Funcționare forum

Creat de romikele, Noiembrie 07, 2014, 08:41:53 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Dupa doar doua zile de functionare pe serverul actual, am revenit in frunte!!!  :yes:

Muntoiu Radu

#106
Internetul nu poate fi controlat la fel cum televiziunele, radioul si ziarele pot fi controlate si populatia mintita. De aceea, de cativa ani Google a inceput sa modifice rezultatele cautarilor ("pentru binele nostru") si memoreaza cam toata activitatea utilizatorilor, pe baza identitatii calculatorului (GUID), si iti prezinta rezultate "particularizate", pe baza istoricului tau. Bineinteles ca odata cu aceasta manipulare "pentu binele nostru" a rezultatelor, Google exclude din lista de rezultate si orice website care contine informatie care se vrea ascunsa de catre patronii Google si "prietenii" lor.

Tie daca esti toata ziua pe Apiardeal iti va da primul rezultat "Apiardeal", dar daca o batranica din varf de munte cauta pentru prima data "apicultura", ea va avea o lista de rezultate diferita.

Kov iulian

CitatInternetul nu poate fi controlat la fel cum televiziunele, radioul si ziarele pot fi controlate si populatia mintita. De aceea, de cativa ani Google a inceput sa modifice rezultatele cautarilor ("pentru binele nostru") si memoreaza cam toata activitatea utilizatorilor, pe baza identitatii calculatorului (GUID), si iti prezinta rezultate "particularizate", pe baza istoricului tau. Bineinteles ca odata cu aceasta manipulare "pentu binele nostru" a rezultatelor, Google exclude din lista de rezultate si orice website care contine informatie care se vrea ascunsa de catre patronii Google si "prietenii" lor.

Tie daca esti toata ziua pe Apiardeal iti va da primul rezultat "Apiardeal", dar daca o batranica din varf de munte cauta pentru prima data "apicultura", ea va avea o lista de rezultate diferita.

Setati ca motor de cautare https://duckduckgo.com si scapati de google si prietenii lor.

Majoritatea nu vor face asa, se numeste conformism, este exact ca utilizarea sistemului de operare Windows.

Raspunsul se adreseaza tuturor, nu e o replica sau un atac la adresa cuiva.

romikele

#108
Citat din: Muntoiu Radu din Martie 24, 2015, 09:47:57 AM
Tie daca esti toata ziua pe Apiardeal iti va da primul rezultat "Apiardeal", dar daca o batranica din varf de munte cauta pentru prima data "apicultura", ea va avea o lista de rezultate diferita.

Te inseli amarnic, eu "stau" toata ziua pe Apiardeal pe computerul principal, iar verificarile le fac pe alte 7 PC-uri, pe sisteme de operare si browsere diferite, fara sa fiu logat pe nici un cont de Google si de pe 4 provideri de internet diferiti.

Optimizarea, inca nefinalizata, am facut-o pentru motorul de cautare Google.
Nu am implementat inca recomandarile SEO, care vor urca vertiginos paginile in clasamentul Alexa.
Si nu in ultimul rand, apiardeal.ro a fost down pentru 4 luni, n-a contat in contorizari, totul a "mers" pe apiardeal.com, care acum e inactiv, dar va sprijini domeniul de baza prin redirecturi, cu ajutorul .htacces.

Muntoiu Radu

Citat din: romikele din Martie 24, 2015, 10:30:08 AM
fara sa fiu logat pe nici un cont de Google si de pe 4 provideri de internet diferiti.

Nu, Google foloseste GUID-ul calculatorului. Tine minte activitatea ta orice ai face - poti sa schimbi sistemul de operare, sa stergi Istoria, sa muti calculatorul in alta locatie (chiar pe alt continent), etc. E al dracu' rau de tot :D

romikele

Nu, e vorba de alt computer (altele de fapt), alt provider de internet si nelogat, cu coockie-urile sterse... n-are ce si de unde sa tina minte.

Treaba ce o zici e valabila doar daca esti logat pe un cont de Google, atunci iti afiseaza preferential paginile cele mai cautate.

