Stupi depopulati

Creat de tiberius, Ianuarie 16, 2016, 05:32:50 PM

« precedentul - următorul »

teoalbina

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 16, 2016, 08:54:11 PM
... faceti un tratament clasic cu varachet si vedeti dupa 24 de ore cate sute de varoo au cazut! Va trebuie doar 5-6 grade temperatura exterioara ...
Ati mai facut un astfel de tratament la 5-6 grade? Eu stiam ca temperatura trebuie sa fie ceva mai ridicata! Banuiesc ca va referiti la tratamentul cu Varachet ...

tinumaftei

Citat din: teoalbina din Ianuarie 18, 2016, 07:22:42 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 16, 2016, 08:54:11 PM
... faceti un tratament clasic cu varachet si vedeti dupa 24 de ore cate sute de varoo au cazut! Va trebuie doar 5-6 grade temperatura exterioara ...
Ati mai facut un astfel de tratament la 5-6 grade? Eu stiam ca temperatura trebuie sa fie ceva mai ridicata! Banuiesc ca va referiti la tratamentul cu Varachet ...
In 2005 am facut in 23-24 decembrie la o temperatura exterioara de 5 la -3grade. au cazut intre 250-650 varooa.
De atunci tratez in fiecare an asa. Anul acesta nu am tratat la acea data ca aveau puiet.
In 10 ianuarie anual acesta am tratat un singur stup (sondaj) si au cazut 8 varooa.
Dupa ce se amelioreaza vremea voi trata.
Varachetul este eficient chiar daca albinele sunt in cuib si efectuarea tratamentului cu varojet nu deranjeaza cuibul.
Saptamana viitoare voi pune imagini de la tratamentul pe care l-am planificat.
Dupa opinia mea este cel mai eficient tratament.
In 2015 urmatorul tratament l-am facut in octombrie (in conditii de pastoral moderat). Evident trebuie verificari periodice ca sa nu scape infestarea de sub control.

bio

Dl-e Tinu.....??>.a-ti facut tratament cu Varachet cu varojetul cind albina era in ghem si spui ca nu ai observat ceva deranj la familia de albine..?

Eu traiam cu gindul ca tratament cu Varachet se poate face doar cind albina este desfacuta din ghem si mai si zboara destul de bine--undeva la 12-14 grade...... si in noaptea care urmeaza tratamentului sa avem temperaturi peste 8 grade ca albina sa nu se stringa in ghem si sa fie deranjata de prezenta mirosului de la tratament in stup.

..si eu am facut in fiecare iarna tratamente cu Furretro @ Taktic dar am asteptat zi cu 12-14 grade sa zboare albina binisor sa nu fie in ghem.



bucovineanu

Despre tratament la mai putin de 8 grade nu stiu ce sa zic. Dar daca a existat puiet pana tarziu si nu s-a putut face tratament in lipsa puietului consider si eu ca mai bine sa se faca tratament la temperatura scazuta dupa ce se termina puietul, decat sa nu se faca deloc. Daca albinele sunt in ghem, fumul patrunde greu pana in mijlocul ghemului si e posibil ca eficienta sa fie mai mica, dar oricum e mai bine decat deloc. Referitor la faptul ca imediat dupa tratament albina trebuie sa faca zbor pentru a aerisi stupul, pot spune ca de cand a aparut varachetul eu am facut tratamente numai seara, dupa ce albinele se aduna in stupi, chiar daca urmau nopti cu temperaturi spre zero grade si nu au fost niciodata probleme din aceasta cauza.

Eugen B

apropo de stupi depopulati, conteaza si corectitudinea tratamentul, ii vad pe unii 6-7-8 tratamente la rand, mai usor fratilor, ca nu cred ca e prea corect asa.
Defapt si apicultura este o stinta

tinumaftei

Citat din: bio din Ianuarie 18, 2016, 01:03:02 PM
Dl-e Tinu.....??>.a-ti facut tratament cu Varachet cu varojetul cind albina era in ghem si spui ca nu ai observat ceva deranj la familia de albine..?

