cand se poate reveni la locatie dupa ierbicidare ?

Creat de ZCB, Iulie 06, 2012, 12:15:08 PM

« precedentul - următorul »

ZCB

Buna ziua, va rog sa-mi dati un sfat cei care ati fost intr-o asemenea situatie si anume: am dus din stupii de pe vatra o parte din ei, la cineva in livada, pt o noua locatie, au mers f bine, dar azi ma suna sa-mi spuna ca un vecin de langa el vrea sa ierbicideze maine terenul din capatul livezii, ca sa starpeasca tufele si lastarii de mure. Clar ca la noapte merg sa-i inchid (nu stiu cum voi putea ca au niste barbi de toata frumusetea) si sa-i aduc acasa, dar intrebarea cea mare este dupa cat timp pot sa-i aduc inapoi la acea locatie,fara sa pateasca stupii ceva?
Va rog din suflet sa-mi raspundeti cat mai urgent ^:)^ ^:)^ ^:)^

mape 48-petru manea

parerea mea :
daca nu se da cu insecticid eu nu i-as muta
albinele nu cred ca merg pe parcela care se ierbicideaza daca nu sunt flori pe acea parcela
Si in plus ierbicidul are un miros urat si albinele ocolesc zona ,
Nu ai spus cati stupi ai acolo,daca ai putini muta-i daca ai multi dute la 5 dimineata pe intuneric si inchidei pana trece cu tratamentul.Ddaca ai stut anti varooa este f.bine

dan.smarandoi

Stai linistit,...eu erbicidez in fiecare an in in gradina cu tot felul de erbicide si nu am avut probleme,am dat chiar si pe langa ei cu erbicid total si nu am observat nimic anormal.Probabil tot un erbicid total foloseste si vecinul tau

ZCB

Am 30 stupi , dar ma tem pt erbicid pt ca exista un caz in zona noastra, la o apicultoare i-au murit vreo 40 de fam. si langa stupina a gasit in santul de apa de unde purtau albinele apa, doua flacoane de erbicid(nu stiu de care). Daca trebuie sa-i mut, cam la cat timp nu mai are efect toxic substanta?

marian sima

Am dat cu total si pe sub stupi si nu au avut nimic,daca substanta ajunge in apa sau este stropit cind e roua pe iarba e cu totul altceva.

stefan1

  Probabil acel parau era locul de unde albinele luau apa pentru cresterea puietului. De aceea efectul a fost foarte puternic asupra albinelor. Eu cred ca nu e nevoie sa muti stupii. Depinde si pe ce suprafata face erbicidarea. Chiar daca ar fi ceva flori de mure, daca suprafata e mica, numarul de albine care o sa culeaga de acolo e nesemnificativ.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan.smarandoi

Or mai fi si exceptii,dar parerea mea si dupa cum vad si a altor colegi e sa-i lasi in pace....99,9% vecinul tau foloseste un erbicid total care aproape nu are nici miros.Cu caldurile astea erbicidul se usuca instantaneu si nu sunt probleme

ZCB

Va multumesc pt ajutor,dar le-am mutat de urgenta azinoapte, pt ca am reusit sa aflu solutia cu care vrea sa erbicideze, se numeste GLIFOTIM erbicid total si cautand date despre el pe internet am aflat ca este toxic pt albine,efectul este prelungit pana la 14 zile si nu am riscat. Erbicidarea se va face pe o suprafata f mare.