Razvan HD

Creat de Razvan HD, Ianuarie 07, 2013, 01:11:44 AM

« precedentul - următorul »

Razvan HD

In primul rand tin sa va salut si sa va urez La Multi Ani si sa va aduca noul an numai bucurii si inpliniri si multa multa sanatate !!!
Ma numesc Bradean Razvan , am 14 ani,sunt din comuna Criscior Judetul Hunedoara(Langa Brad ),albinele imi plac de 2-3 ani dar abia in luna mai a anului 2012 am reusit sa  achizitionez prima familie de albine .
Intraga poveste a mea legata de albine este aceasta :
--Era o zi de vara , un prieten m-a rugat sa merg cu el sa inapoieze niste lazi (stupi) pe care le inprumutase ,eu din cauza ca nu aveam ce face am acceptat . Cand am ajuns la batranelul care inprumutase lazile el umbla la stupi, am descarcat lazile si baiatul cu care eram a spus sa plecam repede ca sa nu ne intape, eu din contra m-am apropiat si ma uitam la batranel cum umbla la stupi, mai era un domn care il ajuta pe batranel , cand a vazut ca nu ma intapa nici una a spus baiete tu trebuie sa iti cumperi albine ca albinele te plac . Cand am ajuns acasa i-am inebunit pe parinti ca eu vreau albine si nimic altceva,ei au spus ca sa mai astept,eu am tot cautat sa cumpar fara a stii ceva despre apicultura . Intr-o zi ma intalnesc cu un prieten care are albine si l-am rugat sa imi vanda si mie un roi , el a spus ca nu vinde ,era singurul care credeam ca ma va ajuta . De atunci am umblat zi de zi prin sat sa vad cine are albine ca sa il rog sa imi vanda,nimeni nu avea de vanzare.Am tot umblat pana am vazut intr-o curte niste lazi ,am intrat in curte si mi-a iesit o doamna mai in varsta in cale, am intrebat-o daca nu le vinde ,ea mi-a spus ca da ,eu am intrebat pretul ,cand mi-a spus cat vrea pe ele am crezut ca isi bate joc avea vre-o 15-16 lazi orizontale si verticale + 2 roinite + 25 rame pline cu miere + peste 200 rame noi+caturi+capace cu tabla+multe altele toate acestea le-am luat cu incredibila suma de 40 ron.Am tot carat pe ele 2 zile .Pe urma era cam tarziu sa mai cumpar albine,m-am hotarat sa studiez tot ce tine de albine pana la anul urmator,asa am facut,tot ce a fost de albine am citit . In luna Mai a acestui an au venit mai multi stupari la mine in zona la salcam , nici unul nu a vrut sa imi vanda ,in acea perioada a murit si bunica care state undeva mai la munte,unul dintre cei care au fost la salcam 2 aici la mine a mers si la salcam 3 in zona unde statea bunica, cand am plecat de la inmormantare ne-am oprit cu tata sa intrebe si el , atunci tatal unuia dintre stupari l-a intrebat pentru cine ii trebuie el i-a spus ca pentru mine ,cand a auzit batranul stupar cati ani am mi- a spus sa merg numai cu lada si imi va da . Atunci am avut prima mea familie de albine !
-Sper ca nu v-am plictisit prea tare ! :zzz:
Poate uni dintre voi ma stiti de pe forumul vecin ( Stuparitul ) .
O sa revin si cu poze !
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Marius-ursulakhe

Salutare razvane bine ai venit pe acest forum,frumoasa varsta si la fel de frumoasa este si inclinatia ta catre albine.
Cu cutiile alea vechi ar fi bine sa ai grija sa nu fie infectate cu ceva boli sa nu fi murita ceva fam de albine in iele si t sa nu stii fale daca poti o baie in soda caustica 5% numai sa ai foarte mare grija (roagai pe parinti sa te ajute )dupa care dai cu futunul cuapa din abundenta si las apoi la uscat dupa care il poti si flamba cu un parjolitor de porc sau lampa pe gaz  :hi:

Aurel

Salut Razvane si la multi ani!
M-a impresionat mult povestea ta tinind cont de virsta pe care o ai .Din felul cum ai descris totul am dedus ca in momentul de fata i-ti doresti mult sa te ocupi de albine si it-i doresc mult succes.Inaintind in virsta, mai ales la copii ,aspiratiile se mai schimba din varii motive.Sper ca pasiunea pentru albine sa ramana macar pe masura dorintei tale din prezent.Ve-i avea si dezamagiri peste care sigur ve-i trece cu bine.Se vede ca ai citit despre albine si e bine sa continui.I-ti doresc mult succes! :hi: :bravo:

tassevasi

  Bravo  Razvane ,ne-ai inpresionat cu  dragostea ta  pt  albine .
   Mai ....  tu esti tinar si te plictisesti repede de albine . :)
   Se vede ca inca nu ai dat cu nasul de gagici , ia sa vazi cum nu o sa-ti mai pese .   Pai tu ce vrei sa  ajungi la 19 ani cu 100  ori mai multe   familii? :)
   Te felicit si-ti doresc  sa ai  f f multe .
     :bravo: :bravo:

dorindafi

salutare mai ne-a razvane  :hi: , shi bun venit
de unde locueshti tu shi pana unde am crescut eu  [ la Hateg ] e ceva de mers   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Razvan HD

