Deranjarea albinelor pe timp de iarna

Creat de Zip2006, Octombrie 20, 2007, 02:55:01 PM

« precedentul - următorul »

Zip2006

Dlor am vazut un filmulet in care francezii descarcau cu motostivuitorul paletii cu stupi in plina iarna si ii bagau intr -un hangar .Cum ramine cu deranjarea familiilor,care in hangar sigur nu aveau cum sa faca zbor de curatire deoarece temperatura era mentinuta constant negativa.Cit tim poate rezista albina aceea fara zbor de curatire deoarece s-a indopat la transport.?

PricopArthur

Dle Zip2006, iernarea in adapost a fost practicata in regiunile reci. In ultimul timp s-a renuntat in cele mai multe zone. In adapost trebuie sa fie 1 - 4 grade, iar transportul se face cand afara sunt intre 8 - 14grade. Daca spuneti ca transportul s-a facut cand afara era f. rece, probabil ca in adapost au ridicat temperatura peste 14 grade in prima zi si intuneric.
Un coleg a cumparat albine acum 2 ani iarna si i-a mutat. Din 12 stupi a ramas cu 2.
Miere multă şi inimă curată!

D006

acum vreo 5 ani cand a fost iarna lunga de nu se mai desprimavara am avut pierderi de 10% din efectiv.   in iarna urmatoare am bagat toti stupii in casa stivuiti pe patru nivele in 2 camere mari.  am pus gratia pentru soareci si sita pentru a nu iesi albinele.    m-am ofticat atunci cand erau zile insorite si albinele nu puteau sa iasa la zbor dar pierderile in accea iarna au fost 0.  daca adapostul este intunecos nu este nevoie sa se mai puna sita si nici chiar gratie de soareci in cazul cand acestia nu sunt.  sunt probleme cu mucegairea fagurilor dar cu o aerisire corespunzatoare se poate inlatura.

D006

Tot unde era filmuletul cu iernarea familiilor dec albine in adapost am gasit si tabelul alaturat..ceva de temperatura exterioara si cea din adapost...

D006

poate acum iese...este cu umiditatera in adapost si exterioara

D006

..poate acum iese si cel cu temperaturile...de la 1 dec la 30 martie nu prea au avut peste 0 grade afara iar in interior este pe la 5 grade cu plus

PricopArthur

Evident in adapost variatiile de temperatura si umiditate sunt mai reduse chiar daca nu sunt monitorizate. Din acesata cauza este recomandata iernarea in adapost.  Am citit ca rusii au facut experimente in acest sens, si au constatat ca iernarea in aer liber chiar cu fata spre nord va favoriza o dezvoltare mai puternica in primavara.
    Nu am incercat iernarea in adapost.
Miere multă şi inimă curată!

D006

...acum vreo 4 ierni am fost nevoit sa aduc citiva roi dintr-o ferma unde ii lasasem din vara ,acasa .Era prin decembrie si era sub zero grade si ziua...
Am fost cu o Dacie Break si dupa ce am ajuns cu ei acasa i-am lasat pina a doua zi in masina,masina in garaj, cind i-am dat jos...
Au iesit bine in primavara nu au fost probleme...

stefan1

Cei din sud aveti noroc de ierni mai blande sau macar 1-2 zile de zbor timpuriu. Daca se intampla ca iarna sa se lungeasca si primul zbor de curatire sa fie dupa 15 martie si sa mai ierneze si pe ceva miere de mana, orice deranj in iarna duce la consum suplimentar de miere sipericol de diaree.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Am facut ,de cind am albine...un fel de agenda cu datele cind zbor albinele in timpul iernii...bineinteles exceptind anii atipici...
Albinele zboara pina pe la 15-20 noiembrie aproape in fiecare an...vine o fereastra pe la 20 25 decembrie -asta nu in ficare an.....apoi pe la inceputul lunii februarie zboara iar apoi fac o pauza de max 3 saptamini si odata cu 1 martie incep sa zboare din ce in ce mai des .
  Prin 1997 parca din relatarile altor apicultori din zona au zburat la sfirtsitul lui noiembrie si apoi abia in jur de 20 martie ...

D006

stefan, tu nu ai prins un viscol in baragan, sa vezi ce ierni blande avem? este mai bine cateodata sa fie -10 grd si fara vant, dacat sa fie 0 grade si sa te "taie" un vant de 60 km/h sau mai intens.

stefan1

Citat din: cristi xstefan, tu nu ai prins un viscol in baragan, sa vezi ce ierni blande avem? este mai bine cateodata sa fie -10 grd si fara vant, dacat sa fie 0 grade si sa te "taie" un vant de 60 km/h sau mai intens.
Este adevarat si cel putin la mine nu am aceasta problema. Dar o zi de zbor in februarie uneori poate salva o stupina intreaga. Lipsa vantului face iernarea mai linistita si economica. M-am uitat recent la consumul din iarna trecuta (adevarat foarte blanda). Din octombrie pana in 10 martie (cand am avut primul spor la cantar), stupul de pe cantar, pe 9 rame, a scazut doar 4,8 kg, fara nici un stimulent toamna sau primavara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Stupii trebuie paziti in primul rand de curentii de aer si umiditatea mare din lada. De frig se apara singure daca au miere de calitate.
    La o ferma in apropiere, intr-o teava de 250 - 200 mm (otel) a trait 3 ani o fam de albine. Nu a speriat-o frigul.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..se pare ca iarna a venit trebuie sa ne gindim cit mai serios la acest aspect..cel al iernarii
  Observ anul acesta un nr mai mare de soareci care dau tircoale stupilor...poate unde sunt pe o zona noua si or fi mai multi soareci in zona...

pngflorin