Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Sat Caldraru - Cernica;
Pe cealalta parte a lacului - eu sunt la circa 2 km distanta fata de manastire.

Eu când cautam stupi am gasit vreo 3 apicultori in satul caldararu; (Andor si Ilie parca);
Si tot acolo ar mai fi un profesor de matematica cu stupina mai mare (pe acesta nu l-am gasit);

Nici eu nu cunosc pe nimeni in Cernica; Oricum - baza melifera e mult mai buna acolo (langa padure, lac, etc);

Am mai multe intrebari: (am gasit 2 familii fara matca);
una era doar fara matca; a doua deja bezmeticita (plina cu puiet de trantori); Am si vazut albine care isi bagau fundul in celule.
In alta familie am gasit un fagure natural cu oua de 1 zi in celule de trantor (sunt 100% convins ca as fi gasit si matca daca ma uitam atent); Am scuturat fara sa cercetez prea mult.
1. Din ouale de 1 zi depuse in celule de trantor se pot trage botci?? Pe fagurele natural era plin de celule f. mici abia depuse; Singura problema - erau celule de trantor.

2. Am gasit o familie care desi e pe 10 rame merge prost; Nu a crescut nimic in cat; Cele 10 rame sunt f. usoare (putina miere si putin puiet);
Matca exista dar ponteaza putin (pe rama a 9-a). Nu are botci; Au propolizat tot in prostie - parca are si un miros diferit propolisul fata de alti stupi (e mai cleios; mai lichid). Si pe subar erau niste scursuri ca de propolis...
Nu prea are ceara alba nicaieri. (vezi poza mai jos);
Cu ce sa-i dau?? Apicomplex, protofil, Apivirol Forte??? Cum o aduc sa se dezvolte? De o luna bate pasul pe loc.

Pun si o rama care arata bine sa mai imi treaca amarul...(puiet capacit + coronita); Am scuturat-o de albina sa o pun inr-un roi.





70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am dat la sugestia lui Daniel cu Apivirol Forte pe familia din imaginea de mai sus (10 rame de albina apatica);
Sunt f. curios sa vad cum merge mai departe.

Cu ouale de trantor a sa vad si singur dar nu vreau sa mai umblu in stup ca am in catul de deasupra o matca neimpercheata. (asa ca 8 zile nu o sa-mi satisfac curiozitatea).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Daca vad ca nu se baga nimeni, o sa incerc eu sa-ti dau niste sugestii. La familia care zici ca matca nu lucreaza cum trebuie, schimba matca. Totusi , daca pozele pen care le-ai pus mai jos sint de la acea familie, inseamna ca matca este buna, trebuie sa vezi daca nu cumva sint alte cauze, cum ar fi un furtisag linistit, pe care chiar dumneata l-ai putut provoca utilizand acel suport pentru faguri, ar fi putut ramane stupul patat cu miere .
In privinta familiilor bezmetice, eu am salvat anul trecut o familie prin metoda expusa de domnul Dicu Ion, a mers, scuturi albinele bezmeticului in iarba, pui in locul stupului lor un alt stup gol,fara nici o rama,cu fund detasabil, apoi seara le iei cu tot cu corp, fara fund, si le pui deasupra unei familii cu care vrei sa le unesti, intre cele doua corpuri pui o plasa de metal sau plastic si stropesti ambele familii cu apa si tuica, lasi asa cinci zile sa infometezi bezmeticele si sa fie hranite de albinele normale din corpul de jos, dupa care unifici prin metoda ziarului, e mai sigur, dar poti si direct, scoti doar plasa.
Oricum, nimeni  nu poate garanta o reusita de suta la suta.
Va salut.

MOTANUL

#378
Multumesc pentru sfaturi! ^:)^

Familia din poza este familia in cauza - stropita cu apivirol forte;
- albine f. linistite
- nu sunt 10 rame full de albine; dar 10 rame bine ocupate sunt
- matca exista si gasesc si oua dar putine fata de potentialul familiei
- tot la fel mierea - e foarte putina raportata la potentialul familiei si nu am luat nici un gram de miere de la ele

Ref. la suport: O sa pun ramele pe viitor mai departe de cutie; Am pus unele cutii f. aproape una de alta si acolo ma chinui.
In poza se vede ca are 1-2 cm de cutie. (nu este lipit)

Si in materialul de la icda e descrisa introducerea de matci intr-0 familie bezmetica (o scriu pt. ca are multe in comun cu metoda descrisa de dvs);
Se scutura albinele in lada si se scot toate ramele (stupul ramane doar cu albine fara rame); se pune matca prinsa in cui pe perete in partea de sus (sub podisor); Se pune o bucata extrem de mica de fagure artificial chiar peste cutia matcii. Daca peste 1 zi nu se vad semne de agresivitate se desface capacelul sa poate ajunge la matca sa o scoata. Ulterior se pun si ramele crescute.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Din pacate am 2 familii bezmetice; Restul s-au dat pe brazda - sau au macar botci.
Si mai rau este ca familia bezmetica este pe 16 rame 1/1; (pana acum 4 zile avea in cat o matca neimperecheata zglobie);

