Toma Sergiu

Creat de Toma Sergiu, Iulie 04, 2012, 06:01:34 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Fratilor pe mine ma invatat un batran ceva in legatura cu dureria si unflaturile cauzate de intepaturile albineleor.
Mia spus sa incerc cat mai repede tpot dupa ce ma intepet albinea sa scot acul si sa ma apas foarte tare cu un corp dur sau degetul timp de 10 15 sec, partea cu unflatura la mine a functionat dar cu durerea nu asa ca incercati si voi :yes: :hippo:

Toma Sergiu

Citat din: stefan1 din Iulie 10, 2012, 12:59:35 AM
  Sergiule, ne-ai prezentat poze faine, ai o stupina frumoasa! Ce sa mai vorbesc de perspective?... Cred ca acum esti cel mai tanar de pe forum, ai toata viata in fata sa te perfectionezi si sa obtii rezultate tot mai bune. Succes in toate!
Multumesc domnule Stefan1 :hi:

Citat din: apivasmob din Iulie 10, 2012, 09:58:07 AM
Lasati-l ca este tanar.Frumoasa vatra se vede in poze. :D :D
Si daca ai timp fa un tratament antivaroa.
e doar improvizata in primavara lui 2013 sper sa va prezint ceva foarte frumos! :bzz:


Citat din: RazvanTi din Iulie 10, 2012, 10:20:14 AM
ce te invidiez pentru a 6-a poza...
eu de la o intepatura ma umflu ca un butoi si stau asa vre-o 3 zile.
ca atare ma blindez bine inainte sa intru in stupina (sa umblu in stupi ca asa intre ele ma mai duc sa le urmaresc la urdinis si fara masca).
succes in continuare si da-i inainte ca apicultura e frumoasa.
pacat ca nu am descoperit-o mai devreme...
Domnule RzvanTi pana sa am stupi nu credeam ca pot sa ridic o rama in mana dar sa stau dezbracat printre ele si eu ma mai umflu dar nu bag in seama ......de la un timp doar asa putin nu mai prea am treaba  :wink:


Citat din: cili din Iulie 10, 2012, 07:49:33 PM
Sunt in anul 2 de apicultură şi tot mă îmbrac în armura aceea , ai mult curaj , deci , dă-i înainte ! Şi...ai destul timp să te dezvolţi .
Pai incercati si dmv sa luati 10 ace odata si te obisnuiesti sincer te cam iau caldurile dar trece  :D


MULTUMESC INCA ODATA TUTUROR !!!!!!!!! :thanks:

Toma Sergiu

La o partida de pescuit pe Olt

Adrian Roman

Sergiule, sufletul meu de dascal se bucura cand vede asa tineri ca tine ! Alti tineri de varsta ta se "dilueaza" prin baruri, pe cand tu, te ocupi de o treaba sanatoasa, utila si frumoasa, nemaivorbind de faptul ca harnicia si ordinea din stup sunt un bun exemplu pentru oricine. Iti doresc mult succes ! :nod: :hi:

apivasmob

Mai , ai cumparat-o din Metro. :D :D :D
Sanatate tuturor apicultorilor

Toma Sergiu

Multumesc frumos domnule Adrian Roman, SANATATE!!!  :hi:

Citat din: apivasmob din Iulie 31, 2012, 03:45:27 PM
Mai , ai cumparat-o din Metro. :D :D :D
NuNu e scoasa din Olt  :wink2:

stefanescu

Asa se cheama la voi Metro? Olt?
Macar cand ai cumparato era vie sau era congelata?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Toma Sergiu

Eu unul nu am zis ca e din metro domnule stefanescu....Stiuca este pescuita din raul Olt cred ca se observa foarte bine din poza acest lucru !!!!

orbanstefan64


G. Iulian


iunicu

Nu mai pleca urechea la pescarii invidiosi. Cine nu ar vrea asa captura.
Spor la miere si la nada!
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ceausescu95

Citat din: stefan1 din Iulie 10, 2012, 12:59:35 AM
  Sergiule, ne-ai prezentat poze faine, ai o stupina frumoasa! Ce sa mai vorbesc de perspective?... Cred ca acum esti cel mai tanar de pe forum, ai toata viata in fata sa te perfectionezi si sa obtii rezultate tot mai bune. Succes in toate!
Imi pare rau sa va contrazic domnule stefan,insa eu sunt de 15 ani si am albine de vreo 3 ani.Sunt multi alti ca mine care au 15,16 ani si detin un numar frumos de familii de albine.

Toma Sergiu

Foarte bine Ceausescu iti doresc la cati mai multi stupi si multa sanatate ......dar as vrea sa mai specific ceva parinti mei nu se ocupa de apicultura eu as fi inceput de la 12-13 dar nu sa putut iar ce se vede in poze sunt din bani mei munciti in constructi tot ce am castigat am bagat in apicultura si eu nu cred ca un copil de 14 ani poate avea stupina lui fara ajutorul nimanui ....Asa e cand esti singurul din familie care iubesti asta !

tassevasi

Citat din: ceausescu95 din August 01, 2012, 10:12:28 AM
Citat din: stefan1 din Iulie 10, 2012, 12:59:35 AM
  Sergiule, ne-ai prezentat poze faine, ai o stupina frumoasa! Ce sa mai vorbesc de perspective?... Cred ca acum esti cel mai tanar de pe forum, ai toata viata in fata sa te perfectionezi si sa obtii rezultate tot mai bune. Succes in toate!
Imi pare rau sa va contrazic domnule stefan,insa eu sunt de 15 ani si am albine de vreo 3 ani.Sunt multi alti ca mine care au 15,16 ani si detin un numar frumos de familii de albine.


Citat din: Toma Sergiu din August 01, 2012, 11:06:26 AM
Foarte bine Ceausescu iti doresc la cati mai multi stupi si multa sanatate ......dar as vrea sa mai specific ceva parinti mei nu se ocupa de apicultura eu as fi inceput de la 12-13 dar nu sa putut iar ce se vede in poze sunt din bani mei munciti in constructi tot ce am castigat am bagat in apicultura si eu nu cred ca un copil de 14 ani poate avea stupina lui fara ajutorul nimanui ....Asa e cand esti singurul din familie care iubesti asta !



Bravo  mai frumosilor , ce putem sa spunem despre  aceste  discutii  dintre 2 tineri cu perspectiva si ambitii mari .
   Va felicit pe amindoi ,dar sa nu va saturati prea repede   de munca , si sa luati  liber  prelungit ( discoteci ,alcool ,tigari ,drog etc) ca albinele nu accepta compromisuri .
   Sa fiti sanatosi  si la cit mai multi stupi.
 

ceausescu95

Citat din: Toma Sergiu din August 01, 2012, 11:06:26 AM
Foarte bine Ceausescu iti doresc la cati mai multi stupi si multa sanatate ......dar as vrea sa mai specific ceva parinti mei nu se ocupa de apicultura eu as fi inceput de la 12-13 dar nu sa putut iar ce se vede in poze sunt din bani mei munciti in constructi tot ce am castigat am bagat in apicultura si eu nu cred ca un copil de 14 ani poate avea stupina lui fara ajutorul nimanui ....Asa e cand esti singurul din familie care iubesti asta !
Scuze ca iti zic dar parintii mei nu is apicultori.Nu le prea plac albinele.Am inceput cu cativa roi pe care iam primit atunci cand am ajutat un stupar.Lazile leam imprumutat de la cineva si in putine maruntisuri daca mau ajutat ai mei. :D :welcome: