Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: MOTANUL din Septembrie 03, 2015, 03:31:34 PM


Toate temerile mele au fost nefondate (matcile desi mici si negre erau fecundate);

Da alte temeri nu ai? Cum ca ar fi din botci de salvare, de exemplu?
Din ce vad eu cam asa par... Matci din botci de salvare crescute in stupi slabi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

#511
Pai si cum imi dau seama? Spune-mi ca eu nu stiu. Nu am ajuns la astfel de subtilitati - nu cunosc argumente pro si contra.
Mica rau era una singura.

Din ce am observat eu matcile galbene sunt f. mari; matcile negre sunt mai mici maxim medii. (in stupina mea);

Unul din stupii care au mers exceptional (dezvoltare numerica, cules de miere, etc) are o matca din asta mica si neagra. (nu atat de neagra ca astea 3);
Eu nu am in stupina o matca neagra de dimensiune mare. O sa le urmaresc pe astea daca o sa se faca mari.

Cea galbena (tarcata galben-negru) din stupul discutat anterior si fara legatura cu cele 3 matci (stupul in care au coabitat matca de 2 saptamani cu o matca din botca s-a marit considerabil in cateva zile); Uite cum arata dupa 1 saptamana.
Asta neagra nu cred sa se mareasca atat. (la momentul asta are fundul mai ingust ca la o lucratoare de a mea).

Adica in stupina mea toate matcile negre sunt in coada clasametului la dimensiuni. In top 10 matci mari am doar negre cu mult galben.
La cules miere si ouat lucrurile sunt diferite (multe matci din astea mici bat de la mare distanta matcile mari);

Retin si de la curs ca unele matci din botci de salvare au ponta mai buna ca cele de schimbare linistita. Dar au durata mica de viata de obicei.

Eu ma bucur ca daca mai tineam familia fara matca si fara puiet 24 de zile se bezmeticea. Adica nu prea aveam de ales.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Asta pare sa arate cum trebuie. Pot fi matci de salvare crescute in stupi puternici care "bat la cur" matci de SL sau  de roire. Important este sa fie trase din larve de o zi. Si eu am ramas surprins ca matca din cel mai bun stup al meu era foarte mica si mult mai grasa decat cele prezentate in imagine. Ideea ca  era cel mai bun si datorita faptului ca era la marginea sirului de stupi. Cunoscatorii inteleg ce vorbesc.

Ca o constatare, daca matca este  dintr-o botca de salvare trasa dintr-o larva mai mare de o zi si intr-un stup care nu e chiar puternic, aceasta seamana mai mult cu o albina. Am matci asa scoase de un nucleu pe 1 rama Dadant care se desface in 1/2. Am lasat nucleul asa dupa ce am luat matcile de care aveam nevoie. Sunt semnificativ mai mici decat o matca normala, din botci de roire.

Eu  nu stiu daca neaparat traiesc mai mult sau mai putin cele din botci de salvare. Daca e trasa din larve de o zi, atunci poate trai la fel de mult ca una de SL sau roire (excluzand accidentele). Ma indoiesc ca se poate emite o astfel de parere.  Ideea e ca  cele din botci de salvare trase din larve mai mari de o zi, le poti folosi doar un an, randamentul in anul 2 fiind scazut.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

De unde ai luat matcile? La anul vreau sa iau si eu vreo 10 matci, insa vreau sa evit astfel de probleme. Poti sa imi dai mp!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Citat din: oroles din Septembrie 03, 2015, 05:02:00 PM

Ca o constatare, daca matca este  dintr-o botca de salvare trasa dintr-o larva mai mare de o zi si intr-un stup care nu e chiar puternic, aceasta seamana mai mult cu o albina. Am matci asa scoase de un nucleu pe 1 rama Dadant care se desface in 1/2. Am lasat nucleul asa dupa ce am luat matcile de care aveam nevoie. Sunt semnificativ mai mici decat o matca normala, din botci de roire.


Eu nu cred ca vreun producator de matci (mare ma refer) isi permite sa creasca matcile in stupi puternici. Toti folosesc nuclee.
Cel de la care am cumparat nu face exceptie (avea in curte multe nuclee).

Ai PM.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

De crescut se cresc in stupi puternici iar de imperecheat se muta in nuclee de imperechere .
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Din ce am citit eu se muta in nucleu cand e botca capacita si inainte de eclozionare. (poate ma insel).

Adica matca iese din botca si in perioada asta pana la obtinerea pontei e hranita slab / insuficient.

