Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Citat din: MOTANUL din Septembrie 12, 2015, 11:26:59 PM
.............................................
. Eu nu prea sunt multumit de cum miroase turta cu drojdie de bere. ........................


Drojdia de bere contine aproape toata gama de aminoacizi esentiali (16 la numar), intreg complexul de vitamine B, vitaminele D, H, E, enzime minerale in forma asimilabila, precum calciu, fosfor, magneziu, potasiu, fier dar si seleniu si crom, oligoelemente indispensabil vietii, proteine, lipide si glucide.
http://www.realitatea.net/dieta-cu-drojdie-de-bere-scapa-de-5-kilograme-in-doua-saptamani_1613842.html

http://www.frunza-verde.ro/drojdia-de-bere-remediul-miraculos-din-frigiderul-tau
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ciucur

Eu nu cred ca trebuia sa le amesteci.
Varianta mai vascoasa e numai buna la temperatura din stup.
Cand am pus in primavara astfel de turte, de abia le-am subtiat sa incapa sub podisor.
La caldura din stup s-au inmuiat numai bine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Citat din: pistol28 din Septembrie 13, 2015, 07:08:28 AM
Drojdia de bere contine aproape toata gama de aminoacizi esentiali (16 la numar), intreg complexul de vitamine B, vitaminele D, H, E, enzime minerale in forma asimilabila, precum calciu, fosfor, magneziu, potasiu, fier dar si seleniu si crom, oligoelemente indispensabil vietii, proteine, lipide si glucide.

Ai mare dreptate - cred ca nu mai gasesc nimic; S-au infipt in turta cu mare placere....

Citat din: ciucur din Septembrie 13, 2015, 12:02:34 PM
Varianta mai vascoasa e numai buna la temperatura din stup.

Pentru cum o administrez acum, e buna vascozitatea obtinuta (o mica idee mai vascoasa vreau sa fie - probabil 15). Cand o fi mai frig e posibil sa schimb - sa o fac mai vascoasa. E posibil pana maine dimineata nici sa mai fie - atat de putin am dat.
Doar o stimulare le trebuie. Eu de ramele de polen nu m-am atins si nu am avut colectoare (adica sunt destule rame cu polen);
Am o mica problema cu roii facuti in august cu rame mai goale (2-3 stupi).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

Citat din: MOTANUL din Septembrie 13, 2015, 07:12:17 PM
         Am o mica problema cu roii facuti in august cu rame mai goale (2-3 stupi).
Ai altii care au plus si de acolo iei 2-3 rare si ii ajuti pe acestia cu hrana putina.
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Astept sa se mai stranga cuiburile (cei care au acum 10 rame full se vor strange cu siguranta la un moment dat); Si astia au clar hrana in exces.
Oricum toate ramele cu miere capacita din caturi le-am pus-o tot la astia 3-4 stupi cu hrana putina (deci miere au deja);
Cu polenul e o problema.

Ref. la tratamentul 2 cu VF. In peste 80% din cazuri numarul a fost mai mic la a 2-a fumigatie. (la jumatate sau la 1/3); dar am si un caz extrem la care au picat 30 la primul si 120 la al 2-lea tratament (adica de 4 ori mai multi);

Pot fi multe motive (am uitate vreo 3-4 cuiburi pe partea stanga si eu am pus fitilul in dreapta); Nu o fi ars bine fitilul la prima fumigatie, o fi eclozionat foarte mult puiet (adevarul ca erau multe rame cu puiet capacit la prima fumigatie);

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: Cristel din Septembrie 12, 2015, 12:51:06 AM
:P dopul sigur nu il are! la cat de frumoasa e gagica asta, sigur s-a horit cu mai multi derbedei prin hora!  :nudie: asteapta si ai sa vezi! Da papica buna si vei vedea rezultate!

Gagiga din poza e matca din stupul fara oua si puiet si cu multe boci (fost pe 20 de rame). Nu este matca din targ.
Din pacate in continuare nu depune nimic. Mai astept 2-3 zie si fac unificare.

Matca din targ a inceput sa depuna oua. (asa cum a observat ochiul vigilent al lui Razvan a stat mult in cutie).
Cele din vara care nu au ouat in primele 4-5 zile - nu au mai ouat niciodata. Asta e singura exceptie de pana acum.

Adica nu fac altceva decat sa pun ramele la loc in acelasi cuib - si va ramane evident matca din targ.
As fi vrut o matca in plus pt. siguranta (mai am 5 stupi in care nu m-am uitat de mult cu cat - deci mai mute albine decat am nevoie pt. iernare).