Eu traiam cu gindul ca tratament cu Varachet se poate face doar cind albina este desfacuta din ghem si mai si zboara destul de bine--undeva la 12-14 grade...... si in noaptea care urmeaza tratamentului sa avem temperaturi peste 8 grade ca albina sa nu se stringa in ghem si sa fie deranjata de prezenta mirosului de la tratament in stup.

..si eu am facut in fiecare iarna tratamente cu Furretro @ Taktic dar am asteptat zi cu 12-14 grade sa zboare albina binisor sa nu fie in ghem.
Eu am descris fapte intamplate! Prima data am facut tratament "la disperare" in decembrie. Albinele zburau pe orice timp din stup. Daca nu faceam poate ca nu mai ramanea nimic pana in iarna. Pe timpul acela eram la bio..
De atunci fac cu consecvente si spun si altora.
Evident ca acum ma uit pe prognoza, este preferabil sa fie peste 10 grade.
Saptamana aceasta este prea frig dar saptamana viitoare vreu sa fac. Daca sunt 5-6 grade sunt suficiente.
Substanta activa in urma tratamentului in parte devine aerosoli care "plutesc" in interiorul stupului mai bine de o ora. Cat ar fi de etas ghemul, el permite schimbul de gaze cu mediul inconjurator iar cantitatea de substanta necesara pentru afectarea parazitilor este foarte mica.
Foto din 10 ianuarie pe stupul martor. Au fost 4 paraziti pe o suprafata a foii de control de 50% din suprafata totala a cuibului. Asta inseamna ca au cazut in total 8-10 paraziti. Dupa 48 de ore numarul varooa cazuti era de 5. Asta inseamna ca in stup au fost aprox 10 paraziti. Sunt curios daca mai cad si altii desi cred ca viscolul i-a cam suflat zilele acestea de pe foaie cu toate ca era destul de uleiosa.

D006

Vad multi stupari care baga eroic jeturi de tratament in stup de cat mai multe ori posibil . Domnilor nu faceti decat sa selectionati o varooa si mai rezistenta la tratamente.
  Sa nu uitam ca pe langa varooa mai avem si aceasta belea de nosema care la nivel de Europa a fost declarata prezenta in toate coloniile de albine.

Eugen B

daca pica 5-8 paduchi la un test dupa tratament nu cred ca are rost sa ii afumam pentru atat, dar fiecare face ce vrea, altii fac selectie de matci altii de paduchi

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Ianuarie 18, 2016, 05:29:58 PM
daca pica 5-8 paduchi la un test dupa tratament nu cred ca are rost sa ii afumam pentru atat, dar fiecare face ce vrea, altii fac selectie de matci altii de paduchi
Asta a fost un tratament adevarat. Ca l-am facut la un singur stup, la care fac de obicei tratament test asta ii confera caracterul de test ca in felul acesta iti poti da seama de nivelul de infestare.
Stupii fiind pe pavilion nu au funduri cu sita ca sa pot evalua dupa caderea libera a parazitilor morti.
10 paduchi in ianuarie inseamna cam 50 in februarie, 250 in martie, 1200 in aprilie. Dar cred dinamica varooa este mai mare decat cea estimata de mine.
Oricum daca reusesc sa fac tratamentul acum in lipsa puietului urmatorul tratament nu va fi decat dupa septembrie. In 2015 al doilea tratament(o fumigatie) a fost la sfarsitul lui octombrie iar a treia fumigatie in noiembrie (sau decembrie nu sunt sigur).
Apreciez ca daca dai trei fumigatii cu varachet pe an este mult sub limita de intoxicatie si de acomodare a varooa cu varachetul!!!!!!!!

NYK74

Citat din: stefan1 din Ianuarie 17, 2016, 02:46:25 AM
Citat din: NYK74 din Ianuarie 16, 2016, 11:06:37 PM
Săptămâna aceasta un consătean ma chemat la el să-mi arate 13 familii de albine moarte din 20 total,el nu reușea sa înțeleagă cauza și ce anume sa întâmplat cu albina din stupi, după spusele lui, la împachetare familiile erau populate bine, acum aveau un pumn de albine  moarte.
A facut VF in 4 reprize in Toamnă.
Am analizat împreună si iam arătat cauza, care la o privire atentă se vedea clar si bine.

