Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Sunt curios daca ale mele trec iarna. La baiatul din satul vecin, de la 20 km de mine i-au scapat toate iarna trecuta. Erau puse tot pe post de gard viu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: Cristel din Octombrie 10, 2015, 10:25:42 PM
In Bucuresti cresc evodii in mod salbatic, pe post de gard viu. Nu am vazut pe nimeni sa faca protectie  pomisorilor. Chiar daca ingheata o parte din tulpina, ce e lemnificat ramane viabil. Asta daca nu se muta Siberia la noi.

Sa speram ca vom avea o iarna blinda..:)

MOTANUL

#572
Ultima familie care mai razbeste sa aduca polen pe o vreme potrivnica e familia care a avut cel mai bun cules si cea mai buna dezvoltare (nu a schimbat matca anul asta). Cele cu 5 rame (matci de septembrie) erau prea amortite sa mai iasa la zbor.
90% nu ieseau deloc ca era destul de frig. In alti 4-5 stupi ieseau albinele si se intorceau repede inapoi fara polen.

In familia asta puternica 1 din 3 albine intrau cu polen.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Citat din: MOTANUL din Octombrie 15, 2015, 02:59:45 PM
Ultima familie care mai razbeste sa aduca polen ............
In familia asta puternica 1 din 3 albine intrau cu polen.

Carnica la Cernica?
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

#574
Carnica si Buckfastul sunt praf pe langa asta... Si roii cu matci ICDA stau la cutie de multe zile.
Carnica nu rezista bine la frig - eu de la Buckfast aveam pretentii la frig.

Doar matca de anul trecut de la fratele meu a avut cateva luni un cap inaintea asteia (Carpatine amandoua);
Aia a mers mai bine in prima jumatate de an (de la 4 rame la 20 extrem de repede); Asta de care zic (cumparata la rapita) nu a explodat la fel de bine in prima parte - dar a cules miere fara egal si a recuperat in toamna.

Adica din 70 de familii - doar din 5 ieseau albine; Si asta era singura in care albinele se intorceau cu polen desi are ramele full cu miere capacita si polen. (abia de are matca cateva celule goale pentru ponta pe ramele centrale);
Eu ma gândesc ca se va consuma din miere pana in primavara si va avea spatiu la acel moment. Ma gândeam chiar sa bag o rama cu mai putina miere sa nu se plictiseasca luna asta  :lol:

Se anunta zile cu 19-20 de grade - mai dau o fumigatie si mai restrang ce se poate restrange; mai pun diafragme unde nu am... Ce sa mai - ne apropiem de iernare  :mosul:

Am matci de la dl. Bucovineanu, ICDA, Apiexpert - toate carpatine + 1 buckfast + 1 carnica.
Abia astept sa le compar in primavara. (cam toate sunt pe 5-7 rame);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Toate carpatinele se vor spurca cu buckfast si carnics, macar de ar fi de calitate ar fi bine

MOTANUL

La mine probabilitatea sa se spurce e extrem de mica (2-3%); Daca la anul nu dau satisfactie exceptiile (e vorba strict de 2 matci straine) le voi inlocui cu carpatine. Fratele meu are tot carpatine - deci la noi se vor spurca carpatinele tot cu carpatine  =))
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Azi am stat de vorba cu un veteran de la institutul din Bucuresti (doctor) care mi-a povestit toata istoria varroa in Romania.
De la prima descoperire pe teritoriul romaniei din 1973 - pana in prezent. Cum a ajuns (de la Bulgari), primul tratament incercat in 1974 cu pulberi - pana la tratamentele din ziua de azi.

Foarte interesanta istoria - si mai ales de la o persoana cu atata experienta. (se uita la varroa la microscop si se intreba ce e - inainte sa ma nasc eu);
Sa fiu sincer nu stiam ca a fost descoperit acum mai bine de 40 de ani. Era deja descris de colegii din Bulgaria si Cehoslovacia - asa ca a durat foarte putin pana la punerea unui diagnostic exact. Dupa care au inceput lucrul la primul tratament 100% romanesc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

D006

Ce mai pudram prin anii 80 stupii cu Sinecar ...

