PLACERE -BANI

Creat de Stefan Madalin, Octombrie 16, 2013, 03:32:42 PM

« precedentul - următorul »

kamy

Albinuto,am fost in ambele ipostaze si-ti pot spune ca e la fel de rau sa mergi prin sant pe oricare parte a drumului!

xvader

eu cred ca anii multi de hobby duc inevitabil la niste idei de rentabilitate...de aici si pana la a aloca din ce in ce mai multe resurse nu e decat un pas, prin care trece oricine
iernare linistita si pierderi 0 va doresc

Stefan Madalin

Daca iti place sa faci ceva, poti face bani din placerea aia , daca vrei sa faci bani dintr-un lucru care nu-ti place, trebui sa muncesti mult mai mult si mult mai greu are sa-ti fie , dar nu imposibil .
Pentru a nu vorbi numai teoretic : cat ar trebui sa produci si cat ar trebui sa investesti voit , dar pentru dezvoltare .
Conteaza mai mult numarul de familii sau modul de exploatare .

P.S  Ne referim ca si venit la salariul mediu . 

kamy

la albine e gresita socoata venit raportat la salariul mediu,pentru ca se mai implanta sa nemeresti un an in care pe lanfga ca nu faci nimic mai si bagi bani in ele,de aceea ar cam trebui sa tii ,,capacit,, de pe un an pe altul 10 000 lei !

Stefan Madalin

Asta o faci doar daca vrei sa faci ceva in viata , nu doar in apicultura

MIHALACHE

Conteaza mult volumul de cunostinte pe care-l detinem baza materiala si modul de de lucru cu familiile de albine.

D006

  Conteaza sa fii inteligent , restul e gargara .

Stefan Madalin

#37
Inteligent , dedicat , sau foarte muncitor ?

cristian bh

Citat din: Stefan Madalin din Octombrie 17, 2013, 02:04:57 PM
Anul asta am marit efectivul de la 100 si am ajuns sa iernam 215 familii si roi ( cel mai mic ierneaza pe 3 rame )
Fulminanta evolutie ,jos palaria ,mai ales ca se pare ca va ocupati singur, ca nu pomeniti de niscaiva ajutor.

Stefan Madalin

In vremurile de acum, si anume a scopurilor comune , coliba nu are sens decat daca e luminata de Luna, si Marea sa reflecte in paharul de vin sorbit din privirile partenerei . Perioada Comunista a trecut . Ce ma face sa nu scot ce am mai bun pentru mine ?! E perioada in care ori privesti in gradina vecinului , ori faci ceva .

cristian bh

Citat din: Stefan Madalin din Decembrie 02, 2013, 09:37:13 PM
In vremurile de acum, si anume a scopurilor comune , coliba nu are sens decat daca e luminata de Luna, si Marea sa reflecte in paharul de vin sorbit din privirile partenerei . Perioada Comunista a trecut . Ce ma face sa nu scot ce am mai bun pentru mine ?! E perioada in care ori privesti in gradina vecinului , ori faci ceva .
Oauuu.......,sa-mi trag un pic rasuflarea ca mi-am inghitit cuvintele ,
                                      daca ar fi sa trag numai eu cu privirea cred ca n-ar fi o problema ,
                                                                                                                          shi sa raman doar eu.

romikele

Citat din: cristian bh din Decembrie 02, 2013, 10:01:48 PM
Oauuu.......,sa-mi trag un pic rasuflarea ca mi-am inghitit cuvintele ,
                                      daca ar fi sa trag numai eu cu privirea cred ca n-ar fi o problema ,
                                                                                                                          shi sa raman doar eu.

Esti un fericit... eu era sa-mi musc limba incercand sa rostesc cu voce tare cele scrise atat de profund si miscator  :rotfl:

cristian bh

Citat din: Stefan Madalin din Decembrie 02, 2013, 09:37:13 PM
coliba nu are sens decat daca e luminata de Luna, si 
ferita de privirile iscoditoare ale ,,pinguinilor  ,, din specia comuna
       astfel incat sa para, maretul palat unde placerile si banii se confunda si se contopesc  :roll: :roll:
           

kamy

Io as propune sa adoptati doctrina siita,am vazut un documentar in cere aveau armate proprii,la absolvirea scolii care era foarte dura si ca sa nu le fie friCa de misiuni si de moarte erau drogati si dusi intr-o gradina splendida cu fete frumoase,astfel au devenit cei mai temuti ucigasi,care nu se temeau sa-si riste viata,ba chiar se grabeau spre taramul virginelor!
Aplicati pe taram apicol si cine stie,doar sa nu infintati vro noua religie!