Citat din: ursulakhe din Ianuarie 07, 2013, 07:53:19 AM
Salutare razvane bine ai venit pe acest forum,frumoasa varsta si la fel de frumoasa este si inclinatia ta catre albine.
Cu cutiile alea vechi ar fi bine sa ai grija sa nu fie infectate cu ceva boli sa nu fi murita ceva fam de albine in iele si t sa nu stii fale daca poti o baie in soda caustica 5% numai sa ai foarte mare grija (roagai pe parinti sa te ajute )dupa care dai cu futunul cuapa din abundenta si las apoi la uscat dupa care il poti si flamba cu un parjolitor de porc sau lampa pe gaz  :hi:
Lazile nu sunt asa de vechi au fost 2 care se mai pot folosii doar in caz de urgenta in rest lazile sut de 1-2 ani . Nu le-am dat cu soda caustica doar le-am ar foarte bine !
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

Citat din: Aurel din Ianuarie 07, 2013, 11:36:48 AM
Salut Razvane si la multi ani!
M-a impresionat mult povestea ta tinind cont de virsta pe care o ai .Din felul cum ai descris totul am dedus ca in momentul de fata i-ti doresti mult sa te ocupi de albine si it-i doresc mult succes.Inaintind in virsta, mai ales la copii ,aspiratiile se mai schimba din varii motive.Sper ca pasiunea pentru albine sa ramana macar pe masura dorintei tale din prezent.Ve-i avea si dezamagiri peste care sigur ve-i trece cu bine.Se vede ca ai citit despre albine si e bine sa continui.I-ti doresc mult succes! :hi: :bravo:
Sunt de acord cu dumneavoastra cu treaba cu aspiratiile asa e la majoritatea dar mie nu imi place sa fac altceva ...imi plac toate animalele...pe viitor mai am in plan si o mini ferma .
Numai bine va doresc ! :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

Citat din: tassevasi din Ianuarie 07, 2013, 12:27:30 PM
  Bravo  Razvane ,ne-ai inpresionat cu  dragostea ta  pt  albine .
   Mai ....  tu esti tinar si te plictisesti repede de albine . :)
   Se vede ca inca nu ai dat cu nasul de gagici , ia sa vazi cum nu o sa-ti mai pese .   Pai tu ce vrei sa  ajungi la 19 ani cu 100  ori mai multe   familii? :)
   Te felicit si-ti doresc  sa ai  f f multe .
     :bravo: :bravo:
In primul rand va salut !
Eu zic ca nu o sa ma plictisesc !
De gagici am dat cu nasul am avut 2 prietene (dar nu au fost ce trebuie  :rotfl:  =)) )
La 19 ani daca Dumnezeu o vrea ...eu am zis 150.  :yes:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

Citat din: dorindafi din Ianuarie 07, 2013, 03:14:45 PM
salutare mai ne-a razvane  :hi: , shi bun venit
de unde locueshti tu shi pana unde am crescut eu  [ la Hateg ] e ceva de mers   :hi:
Va salut si eu !
Daca aveti drum pe la mine prin zona anuntatima sa ne intalnim la un pahar de vorba !
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

romikele

Citat din: Razvan HD din Ianuarie 07, 2013, 05:31:03 PM
...
De gagici am dat cu nasul am avut 2 prietene (dar nu au fost ce trebuie  :rotfl:  =)) )
La 19 ani daca Dumnezeu o vrea ...eu am zis 150.  :yes:

150 de gagici? Da` sa stii ca nu esti pretentios!  :D

roi_ag

BRAVO!!! =D> =D> =D> Sunt convins ca vei reusi :yes: %%-

roi_ag

#11
Citat din: Razvan HD din Ianuarie 07, 2013, 05:31:03 PM
De gagici am dat cu nasul am avut 2 prietene (dar nu au fost ce trebuie  :rotfl:  =)) )
La 19 ani daca Dumnezeu o vrea ...eu am zis 150.  :yes:
FA-TI UN CARNETEL SA NU LE UITI NUMARUL :wink: :rotfl: :rotfl: :rotfl: ...............  LA GAGICI MA !!

silviu

Bine ai venit pe forum Razvane!
  Da-i inainte,cu hotarare si curaj.Important e sa incerci.La anii tai se pot schimba multe,dar daca ai draguste de albine vei reusi.Vei putea impaca si scoala si fetele si albinele daca vei avea vointa.Si poate le mai faci cate un test de toleranta la veninul de albina si se indragosteste vreo una de albine si de stapan.
  Curaj si numai bine.
            Cu stima,
                   Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

romikele

Citat din: silviu din Ianuarie 07, 2013, 05:39:51 PM
...Vei putea impaca si scoala si fetele si albinele daca vei avea vointa....

Da, albinele ziua si fetele noaptea  :rotfl:

Razvan HD

Acolo la 150 era vorba de famili de albine . =))
Fetele le las ca am timp destul dupa ce mai cresc  :wink:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."