acel puiet.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Mai 07, 2016, 06:25:00 AM
Oricum, daca erai sigur ca este un singur roi, trebuia sa-l ieie intr-o singura lada, chiar daca s-a asezat in doua locuri sau daca parte din albine s-au reintors in pom dupa scuturare (ramanand acolo macar o regina dupa scuturare).
  Ariciul e util in stupina, prinde eventualii soareci din zona, dar si serpi sau soparle. De asemenea mananca din cadavrele albinelor cazute sau puietul racit scos din stupi, eliminand deci sure de infectie.

Roiul ala gigant l-am pus intr-o singura lada. Am o mare problema acolo ca nu incape in lada (e pe 6 rame si deja e mica din prima zi).
Când pot sa-l mut cel mai repede? (sa-l mut intr-o lada pe 10 rame). Stiu ca e bine sa nu-l deranjezi cateva zile sa nu se piarda matcile tinere.
Eu am mentionat ca erau 5 matci pentru ca am putut sa-mi explic de ce uneori se trag toate albinele in lada dupa ce prinzi o matca in lada si alteori stau bine merci separat (unele cu matcile din copac si altele cu matcile din lada). Când este o singura matca dupa ce ai scuturat albinele in lada vin si restul in decurs de 10-20 de minute când vad ca au ramas fara matca.


PS: ariciul chiar asta facea - mergea prin fata urdinusirilor si manca albinele cazute. L-am lasat sa-si vada de treaba.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

In locul tau prindeam regine din stupul care a roit si il rupeam pe asta in doua. Jumatate o bagai la rece o noapte si a doua zi ii dadeai o matca neimperecheata. Daca avea si el una nu e bai...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Inca 1 zi - inca 3 roi. Unul cam de 3 rame; restul mult mai mari - 4-5 rame.

Ce m-a mirat cel mai mult este ca unul din astia mari a iesit dintr-o cutie de 8 rame care acum 3 saptamani avea 6 rame.

PS: acum am terminat si cutiile din garaj.  :D
Cred ca nucleele de imperechere devin inutile la acest moment si o sa mai pot sa pun 6 roi. Tot asa au fost mai multe matci si in roii astia. Noroc ca era si fratele meu azi acasa si in 2 a mers mai repede. Matcile in plus le-a luat fratele meu si le-a bagat in niste familii fara matca. Restul ce mai avea si el cutii. Am avut mai mult timp de poze  :D

Eu am spus de acum 1 saptamana ca o sa am in jur de 30-40 de roi (si asta pe verificate rama cu rama - familie cu familie). Cam atatea familii aveam cu 3-4 rame cu botci capacite. Ramele cu FA le-am pus degeaba ca deja erau intrate in frigurile roitului.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0