Deranjarea albinelor pe timp de iarna

Creat de Zip2006, Octombrie 20, 2007, 02:55:01 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Pana acum trebuiau puse gratiile contra soarecilor. Daca sub lazi mai ai aruncat si cateva brate de urzici, rozatoarele vor bate alte carari.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..urzica sa pun prin pavilioane?...le-am luat griusor otravit si am inceput sa da in prin pavilioane...Am mai auzit si de niste batoane...le voi incerca zilele acestea...
  Florin a spus:..''Va aduc eu o pisica..... ''..si cine o sa o invete sa prinda soareci?...nu de alta dar am acasa doi pisoi cam toroabe...doar papa si nani...sunt prietenii lu' ala mic...

PricopArthur

scuze de intarziere
Urzica se pune sub lazi, in zonele de acces ale soarecilor, unde ar putea cuibari.

Din 5 pisici iti pot da eu cateva. Aduna tot ce misca. Pazesc pe langa stupi pe la porumbar si la mancarea gainilor.
Banuiesc ca nu degeaba.
Miere multă şi inimă curată!

D006

...Ok...macar una ar fi buna pt a le antrena pe ale mele...

pngflorin

Astazi am verificat stupii.
I-am ascultat intai la urdinis, din patru stupi doar la trei sa auzit clar un bazait continuu si ferm.
Am bagat un furtun si am auzit la cel de al patrulea acelasi tip de zgomot.
Chiar o albinuta a iesit si a zburat in jurul meu, afara erau -1,5 grade.
Intrebare : intensitatea si viteza de raspuns difera de la o familie la alta? De ce mi sa raspuns mai greu la unul din stupi?

D006

..familiile intra in activitate...ridica temperatura apoi intra intr-o perioada de liniste incercind sa pastreze caldura cit mai mult...
  Daca ai nimerit la o familie cind ''baga in foc'' facea zgomot mai mare...daca una care statea linistita ,era zgomot mai putin..dar daca le ciocanesti usor in lada si ele dau un bizit care apoi se linisteste este ok...

PricopArthur

Frumoasa expresia ..."cand baga in foc"...
Atentie: nici pra tare nu e bine sa la agiti. Daca o albina s-a desprins din ghem sa apere stupul inseamna ca ai exagerat.
Nu te supara de observatie.
                 Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

D006

astazi am fost la stupi sa ii ascult toti traiesc

D006

jumate iam ascultat eu si jumate iam ascultat impreuna cu ajutorul

D006

sa va mai arat una

balasbebe

O intrebare" Vad ca ai si caturile de magazin.
Cum sunt?
Au rame?
Le-ai lasat doar pentru protectie?
Descrie putin cum lucrezi cu acest model de lada.

D006

da am caturile pe stupi fiindca sunt fixe nu se dau jos,,nu am rame in ele,cu modelul asta m-am obijnuit