Nu e de asteptat sa iasa mai mica comparativ cu una hranita maxim? (nucleu bine populat);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Eu cred ca daca regina a fost crescuta intr-un starter/finisor puternic din material de calitate e pasul cel mai mare facut. Treaba cu trantorii e mai sensibila, dar si aici putem influenta sansele crescand trantori doar in familia dedicata.
Nucleul de imperechere daca e populat suficient si are la indemana hrana de calitate (proteica si miere) nu ar trebui sa influenteze calitatea viitoarei regine. Cred ca numarul de albine care grijesc regina proaspat eclozionata e acelasi si in stup superpopulat si in nucleu bine populat.
O diferenta ar fi ca regina iese la imperechere mai repede din nucleu decat dintr-un stup puternic.

Cred ca mai degraba calitatea reginelor e influentata de greselile comise de apicultor in alegerea materialului ce va fi multiplicat, organizare/pregatire starter si finisor, manipularea botcilor/reginelor, popularea si pregatirea nucleelor si de conditiile meteo si de cules din acea perioada. Sigur ca pot exista exceptii insa daca lucrezi corect rezultatele trebuie sa fie pe masura. Din reginele facute de mine cu ajutorul Nicotului am doua care sunt la acelasi nivel cu reginele achizitionate de la alti producatori de regine. Ramane sa vedem cum va fi la primavara, acum sunt multumit de ele.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Cristel

Motane, ca sa te lamuresti suficient de bine este sa citesti bibliografie pe masura. In "Cresterea matcilor" de Ruttner vei gasi foarte clar ca nu conteaza in ce stup o imperechezi pe matca, e foarte important insa cine este familia "cresa" si familia "donatoare", inclusiv familia trantorilor. In rest, cine si cu cine mananca la masa regina pana se imperecheaza, chiar nu mai are importanta, ea este formata din punct de vedere fizic, ovariolele sunt deja formate din stadiul de nimfa. Dl Hanganu, intr-un interviu pe youtube arata cum imperechea matcile in nuclee tip EWK. iar acolo nu cred ca ai cateva sute de indivizi care sa o pregateasca pe regina. Si avea experienta a 3 generatii de apicultori in spate! Asadar e esential startul si cresterea, in rest, o regina poate trai si intr-o cocioaba, iti vei da seama automat ca e regina. La regine nu e ca zicala "cei 7 ani de acasa" ci se aplica "cele 16 zile de acasa" :P.
Sanatate si spor in toate! %%-
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dodo79

Acum doua saptamani au iesit doua matci de salvare.amandoua in nuclee de imperechere.
Saptamana asta una ponta ,una nu.
Cea care ponta are nucleul langa stupi cu roi.
Cealalta este la 30 metri dupa casa.
Distanta nu e mare,dar se pare ca nu a gasit trantori.

MOTANUL

Am eu trantori de dat  :D
Iar am gasit un stup bezmeticit (dar in stadiu usor-incipient - 3 rame sunt modificate; restul au aspect normal); De 2 luni nu am umblat in cuib intrucat in cat era bine populat si am considerat ca nu e cazul sa umblu in cuib.

Ramele de 1/2 cu miere capacita le-am impartit in stupina dupa diafragma. Ramele intregi (7 la numar) le-am pus cu albine intr-o cutie noua pe pozitia vechiului stup cu regina fecundata inchisa in cutie. (luata azi din targ).

Ramele cu botci si trantori (3) si o regina care nu oua (statea ca proasta pe rama) le-am lasat in cutia veche dar le-am mutat. (astept sa se depopuleze sa iau o decizie si cu ele);

Cred ca anul asta caldura a stricat bioritmul normal al albinelor (in Bucuresti au fost 2 luni cu 36-40 de grade cu 4-5 zile exceptie);
Caldurile astea xcesive au accentuat instinctul de roire.
In sfarsit parloaga da semne de neliniste (doar sipica a rezistat la atata seceta si caldura); Restul florilor spontane au subcombat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Azi am facut urmatoarele:
1. Interpretarea rezultatelor tratamentului cu varachet
2.Tratament cu apivirol
3. Constatare rame cu probleme din stup bezmetic

1. In stupina mea in urma tratamentului cu varachet am ajuns la urmatoarea concluzie: cele mai afectate sunt familiile puternice care au scos pe banda rulanta mult puiet.
Exceptie face un roi pe 4 rame (singurul cu 200 paraziti cazuti) format dintr-o familie pe 19 rame 1/1. Explicatia numarului mare este ca nu mai avea puiet capacit deloc si matca abia ce a depus primele 3-4 oua. (adica a fost prinsa familia fara puiet capacit. Matca e iesita din botca trase din larve de 1 zi.