Nu sunt 100% convins ca nu mi-a scapat azi matca zglobie sau ca nu era la imperecheat - mai ales ca m-am uitat la ora 12.00;

Ideea ar fi ca a devenit brust extrem de agresiva.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: MOTANUL din Iunie 15, 2015, 09:17:26 PM
Din pacate am 2 familii bezmetice; Restul s-au dat pe brazda - sau au macar botci.
Si mai rau este ca familia bezmetica este pe 16 rame 1/1; (pana acum 4 zile avea in cat o matca neimperecheata zglobie);

Nu sunt 100% convins ca nu mi-a scapat azi matca zglobie sau ca nu era la imperecheat - mai ales ca m-am uitat la ora 12.00;

Ideea ar fi ca a devenit brusc extrem de agresiva. (de asta imi permit sa anticipez ca nu voi mai vedea matca aia...)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Din ce am observat eu, cand matca iese la imperechere familia este nelinistita, chiar agitata.
Poate ca ai prins momentul cand matca era la imperechere.
Daca e bezmeticit totusi, se zice ca ajuta daca montezi colector de polen la urdinisul unde va fi familia si apoi le scuturi. Albinele ouatoare zice-se ca nu pot trece prin grila colectorului avand abdomenul marit.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

yulian

Citat din: MOTANUL din Iunie 15, 2015, 09:17:26 PM
Nu sunt 100% convins ca nu mi-a scapat azi matca zglobie sau ca nu era la imperecheat - mai ales ca m-am uitat la ora 12.00;

La stupii/roinitele cu matci neimperechiate, cel mai bine verifici dupa ora 17.00!! Atunci sigur este matca in stup si nu risti sa se intoarca si sa greseasca intrarea!

MOTANUL

Din pacate nu am cumparat colector de polen - chiar as fi incercat daca aveam.
Vremea nu a permis lucrul in stupina - nor si ploi in ultimele 2 zile.
Maine sper sa pot sa le mut.

Imi este groaza de familia pe 16 rame 1/1 bezmeticita; nu stiu cum sa o calmez ca este isterica tare.

Alta veste proasta este ca cele 3-4 zile de ploaie s-au suprapus cu teiul (deja incepe sa treaca); Abia mergeau mai bine caturile de 1/2 inainte sa inceapa ploile.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: ciucur din Iunie 15, 2015, 09:26:31 PM
Poate ca ai prins momentul cand matca era la imperechere.

Citat din: yulian din Iunie 16, 2015, 09:32:05 AM
cel mai bine verifici dupa ora 17.00!! Atunci sigur este matca in stup si nu risti sa se intoarca si sa greseasca intrarea!

Amândoi ati avut dreptate  :)
Nu doar ca am gasit matca - dar azi era si imperecheata  :D; Mai bine nici nu se putea;
Am facut verificarea pe la 16-17.00  :D
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: ciucur din Iunie 15, 2015, 09:26:31 PM
Daca e bezmeticit totusi, se zice ca ajuta daca montezi colector de polen la urdinisul unde va fi familia si apoi le scuturi. Albinele ouatoare zice-se ca nu pot trece prin grila colectorului avand abdomenul marit.

Am montat si colectorul - acum astept o zi cu vreme buna sa le scutur.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: ciucur din Iunie 15, 2015, 09:26:31 PM
... Albinele ouatoare zice-se ca nu pot trece prin grila colectorului avand abdomenul marit.

Poate greşesc dar ouătoarele n-ar prea trebui să ştie unde să se întoarcă, nefiind culegătoare, nu ?

stefanescu

 Albinele care oua is mai grele si zboara mai greu.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

oroles

Eu am scuturat anul trecut unul la vreo 500 de m de stupina, in spatele unor copaci, mai pe inserat. Am pus stupul pe loc, am dat o regina neimperecheata si si-a revenit, desi literatura vorbeste de sanse putine de indreptare in aceste situatii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Cu ramele cu trantori cum ai procedat? Ca aici ar fi problema;

variante ar fi:
1. Reformarea (sa tai fagurii de trantori si sa aduc rame bune - cu puiet eventual)
2. Introducerea in alte familii si sa las familiile sa se regleze singure (asta inseamna sa scormon in vreo 3 stupi sa pierd o gramada de timp).

Prin metoda asta am recuperat extrem de multe culegatoare (stupul bezmetic are activitate minima acum);
Eu am mutat stupul la distanta de stupina si l-am lasat izolat. Albinele culegatoare s-au intors deja in stupul vechi si 99% sunt recuperate (trebuie sa si verific inca odata ca asa stau lucrurile). Acolo au deja matca si lucrurile mergeau bine la ultimul control.

In stupul izolat cred ca au mai ramas trantori si bezmetice. (si un minim de albina normala la cap); Singura mea nedumerire ar fi cum recuperez ramele trantorite.

Eu as merge pe solutia data de institut. Sa le scutur si sa las cutia goale si cu o matca imperecheata in cutie. Dupa acceptare se elibereaza capacelul de la cutia matcii si se dau rame.

Apropo: Trantorii incap prin orificiile alea mici de la colectorul de polen? Se pot intoarce? (pe unele rame erau in proportie de 50% la ultimul control)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0