  Consateanul tau din Romania sau din Italia?
  Lui i-ai aratat cauza; ne-o arati/spui si noua? (presupun ca varroa)
Sunt acasă in România de la sărbători , consăteanul este de aici.
Da, cauza a fost varroua, erau foarte mulți morți pe fund , sub stratul de albine moarte, si printre albinele moarte la stupii cei cu albine putine rămase.
Am rămas rău văzândui morți, dar asta e, o batalie pierdută dar nu si lupta, mereu ceva de învățat.
"Obligatoriu după un tratament  se va verifica rezultatele,imediat posibil"
Altfel există riscul sa dormim pe" o ureche"zicind, am facut tratamentele totu ok.

Eugen B

Tinule poti da tratament in martie . Fi sigur ca tratamentul tau nu il omoara si pe ultimul

bio

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 18, 2016, 05:17:16 PM
Citat din: bio din Ianuarie 18, 2016, 01:03:02 PM
Dl-e Tinu.....??>.a-ti facut tratament cu Varachet cu varojetul cind albina era in ghem si spui ca nu ai observat ceva deranj la familia de albine..?

Eu traiam cu gindul ca tratament cu Varachet se poate face doar cind albina este desfacuta din ghem si mai si zboara destul de bine--undeva la 12-14 grade...... si in noaptea care urmeaza tratamentului sa avem temperaturi peste 8 grade ca albina sa nu se stringa in ghem si sa fie deranjata de prezenta mirosului de la tratament in stup.

..si eu am facut in fiecare iarna tratamente cu Furretro @ Taktic dar am asteptat zi cu 12-14 grade sa zboare albina binisor sa nu fie in ghem.
Eu am descris fapte intamplate! Prima data am facut tratament "la disperare" in decembrie. Albinele zburau pe orice timp din stup. Daca nu faceam poate ca nu mai ramanea nimic pana in iarna. Pe timpul acela eram la bio..
De atunci fac cu consecvente si spun si altora.
Evident ca acum ma uit pe prognoza, este preferabil sa fie peste 10 grade.
Saptamana aceasta este prea frig dar saptamana viitoare vreu sa fac. Daca sunt 5-6 grade sunt suficiente.
Substanta activa in urma tratamentului in parte devine aerosoli care "plutesc" in interiorul stupului mai bine de o ora. Cat ar fi de etas ghemul, el permite schimbul de gaze cu mediul inconjurator iar cantitatea de substanta necesara pentru afectarea parazitilor este foarte mica.
Foto din 10 ianuarie pe stupul martor. Au fost 4 paraziti pe o suprafata a foii de control de 50% din suprafata totala a cuibului. Asta inseamna ca au cazut in total 8-10 paraziti. Dupa 48 de ore numarul varooa cazuti era de 5. Asta inseamna ca in stup au fost aprox 10 paraziti. Sunt curios daca mai cad si altii desi cred ca viscolul i-a cam suflat zilele acestea de pe foaie cu toate ca era destul de uleiosa.

gata am inteles ...

...a fost un tratament facut in stare de urgenta...

cristi75

ce cred eu ca ar trebui facut e legalizarea tratamentelor anti nosema
asta scurteaza la greu durata de viata a albinelor
doamne fereste sa ai si ceva miere de mana prin rame ca e de jale

tiberius

Revin cu complectarile de rigoare cauzele au fost de doua feluri varroua si soarecii, aproape in fiecare lada a fost soareci

tinumaftei

Citat din: tiberius din Ianuarie 30, 2016, 05:14:44 PM
Revin cu complectarile de rigoare cauzele au fost de doua feluri varroua si soarecii, aproape in fiecare lada a fost soareci
Mai mor si deranjati de soareci, insa in general se intampla asta in a doua jumatate a iernii cand datorita consumului mare dau in diaree. Unii chiar supravietuiesc cu cate un soarice.
Concluzia mea este ca au fost tratati dupa ureche. Uneori ieftin insamna foarte scump!!! ))/