MOTANUL

Pe scurt Bulgarii s-au procopsit cu ea (varroa) inaintea noastra. Si se pare ca a ajuns la noi din orasele de la dunare (Giurgiu in special unde se duceau efective foarte mari de albine). Si acelasi lucru se intampla si pe malul Bulgaresc.
La 1 an de când ne-am procopsit cu ea - 1974 - deja era mortalitate mare la stupinele care aveau varroa din 1973.

Dupa care am urmat noi (Romanii) sa vindem familii de albine la multe tari si odata cu ele si varroa (ex-sovietice, Tunisia, etc)

Primul tratament - nu mai tin minte cum se numea si a avut viata scurta - apoi a venit sinecarul care a durat o mare perioada de timp (amandoua se administra prin pudrare).
A spus si de benzile de mavrirol ca inainte era recomandat sa se puna intre rame (3 si 4) si acum se recomanda sa se puna deasupra. A spus ca o albina de pe rama 1 sau 8 cu paraziti pe ea e putin probabil sa ajunga intre ramele 3 si 4 in contact cu substanta activa.
In schimb daca sunt lasate sus pe speteze mult mai multe albine vin in contact cu ele (in zilele cu temperaturi mari in care albinele au activitate si se rasfira in stup). Mai ales ca sunt eficiente un interval destul de mare si albinele au timp sa treaca pe acolo.

La Varachet Forte a insistat sa fac cat mai multe tratamente (5-6) sau pana nu mai cad paraziti.

A spus ca daca vreau sa nu am probleme cu iernarea sa merg la pasune in perioada de floarea soarelui (la floarea soarelui efectivul se diminueaza - la pasune unde albinele nu vin in contact cu insecticide se mentin mai bine; etc)
Plus ca mierea adunata de pe o pasune are calitate mai buna (biodiversitate);

Am vorbit ~ 2 ore. (de pastoral, de Loca, de puiet varros, de cum se administreaza antibioticele corect, etc).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

Citat din: Dragos G. din Octombrie 19, 2015, 08:14:01 AM
Ce mai pudram prin anii 80 stupii cu Sinecar ...

  Pentru adevarul istoric: nu se numea Sinecar ci Sineacar (acar de la acarieni).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Dacă nu am fi fost noi, oamenii care avem grijă de ele s-ar fi terminat de mult cu albinele noastre. De ce crezi ca nu mai există colonii sălbatice prin stejari sau brazi? O familie nu rezista fără tratament în natură mai mult de 3 ani. Varoua le lichidează. Acum o să lichidam și noi varoua tratând cu chimicale subletale gen neonice, care vor lichida albina în anii de urmează iar atunci va dispărea și dușmanul albinelor, varoua.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Inclin sa fac si eu tratament la primavara.
Familiile tratate doar in toamna anul trecut (familiile mele ca sa le zic asa + cele cumparate la rapita) sunt pline de varroa chiar si la al 5-lea tratament (am vreo 3 familii cu >200).
Cele cumparate la salcam aveau tratament facut si in primavara (am stupi la care au cazut 3 sau 5 paraziti - restul intre 10 si 20); Adica diferenta e majora intre cele 2 categorii.

Rezultatele ma fac sa-mi schimb un pic punctul de vedere (nu sunt suficiente 5-6 tratamente facute in toamna);
Familiile mici (roi) -care au putin puiet- le aduci usor pe brazda (ma refer la cele cu tratament facut doar toamna); Cele puternice 10-20 de rame care tin puiet numeros pana in Octombrie raman cu 100-200 de paraziti si la acest moment.
Adica degeaba au cazut >1000 varroa la 5 tratamente - tot mai sunt. Asta e tristul adevar.

E bine ca am cumparat si mavrirol si am pt. familiile astea cu mai multi paraziti (mai mult decat imi trebuie). Cel putin in teorie ar trebui sa ajunga toate la un nivel acceptabil pana in primavara.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Pustu

Citat din: MOTANUL din Octombrie 19, 2015, 04:29:23 PM
... de cum se administreaza antibioticele corect ...
Poti sa dezvolti putin ? Multumesc