As

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Inca ceva. E prima oara cand observ ca o matca depune oua intr-o celula ocupata 70-80% cu pastura. Restul matcilor se uita cu atentie si aleg celule goale. E un comportament normal? A mai observant cineva asa ceva?
(credeam ca nu o sa se vada ouale in poza dar aveam soarele intr-un unghi foarte bun si se vede peste asteptari)

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Asta primavara am avut un caz oarecum asemanator: o matca de anul trecut a facut vreo 3 faguri de puiet, dupa care oua tot mai putin, pana a incetat complet. Am observat ca a redus puietul, dar matca era foarte mare si arata frumos, asa ca am lasat-o. Mai tarziu am vazut neliniste la urdinis. Am recontrolat familia si nu mai avea decat 2-3 celule de puiet care iesea si nici o matca iar albinele se manifestau ca fara matca. I-am dat un fagur cu oua si si-a facut o matca buna desi era devreme. Din intamplare am vazut matca batrana, moarta, scoasa in fata stupului. Era tot foarte mare, mai mare ca o matca obisnuita. I-am strans abdomenul si a iesit din el un lichid aproape incolor, cantitate mare. Cred ca, fara gluma, regina a avut un 'dop' care bloca si ouatul si evacuarea dejectiilor. Cum matca a mai trait asa o vreme, fara a putea oua, albinele nu si-au tras botci, asa ca au ramas fara matca atunci cand batrana a murit.
  Oua in celule cu pastura nu am vazut niciodata. La aceeasi matca s-a intamplat?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Asta e maca din targ (cumparata sambata pe 5.9.2015). Care nu a oua vreo 4-5 zile si apoi a inceput sa oua (pt. 5 zile binisor as putea adauga); Eu cuget ca albinele vor arunca ouale alea ca nu se pot dezvolta lucratoare inauntru.
(75% din fagure e plin cu pastura).

Matci de ale mele foarte bune nu mai oua cine stie ce - de asta zic ca totusi a inceput sa oua bine.
Matca din bezmetic in continuare nu are nici un ou.

Am pus fibra sa nu mai am probleme cu conexiunea la internet. Acum pune pozele intr-o fractiune de secunda :D
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Arcadie

Citat din: MOTANUL din Septembrie 15, 2015, 10:20:02 PM
A mai observant cineva asa ceva?

...matca tânără de la început poate să arunce câteva ouă şi pe păstură. Am urmărit aşa cazuri.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

MOTANUL

Am scos azi si ultimul cat - nu am mai avut nicio surpriza neplacuta (toate familiile au avut matci in regula)

Nu neaparat ca vreau sa ma laud dar pe primele 2 locuri in stupina sunt 2 din familiile de anul trecut (stupul nr. 1 si stupul nr. 3). Nu au mers la rapita - nu au mers la salcam; au stat unde i-a gasit primavara. Asta cu numarul 3 e singurul care a urcat miere capacita in cat ca si cum ar fi avut cine stie ce cules. (ma refer acumin Septembrie - ca in august am scos mierea din cat).

Stupul este arhiplin (ocupate cu albine si ramele din cuib si cele din cat); Matca are inca rame cu puiet larvar si oua pe mari dimensiuni (in poza se vad doar larvele mari - dar era plin pana in margini cu oua);

Revenind la stupul bezmetic: (3 rame)
Mi-a fost mila sa omor matca si sa fac unificare. Calculul rece matematic arata ca matca nu va mai oua niciodata (au trecut 12 zile de când am gasit-o); A aparut o raza de speranta - respectiv o matca iesita din botca; Adica am 3 rame si 2 matci.
Imi dau seama ca ar fi fost bine sa omor matca asta infertila (poate sa o omoare ea pe cea iesita din botca);

Macar e o raza de speranta. O sa bag o rama cu puiet larvar sa le mai tina ocupate. Trantori ar mai fi (mai este cate unul pe rama in restul stupilor);

PS: mult mai bine au mers turtele cu consistenta apoasa; Am facut un experiment cu o turta mai tare si albinele nu au consumat-o asa repede (inca mai molfaiau la ea); Cele cu mai mult sirop sunt consumate urgent.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Arcadie

Citat din: MOTANUL din Septembrie 16, 2015, 03:45:23 PM
Eu cuget ca albinele vor arunca ouale alea

... ca de obicei albinele le mănâncă.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

Arcadie

Citat din: MOTANUL din Septembrie 17, 2015, 10:15:28 PM



Imi dau seama ca ar fi fost bine sa omor matca asta infertila (poate sa o omoare ea pe cea iesita din botca);
albinele ca de obicei nu permit să fie omorâtă aceia sănătoasă,singure omoară matca cu defect şi o lasă pe aceia sănătoasă. Dar să nu riscaţi luaţi matca bolnavă înainte de a eşi din botcă.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

MirceaCalin


MOTANUL

Citat din: Arcadie din Septembrie 17, 2015, 10:30:58 PM
Citat din: MOTANUL din Septembrie 17, 2015, 10:15:28 PM
Imi dau seama ca ar fi fost bine sa omor matca asta infertila (poate sa o omoare ea pe cea iesita din botca);
albinele de obicei nu permit să fie omorâtă aceia sănătoasă,singure omoară matca cu defect

In cazul asta au mai castigat 8-10 zile. Ideea este ca albinele stau excesiv de cuminti (adica feromonul de matca le tine linistite);
Am mai avut un stup in care cateva zile au fost 2 matci si au omorat-o pe cea care trebuie (batrana infertila);
La respectivul, matca noua a inceput sa oua si sa mearga bine. Acum e mai greu de spus ca apuca sfarsitul de septembrie.


@MirceaCalin
Multumesc,
Optica aparatului este cea care dezamageste. E shock, resistent, water resistant, mic, compact, bun la tavaleala.
Dar de fiecare data cand ies pozele... optica il omoara  :D

Aparatul cu optica buna e prea butucanos sa-l tavalesc la stupi.
Poate il iau macar asa odata pe an pentru niste imagini de calitate. Dar nu intr-o zi in care sa am treaba cum a fost ieri.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0