Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Eu intrebam unde e greseala cand sunt "prea populati". Observasem si eu ca lada e pe 10 rame, probabil prea mica pentru zona respectiva.

Problema e ca paul1 ne sugereaza sa mergem "dincolo" de parca numai acolo gasesti stupi bine populati. Lasa, mai bine noi fraierii sa stam aici. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Nu cred ca lada e prea mica pentru zona aceea, ci pentru populatia din ea.
Se cere cat, sau inca un corp.

paul1

Va rog sa nu ma intelegeti gresit !
Nu vreau sa sugerez nimanui sa frecventeze Stuparitul sau sa induc ideea ca numai acolo se pot vedea anumite lucruri. Pur si simplu mi-am amintit de familiile postate de Mirel si am vrut sa i le dau exemplu Motanului, pentru a nu avea o imagine deformata despre ceea ce inseamna ... familii puternice (familia pozata de el). ATAT !!!
@ Oroles, faptul ca eu frecventez Apiardealul nu inseamna ca sunt fraier.La fel cum nimeni care frecventeaza Apiardealul nu-i fraier. Pentru mine ambele sunt forumuri de apicultura unde gasesti informatie extrem de valoroasa, cu alte cuvinte ... mi-e egal !

romikele

Să fiu bine înțeles:
Aici se poate discuta orice, se pot da exemple de oriunde, inclusiv linkuri.
Nu avem restricții pe cuvântul "stupăritul", așa că folosiți-l cu încredere.
Apreciez munca lui Mirciulică și o respect, chiar dacă nu sunt de acord cu unele metode de moderare.

paul1

Citat din: MOTANUL din Mai 12, 2015, 04:21:08 PM
Salcâm din apropierea stupinei inflorit;

Stupi prea populati (din greseala mea);



Cu maxima consideratie pentru nea Mihai ! :razz: :razz: :razz:

romikele

"Prea populați" nu-i totuna cu "prea buni"!
Idem...  :razz: :razz: :razz:

prea ca la țară...  =))

bio

Citat din: MOTANUL din Mai 11, 2015, 11:09:14 PM
Am ajuns cu stupii si la salcam; (voi sta aici 1-2 saptamani).

Problema ar fi cu stupii de la Cernica; Am acolo vreo 10 familii pe 10 rame full de albine. (stup de 1/1 cu 10 rame)

Eu consideram ca daca pun catul de 1/2 cu rame cu FA se pun albinele pe treaba si scap de roit.
Am mai intrebat si eu 1-2 apicultori mai cu experienta si au spus ca nu scap (e egal cu zero catul de 1/2);


Ori sa reduc la maxim 8 numarul de rame ocupate cu albine (si maxim 6 de puiet) ori sa pun cat de 1/1 si sa mut o parte din rame sus; (tot asa jos sa am maxim 8 rame sa aiba 2 rame noi).

Singura solutie ar fi sa ma apuc sa fac roi. (caturi de 1/1 nu am; + caturile de 1/2 sunt noi - rame cu foita artificiala; toate necrescute);

..sfat pentru a cladii  la ramele pentru caturi.

Primele caturi le pui sa ti le cladeasca familiile puternice .. si cum nu ai rame cladite bagi numai rame cu fagure artificial.

Cum ai primele caturi cu rame de cat cladite,  scoti din ramele cladite si bagi rame cu fagure artificial ... iar ramele scoase le pui in alte caturi, intercalate cu rame cu fagure artificial .

Este mai greu pina faci ceva rame de cat cladite ca apoi va fi mult mai usor cu ele intercalate.


MOTANUL

Citat din: romikele din Mai 12, 2015, 06:13:22 PM
Nu populatia e problema, ci lipsa spatiului de lucru.

Punct ochit - punct lovit; Aici este problema.
Greseala mea este ca nu le-am oferit spatiu; Si din acest motiv au facut botci si vor sa roiasca (cateva familii);

Citat din: bio din Mai 12, 2015, 10:42:08 PM
Primele caturi le pui sa ti le cladeasca familiile puternice .. si cum nu ai rame cladite bagi numai rame cu fagure artificial.
Cum ai primele caturi cu rame de cat cladite,  scoti din ramele cladite si bagi rame cu fagure artificial ... iar ramele scoase le pui in alte caturi, intercalate cu rame cu fagure artificial .

Este mai greu pina faci ceva rame de cat cladite ca apoi va fi mult mai usor cu ele intercalate.

Eu am cumparat ieri magazii de 1/1; Si ma gândeam sa le pun la familiile cu 10 rame full; (mai mut din ramele crescute cu miere/pastura si sus sa le atrag aolo)
La cele cu 10 rame din care 8 full si 2 mai rasfirate ma gândeam sa pun cat de 1/2 cu FA; Sper sa ia in lucru cateva rame.

Citat din: romikele din Mai 12, 2015, 06:24:40 PM
Nu cred ca lada e prea mica pentru zona aceea, ci pentru populatia din ea.
Se cere cat, sau inca un corp.

Maine daca ma tin balamalele as face si una si alta. (si magazie 1/1 si magazie de 1/2 la familiile cu 10 rame mai rasfirate.
Familiile cu 9,8 sau 7 rame full de albine le las sa creasca si nu le pun cat (doar le dau fagurii cu FA).
Am notat azi si in mare cam stiu ce am de facut.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

1. Daca le pui catul nu inseamna ca nu vor roi.
2. Pune catul si la stupii pe 8 si 9 rame cum zice bio. Completezi cu rame jos si adaugi catul si nu--l mai deranjezi. Vezi ca cei pregatiti de roire nu cladesc ramele ci rod foita.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Din pacate am f. putine caturi de 1/1; Sunt obligat sa pun si cat de 1/2 la o parte.
La cei la care pun cat de 1/2 situatia e simpla: nu am nicio rama crescuta - o sa pun doar rame cu FA.

La cei cu cat de 1/1 nu mai sunt atat de clare
Ce rame sa iau sa pun sus in magazie? Miere, rame cu puiet?
Sparg cuibul jos? (sa pun o rama cu FA in mijloc sau pun langa diafragma?);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Primele 3 familii au trecut la programul de vara cuib 1/1 si cat 1/1.  :)

Urmeaza cat de repede si restul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Programul de vara a continuat;
Acum am 5 stupi cu cat 1/1 si 5 stupi cu cat 1/2 si unul cu cat 3/4;

Când sa plec m-am trezit si cu dumnealui in copac (spre deosebire de anul trecut in care dadeam fuga la magazin ca nu aveam nimic - acum m-am dus la garaj unde ma asteapta 5 stupi destinati roilor 2015);
Am facut eu o tentativa sa pice para malaiata in gura lui natafleata (adica sa pun stupul sub roi sa se duca singur acolo - dar nu a functionat);
Asa ca a trebuit sa tai creanga sa il iau prin metoda clasica (deja se insera).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

Tratamernt pentru VARROA sa nu uiti s-al faci cxa celdin pom ca el inca nu are puiet cred.
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

O sa fac tratament când incepe matca sa ponteze (ma gândesc sa nu o zapacesc de cap chiar acum - mai ales daca e nefecundata);

Are cineva in zona Bucuresti-Ilfov roi de vanzare cu acte PNA??
Am dat de un apicultor care ma tot amana...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

In Cernica Salcâmul a trecut (deja s-au uscat majoritatea florilor); Teiul mai are putin; Cel din Bucuresti e mai avansat - cel din poza este din padurea Cernica.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0