PAVILION APICOL MODULAR-Proiect de dezvoltare

Creat de cartus80, August 06, 2010, 10:33:37 PM

« precedentul - următorul »

oblio


pharaonu75

Inca unul
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si inca unul
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Tudor

Foarte interesante si utile imaginile.Pot fi vazute si in realitate. Daca da ,puteti pune si o adesa.
Va multumim foarte mult si multa sanatate.

pharaonu75

Nu stiu sa existe asa ceva pe la noi!
Ceea ce am postat aici sunt poze gasite pe net!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nelu65

masina din poza 45 e un mercedes din anii 80

cvictorc

Oameni buni,constructia unui astfel de pavilion este costisitoare,duce undeva pe la 6000 lei-materialele+4000lei-manopera.Bineinteles ca sunt frumoase si practice dar trebuie vazute cheltuielile cu transportul care nu sunt deloc mici (cei care nu au mijlocul lor de transport nu cred ca pot sa se gandeasca la asa ceva).De ce nu va ganditi la un autopavilion ca in avatarul meu ?
Nu ma intelegeti gresit dar cheltuielie de transport sunt mult mai mici cu toate ca se transporta un nr mai mare de stupi(14 litri motorina/100km+600lei asigurare+impozit+12lei rovigneta/24 ore) si cheltuielile de constructie sunt mai mici(aproximativ 1500 lei materialele+3000 lei omologarea+inscrierea).Acest autopavilion se poate configura dupa dorinta fiecaruia,se poate construi un schelet care poate cobora pentru a transporta altul sau poate fi fix.Poate transporta inca un pavilion dupa el sau o rulota .Amfacut o analiza cu tatal meu ,apicultor de peste40ani si am ajuns la concluzia ca acest vehicul este cel mai indicat pentru pastoral.Numai cu autopavilionul se pot transporta 78 stupi pe rastele +~40 pe interval.Daca ii mai atasam si o alta remorca sau un pavilion<3500kg cred ca este ok.


pharaonu75

Daca dai pavilionul jos de pe masina ta, il transformi exact intr-unul modular, adica exact despre ce vorbeam noi iar tu spui ca nu e bine (e costisitor).
Daca nu il dai jos, atunci tii masina blocata cu 50-70 de stupi si cam atat.
Ce faci daca ai de carat 2 remorci plus masina ta cu pavilion fix? Cari albinele de pe masina de acasa pana in camp, ca sa duci o remorca, dupa care aduci albinele de pe masina inapoi acasa ca sa duci si cea de-a doua remorca in camp? Deci faci 2 drumuri cu albinele dupa tine?

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cvictorc

Cred ca e o neintelegere!Aceasta masina poate transporta aproximativ 80stupi rastele +40 stupi pe culoar!Un pavilion poate avea tot vreo 50-70 stupi in el!Cati stupi vreti sa duceti in pastoral?Pentru cei care doresc sa mearga cu 300,400 de stupi le recomand direct tirul!Cati stupi doriti sa duceti in pastoral?

cvictorc

Am mentionat ca in acest camion se poate face rastel fix sau mobil .cel mobil va costa mult mai putin decat cel expus de dvoastra !Ca sa nu mai vorbim ca cele modulare nu pot transporta decat vreo 30 si atat.
Cam cate modulare va trebuiesc sa transportati atatia stupi cati incap in masina mea cu pavilion dupa ea si cu ce costuri de transport o faceti?
Va rog :nu rastalmaciti vorbele si imi cer scuze daca m-am bagat unde nu trebuia!

pharaonu75

Nu este nicio problema... din multitudinea de idei se naste progresul!

pavilioanele astea duc 56 de verticali sau ME pe rastele, plus ca mai incap altii si pe culoar. Cel din a doua poza costa mai putin pentru ca nu este inchis.
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=2826.0;attach=92571;image
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=2826.0;attach=91873;image

Asta duce 60 pe rastel, plus altii pe culoar.
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=2826.0;attach=92551;image

Daca vreau sa duc 300 de stupi, imi ajung 4 astfel de pavilioane, pe care le pot duce in 2 drumuri cu o singura masina cu remorca.
Mi se pare o idee buna si scap de incarcatul/descarcatul celor 300 de stupi, unul cate unul. Incarc/descarc doar stupii de pe culoar. Castig timp si economisesc bani pentru ca nu mai platesc aceeasi forta de munca.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cvictorc

Da dar banuiesc ca ati vazut cu ce masina se transporta acele module!Banuiti cat va costa taxele acelui camion sau ce cerinte sunt pentru acel camion?Cu taxele acelui camion eu tin 2 autopavilioane ca al meu si 2 pavilioane!
Asa-i ca nu prea ati facut astfel de calcule!
Si cam cat va costa acele 4 pavilioane?
O sa postez in primavara un descarcator destept pe care intentionez sa-l construiesc si care ne va scuti de forta de munca atat de costisitoare!
Si la camion intentionez sa fac niste modificari legate de camera de extractie(cabana)care va fi situata la partea din spate si se va rabata pe usile din spate!Acum nu ma pot ocupa de el pt ca nu pot deranja albinutele si am de lucru in atelier unde ma lupt sa pun la punct utilajele necesare la constructia stupilor(circular,freza,abricht grosime).
Credeti-ma,undeva in vara o sa va doriti sa ne intalnim pt a vedea pe viu!In speranta ca ne vom cunoaste va adresez mii de multumiri!

cvictorc

Si inca un argument!Stiti care este diferenta de temperatura din pavilionul acela si al meu in perioada de iarna?
Nici eu dar va asigur ca este!In auto al meu ,credeti-ma,pot fi 78 de sobite!

dan motu

stimate domn taxele nu sunt cu mult mai mari ca la septica,dupa un camion de peste 280 de cai putere poti tracta si o remorca tot transcontainer oriunde,pe cand cu septica ce faci,ce balans ai dumneata la ea pe drum,nu poti circula mai tare de 40 la ora ca te rastoarna ,pe cand la camion de 12 tone nu este asa ,fara suparare va spun din propria experienta

cvictorc

Care sunt taxele?Expuneti-le!Va inselati amarnic!
Legat de balans,nu exista!
Ce viteza credeti ca trebuie sa avem cu un camion plin cu stupi?Tinand cont de starea drumurilor!
La experienta nu cred ca trebuie sa apelam !Credeti-ma!Exista si este strong!
Ati mers cu un Iveco eurocargo modelul meu?NU!SIGUR nu ati mers daca spuneti asta!Si sa va vad eu cu un camion de 12 tone cu 80 stupi in el(usoara incarcatura) intr-o gropita pe drum,cum scoateti ramele?cu farasul din stup cand sunt 25 de grade noaptea!
In prezent faceti pastoral?