iernare la fundul gol

Creat de zbye, Noiembrie 11, 2011, 04:35:49 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: L. Apis din Decembrie 08, 2013, 03:53:52 PM
Nu stiu cum se comporta albinele la -20 grade dar la -18 grade anul trecut albinele mele au trecut cu bine avad deschis suberul 1/2 din fundul stupului. Cred ca ar rezista si la - 20 grade.
Depinde de modelul de stup pe care il aveti. La mine la poliuretan, anul trecut, la -22 grade nu am avut sibarul pus (asta din vina mea pt ca am fost plecat la un curs) si nu au avut nicio problema. Au iesit cu bine din iarna. Nu as mai face un asemenea"experiment" . Adevarat este si faptul ca familiie de albine, anul trecut le-am iernat pe 8 rame, full albina. Au fost puternice. Nu stiu anul asta ce va fi pt ca le iernez pe 4-5-6 rame. Sunt mai slabe. Vom vedea evolutia la primul zbor de curatire. Stima si respect!!!

L. Apis

Stupii au fost : 5 din poliuretan si unul din polistiren extrudat, iar la - 10 grade cu suberul deschis 1/2  albinele nu prea au stat in ghem( umblau pe rame). Anul acesta fiind incepator si din lipsa de timp si bani am mai construit si populat inca din primavara 9 stupi din plistiren extrudat dur (Apla...) tot cu fund cu sita, iar acum au acelasi tratament, 1/2 dsechis. Sper sa le fie bine si anul acesta. In afara de de faptul ca nu prea poti rade propolisul nu prea am avut probleme cu ei. Sper ca din primavara sa le mut in casa noua ( din lemn), am inceput constructia lor in aceasta toamna si sper ca la primavara sa fie gata.
  Cu aceeasi stima.

SPYKAL

Citat din: L. Apis din Decembrie 09, 2013, 04:54:32 PM
Stupii au fost : 5 din poliuretan si unul din polistiren extrudat, iar la - 10 grade cu suberul deschis 1/2  albinele nu prea au stat in ghem( umblau pe rame). Anul acesta fiind incepator si din lipsa de timp si bani am mai construit si populat inca din primavara 9 stupi din plistiren extrudat dur (Apla...) tot cu fund cu sita, iar acum au acelasi tratament, 1/2 dsechis. Sper sa le fie bine si anul acesta. In afara de de faptul ca nu prea poti rade propolisul nu prea am avut probleme cu ei. Sper ca din primavara sa le mut in casa noua ( din lemn), am inceput constructia lor in aceasta toamna si sper ca la primavara sa fie gata.
  Cu aceeasi stima.
Cum va ierneaza albinutele pana la momentul acesta in poliuretan si polistiren extrudat? Stima si respect!!!

L. Apis

Pana in prezent totul e OK. La cativa am putin condens pentru ca nu am curatat bine crescaturile de propolis in toamna, dar sper sa remediez cat de curand problema.Cu consumul de hrana sunt in parametri normali (consum moderat).
Cum stati cu condensul?.
Cu stima,

SPYKAL

Exact aceeasi situatie este si la mine dar este si normal la cata ceata  fost in zona noastra. Ierneaza foarte bine pana acum. Stima si respect!!!

cocobeny

Cand introduceti suberele la stupii cu fundul din plasa, se introduce total cand incepe matca ouatul, sau numai trei sfert, voi cum procedati, eu momentam ii am deschisi complet, asa a fost din toamna pana acum. :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

albinasebes

Eu nu deschid niciodata subarul total, cel mult jumatate. daca vad condens deschid mai mult, daca nu este deloc mai inchid putin. Depinde de zona in care e amplasata stupina. Iarna asta pana acum nu au fost probleme.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

SPYKAL

Citat din: cocobeny din Ianuarie 19, 2014, 09:29:42 PM
Cand introduceti suberele la stupii cu fundul din plasa, se introduce total cand incepe matca ouatul, sau numai trei sfert, voi cum procedati, eu momentam ii am deschisi complet, asa a fost din toamna pana acum. :hi:
Depinde de ce fel de stup ai. Iernarea in clopot implica mai multe aspecte. De ex la mine , in stupi din poliuretan iernez fara sibar si cu urdinisul deschis la jumatate. abia cand incepe matca ponta (cam asta este momentul) introduc sibarul 3/4 pt a pastra caldura in cuib. Ceea ce fac eu se potriveste pt zona mea. Nu stiu cum ar fi la Cluj. Stima si respect!!!

albinasebes

poliuretanii au subarul destul de mic, asa ca se pot lasa fara subar ca tot e inchis jumatate din fund. la cei din lemn, cel putin pe care ii am eu, e alta treaba. plasa e pe tot fundul si am polistiren in capac. totusi acum ca a inceput ouatul, voi merge si voi inchide putin.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)