2. Dupa tratamentul cu apivirol am observat ca albinele intra intr-un fel de transa. Stau nemiscate - toate incolonate cu capul in sus (nu se misca, nu se rotesc, doar stau asa - inclusiv matca);
Stie cineva sa explice fenomenul??  ^:)^

3. In stupul bezmetic am zis eu ca fac liniste (adica il depopulez); Am pus 3 rame (cu botci si cu regina care nu stiu ce e cu ea) in cutie noua si in alta pozitie (asteptand sa se depopuleze.
Afurisitul parca a mai luat albine si din alta parte, ca erau claie peste gramada pe astea 3 rame. (idem si in cele 7 ramase in stupul vechi si pe pozitia veche); In asta de 7 nu vad alta solutie decat sa-i dou 1 R FA la crescut. Ca erau albinele ciorghine pe podisor. (intr-un fel nu e de mirare ca au venit si albinele din catul scos.
Am pus o poza cu cele 3 rame si una cu matca care nu oua deocamdata.

Ultima poza - puiet frumos pt. 07.09.2015

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Pustu

3. Stup bezmetic : Pui mana frumos si-l scuturi la 20-30 m de stupi si imparti ramele fara albine la alte familii . Pe vechiul loc nu lasi nici o lada . Micsorezi urdinisul la stupii alaturati . Dar inainte sa-l scuturi il afumi bine . Da bine . Sa-si umple gusa cu miere toate albinele .
Multa sanatate .
ps: afurisitul poate face vreun furtisag

ciucur

Citat din: MOTANUL din Septembrie 07, 2015, 11:03:19 PM

3. In stupul bezmetic am zis eu ca fac liniste (adica il depopulez); Am pus 3 rame (cu botci si cu regina care nu stiu ce e cu ea) in cutie noua si in alta pozitie (asteptand sa se depopuleze.
Afurisitul parca a mai luat albine si din alta parte, ca erau claie peste gramada pe astea 3 rame. (idem si in cele 7 ramase in stupul vechi si pe pozitia veche); In asta de 7 nu vad alta solutie decat sa-i dou 1 R FA la crescut. Ca erau albinele ciorghine pe podisor. (intr-un fel nu e de mirare ca au venit si albinele din catul scos.


Eu nu as mai avea curaj sa dau rame la crescut in zona mea.
Daca nu au cules si vremea e rea vor roade ceara....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

#524
Hai poate nu am explicat eu suficient:
Aveam un stup de 20 de rame (cuib 1/1 si cat populat 1/2); Am scos catul si am scuturat albinele in cuib.
Problema in cuib - nici o rama cu oua.

Am pus separat 7 rame cu o regina imperecheata-cumparata si am pus 3 rame cu modificari (botci trantori si o regina care nu oua) in cutie separata in alta pozitie.

Problema e ca ramele erau full de albina si eu as fi vrut asa sa ramana - ba chiar sa se depopuleze un pic (cum se intampla in mod obisnuit cand faci un roi); In cazul asta ele s-au transformat din 3 rame full in 3 rame cu 2 straturi de albine unele peste altele. (nu era activitate intensa la urdinis sa banui un furtisag - pur si simplu au simtit mirosul familiei si matcii si au venit la loc);
Greseala mea ca nu le-am pus departe de vechiul loc.

Eu mai astept 5-8 zile sa vad ce face regina asta care pare ok (poate sa fie o surpriza placuta si in cateva zile sa oua si ea); Daca nu scutur ramele sau fac unificare. Alt plan nu am nici eu.

@ciucur: daca le las asa (adica efectiv nu incap albinele pe rame) nu mor de frig noaptea?; Macar daca e o rama acolo stau in continuarea cuibului. Aveam 3-4 pumni de albine pe podisor in dreptul ramelor goale. Nu vorbesc de 5-10 albine. Ramele din cat nu mai sunt - ca ele de acolo sunt venite. Adica financiar nu ma deranjeaza ca rod o rama.
+ ca pt. prima data am facut si eu sirop - pot sa pun rama si sa le dau si sirop la o adica; sa aiba cu ce sa o creasca.

Din pacate nu pot sa pun poze (cred ca e ceva de la PC-ul meu ca se misca greu pe internet - dar nu ii dau de cap); Macar matca asta posibil cu probleme as fi vrut sa o pun.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0