Plante (imagini)

Creat de dragos2006, Martie 06, 2008, 03:05:04 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

O scurta trecere in revista a principalelor plante melifere din Romania!
Imaginile sunt extraordinare!

PLANTE MELIFERE.xls - 51.3 Mb
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BOB0

Pozele daca ar fi vizionate si de catre albinele mele ,ar inghiti in sec ,iluzii pentru noi pana in primavara???.... :hi: :hi:

pharaonu75

Un tabel cu plantele melifere si productia acestora!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

mai faraoane, tu unde lucrii de esti omniprezent pe site?
esti computatorist? :uimit:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

am ceva timp liber si il umplu cu apiardeal!! :rotfl:
Dorm mai putin noaptea si stau pe net!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 07, 2010, 01:35:07 PM
am ceva timp liber si il umplu cu apiardeal!! :rotfl:
Dorm mai putin noaptea si stau pe net!

si sotia?
nu are nimic impotriva ca stai pe altceva? :wink2:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Nu are nimic impotriva, pentru ca este si ea de fata!!! :uimit: :uimit: :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin_Dan

Albinele culeg polen chiar si dupa ce brumeaza de pe cartofii salbateci, dupa 2 saptamani de bruma sunt neafectati si dau polen.

albinasebes

Citat din: mihaipop_55 din Decembrie 14, 2009, 07:01:48 PM
topinambur cat vezi cu ochii (cartofi porcesti)
acesta da nectar?
sau numai polen
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mihaimsibiu.

Citat din: cristesorin din Ianuarie 23, 2010, 08:21:30 PM
Este rentabil.Dar productia nu este chiar cum scrie la carte. Am mers pe o productie mai ecologica.Putin de la capsun putin de la zmeura putin de la albine se aduna.     Mur fara spin in floare. :hi:
aceasta este o poza de la o plantatie de mur fara spin in Germania.poate te ajuta.

cristi ciuc

Frumos! Mă tot gândeam şi eu cum să amenajez o asmenea plantaţie (păstrând proporţiile-CU MULT MAI REDUSĂ CA ÎNTINDERE).
Spalierii aceştia, configuraţi în formă de trapez cu baza în sus, sunt şi estetici, dar presupun că au fost gândiţi aşa din raţiuni productive.
Mi-aţi furnizat la timp o idee interesantă, pentru că altfel aş fi mers pe clasicul spalier vertical.

gheco

Pentru murul fara tepi forma respectiva este necesara pentru a permite ramificarea plantei. Daca nu are unde sa ramifice creste si pana la 5 m intr-o vara.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

mihaimsibiu.

Citat din: cristi ciuc din Noiembrie 28, 2010, 12:56:12 PM
Frumos! Mă tot gândeam şi eu cum să amenajez o asmenea plantaţie (păstrând proporţiile-CU MULT MAI REDUSĂ CA ÎNTINDERE).
Spalierii aceştia, configuraţi în formă de trapez cu baza în sus, sunt şi estetici, dar presupun că au fost gândiţi aşa din raţiuni productive.
Mi-aţi furnizat la timp o idee interesantă, pentru că altfel aş fi mers pe clasicul spalier vertical.
murul produce pe lemn de doi ani.spalieri erau in forma de V pt.ca  pe o latura a V-ului era lemnul de anul trecut ,pe cealalta crestea (legau)lemnul de anul acesta.Nu stiu cat de mare crestea si cum o taiau vara pt. ca eu am vazut-o primavara.era deja taiata si nu era lemn decat pe o singura parte.pe cealalta era  taiat tot.aveau multe plantatii cam pana la 1 ha.totul era irigat.Daca va uitati in poza se vede aspersorul deasupra V-ului.succes.  :hi:

mihaimsibiu.

Citat din: cristi ciuc din Noiembrie 28, 2010, 12:56:12 PM
Frumos! Mă tot gândeam şi eu cum să amenajez o asmenea plantaţie (păstrând proporţiile-CU MULT MAI REDUSĂ CA ÎNTINDERE).
Spalierii aceştia, configuraţi în formă de trapez cu baza în sus, sunt şi estetici, dar presupun că au fost gândiţi aşa din raţiuni productive.
Mi-aţi furnizat la timp o idee interesantă, pentru că altfel aş fi mers pe clasicul spalier vertical.
daca te intereseaza sarma o intindeau cu o tije lunga  de 700 mm si 14 mm grosime care avea la capat un disc de tabla ce imita un burghiu.asamblul acesta il infiletau in pamant si se intindea ancora ce tinea stalpul din capatul randului.atasez o poza , din pacate nu am pozat decat partea ce imita filetul.