Muntoiu Radu

Nu :) GUID-ul e setat de fabricant (in fabrica) si e ca un numar de inmatriculare unic al calculatorului respectiv. Ala e folosit de Google. Nu are treaba cu cookies, cont Google, etc. Mie de exemplu imi tine minte activitatea de acum 5 ani, de cand eram in UK.
In fine, nu stiu ce setari ai acolo, eu vorbeam de cautarea Google in general, pentru utilizatori obisnuiti.

romikele

GUID-ul de care zici e ca CNP-ul... e al unui SINGUR computer.
Eu folosesc la testare computere care nu sunt in memoria Google, placi de baza noi, inclusiv celelalte componente, cu care asamblez computerele noi pe care le am comandate de diversi clienti. Asadar Google nu vede GUID-ul decat pentru prima data, deci nu are nimic preferential "pregatit" pentru acesta.

Nu stiu ce vrei sa imi demonstrezi, dar nu suntem veniti cu pluta pe IT, suntem colaboratori ai Google, si dupa ce vom finaliza toate proiectele pentru Apiardeal, se va vedea locul sau pe cel putin 3 motoare de cautare, cele mai uzuale.

Momentan totul e la stadiu de provizorat, deoarece practic lipsesc sponsorii, doar 2...3 entuziasti, pensionari, nu pot oferi decat un minim necesar pentru supravietuire.

romikele

De azi inainte, atat timp cat forumul va mai functiona, voi activa ca simplu membru, am renuntat la administrare.
Nu mai am nici timpul si nici rabdarea de a arbitra tot soiul de dispute infantile, de asocieri si bisericute formate de indivizi duplicitari si falsi, aroganti si necivilizati, care in realitate aduc doar deservicii comunitatii.
Pentru urmatorul an gazduirea este asigurata.
Ce va fi, vom mai vedea!
Am rugamintea ca de acum, pentru orice probleme legate de postari inadecvate, stergeri de mesaje sau alte chichite administrative sa va adresati celorlalti colegi, eu nu ma mai amestec...

Sa auzim doar de bine!!!

Muntoiu Radu

cand iti vine notificarea de plata la anul, sa postezi aici sa preluam careva contractul...

bio

Citat din: romikele din Aprilie 03, 2015, 10:29:28 AM
De azi inainte, atat timp cat forumul va mai functiona, voi activa ca simplu membru, am renuntat la administrare.
Nu mai am nici timpul si nici rabdarea de a arbitra tot soiul de dispute infantile, de asocieri si bisericute formate de indivizi duplicitari si falsi, aroganti si necivilizati, care in realitate aduc doar deservicii comunitatii.
Pentru urmatorul an gazduirea este asigurata.
Ce va fi, vom mai vedea!
Am rugamintea ca de acum, pentru orice probleme legate de postari inadecvate, stergeri de mesaje sau alte chichite administrative sa va adresati celorlalti colegi, eu nu ma mai amestec...

Sa auzim doar de bine!!!

Nea Mihai... fara implicarea dumitale vom pierde foarte mult.
Va rog sa nu luati in seama episoadele nedorite care nu caracterizeaza membrii acestui forum... sunt doar mici exceptii.

Va multumesc pentru ce a-ti facut atit dumneata cit si ceilalti colegi care se implica pentru functionarea acestui forum .

marian sima


Cipi

Ar fi pacat ca acest forum drag mie sa se risipeasca :(

pharaonu75

Romikele exista pentru Apiardeal si Apiardeal exista datorita lui Romikele. A investit enorm in acest forum, nu doar bani, ci si timp, munca si foarte mult suflet. Sper sa revina asupra deciziei.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mosunick

Mai, nush' ce sa zic... Tare incapatanat trebuie sa fi fost vreunu' sa il scoata asa de tare din pepeni pe Mihai de a ajuns el (care de felul lui e un tip mult prea calm pentru lumea de azi) sa spuna ca s-a saturat. Adevarul e ca , de obicei, atunci apreciezi cel mai mult un om cand nu-l mai ai langa tine... Sper sa nu ajungem acolo in ce il priveste pe Mihai. Ar fi pacat. Unul Mare.
Si mai cred ca bunul simt (ala de la tara, al romanului, autentic si fara fitze), ar trebui sa il folosim la maxim cand e vorba de munca (foarte multa, va zic eu) a celor care ne faciliteaza noua accesul pe locul asta frumos care se numeste APIARDEAL.
Sanatate Mihai, si sper sa iti treaca...
Promit ca reeditam triada de la Sighisoara si incercam iar protofilu' ala... doar de ne-om impaca... IO PLATESC!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone