lapte praf degresat

Creat de costy VN 44 ani, Decembrie 03, 2013, 10:56:12 AM

« precedentul - următorul »

Bistriteanul

Citat din: naturin din Martie 10, 2014, 10:28:03 PM
Va recomanda sa sunati la 0746303099 Octavian POPA
folositi doar lapte degresat, maxim 1,5% grasime si doar cu proteina de origine animala. eu am luat cu continut proteic 34-36%.
Deasemenea am incercat anul acesta cu succes mare si proteina din lapte cu continut de proteina 80%. este mai scumpa per kg dar la calcul cu laptele praf am iesit mai ieftin si cu totii urmarim proteina in nutritia albinelor. oricum va poate lamuri si la telefon si gasiti si pe internet ale lamuriri
Explica te rog de ce trebuie sa folosim doar lapte degresat?
Ce este aceasta "proteina din lapte cu proteina 80%?
Inteleg ca eliminand apa din laptele natural sa obtii lapte praf cu 30-35% proteina, dar de la 30 la 80% cum se poate obtine?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

crisian-nicolae

Prin eliminarea apei din vaca. =)) =))

bogdanab

Citat din: naturin din Martie 10, 2014, 10:28:03 PM
Va recomanda sa sunati la 0746303099 Octavian POPA
folositi doar lapte degresat, maxim 1,5% grasime si doar cu proteina de origine animala. eu am luat cu continut proteic 34-36%.
Deasemenea am incercat anul acesta cu succes mare si proteina din lapte cu continut de proteina 80%. este mai scumpa per kg dar la calcul cu laptele praf am iesit mai ieftin si cu totii urmarim proteina in nutritia albinelor. oricum va poate lamuri si la telefon si gasiti si pe internet ale lamuriri

ce preturi are acest domn la laptele praf ?

yulian

Citat din: Bistriteanul din Martie 11, 2014, 09:13:40 PM
Explica te rog de ce trebuie sa folosim doar lapte degresat?
In A. Malaiu sunt date mai multe tabele in care se explica motivul pentru care laptele praf degresat este mai bun - pg. 100, pg.128

Ex: continutul de PB: lapte praf integral 25.2, LP degresat 33.5, continutul de vitamine este altul la LP integral fata de cel degresat, unele chiar inexistente in cel integral - B4, B7, B12...etc.

Spor!

Bistriteanul

Citat din: yulian din Martie 13, 2014, 12:23:59 PM
Citat din: Bistriteanul din Martie 11, 2014, 09:13:40 PM
Explica te rog de ce trebuie sa folosim doar lapte degresat?
In A. Malaiu sunt date mai multe tabele in care se explica motivul pentru care laptele praf degresat este mai bun - pg. 100, pg.128

Ex: continutul de PB: lapte praf integral 25.2, LP degresat 33.5, continutul de vitamine este altul la LP integral fata de cel degresat, unele chiar inexistente in cel integral - B4, B7, B12...etc.

Spor!

Continutul de proteina in laptele degresat este normal sa fie mai mare decat la cel integral atita timp cat celui degresat i s-a redus cantitate de grasime si cantitatile/procentele sunt raportate la 100 grame de produs, dar asta nu il face pe cel degresat mai bun pentru albine, cu atit mai mult cu cat, cu o pagina mai in fata in carte, se explica importanta grasimilor in viata albinelor.
Absenta unor vitamine (B4,B7,B12) din laptele praf integral nu il face pe acesta de evitat, atita timp cat exact aceleasi vitamine lipsesc din polenul natural. (sursa: acelasi tabel)

Ramine intrebarea: De ce neaparat degresat?

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

pistol28

Citat din: Bistriteanul din Martie 19, 2014, 03:14:29 PM
...
Ramine intrebarea: De ce neaparat degresat?


Laptele degresat se apropie CEVA MAI MULT de laptele vegetal (soia), fata de laptele gras (lipide) si uite asa  microflora bacteriana (vegetala) din sistemul digestiv al  :bzz:-lor este inlocuit cu microflora bacteriana (animala/omnivora) si uite asa modificam  :bzz: in muste si vor ateriza pe RAHAT (cu apa rece).

Din Wikipedia: boala vacii nebune
"O anchetă britanică a ESB a ajuns la concluzia că epidemia a fost cauzată de bovine, care sunt în mod normal erbivore, fiind alimentate cu resturile altor vite, sub formă de carne și oase (CSO), care a provocat răspândirea agentului infectios.
..................................................................................................
Un alt factor de contribuție a fost hrănirea vițeilor aflați la o vârstă foarte fragedă cu suplimente proteice infectate."


:bzz: sunt  "F L O R I V O R E " nu CARNIVORE/ OMNIVORE.

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

yulian

Citat din: Bistriteanul din Martie 19, 2014, 03:14:29 PM
Ramine intrebarea: De ce neaparat degresat?
Eu nu cred ca este indicat doar laptele praf degresat...ideea este ca facand comparatie pret/beneficii nu este rentabil sa se dea cel integral. Pretul laptelui praf integral este cel putin dublu, iar ca si cantitate, pentru a obtine proteina pe care o avem in cel degresat, trebuie sa punem cu 30% mai mult din cel integral. Eventual, daca vreti sa faceti comparatii, in primavara, administrati pe loturi de cate 10 familii turte facute cu cele doua tipuri de lapte. Ar fi interesant de aflat daca exista diferente. Pana atunci, eu unul, merg pe calea batatorita.

tuturicius

Am trimis-o pe sotia in Arad sa-mi caute lapte praf degresat la magazinele apicole, 3 sunt de toate, nu au auzit in nici unul de asa ceva, nu au avut niciodata, ba intr-unul i-a spus omul "aici este magazin apicol, vin crescatori de albine nu de vitei!"
Iuhuuu!!!!! :hippo:

mmacreanu

Citat din: tuturicius din Iulie 04, 2014, 02:15:47 PM
Am trimis-o pe sotia in Arad sa-mi caute lapte praf degresat la magazinele apicole, 3 sunt de toate, nu au auzit in nici unul de asa ceva, nu au avut niciodata, ba intr-unul i-a spus omul "aici este magazin apicol, vin crescatori de albine nu de vitei!"
Iuhuuu!!!!! :hippo:

:)) sa se lase de treaba magazinul
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

yulian

Eu am luat in primavara de pe anunturi un sac de 25 kg...e muuulllttt. Din el mi-a facut sotia mai multa ciocolata de casa decat am dat la albine... =))

tuturicius

Am comandat deja la Stuparul acum doua saptamani, dar nu s-a mai ales nimic de comanda mea  :D Luni incerc la Apiluk. Nu am apucat sa ma uit si pe siturile culturistilor - Redis sau mai stiu io care .... poate se gaseste si pe acolo.
Zer praf au sigur pe la culturisti, e sigur facut din lapte nu din alte prostii, nu am apucat nici la asta sa ma documentez putin ce si cum e  cu el.

dodo79

Citat din: yulian din Iulie 05, 2014, 12:38:03 PM
Eu am luat in primavara de pe anunturi un sac de 25 kg...e muuulllttt. Din el mi-a facut sotia mai multa ciocolata de casa decat am dat la albine... =))
daca bine imi aduc aminte erai pe cale sa divortezi. :)
ti-ai schimbat parerea de la ciocolata  :) :) :) :hi: :hi: :hi:

yulian

#102
Citat din: dodo79 din Iulie 05, 2014, 05:01:44 PM
daca bine imi aduc aminte erai pe cale sa divortezi. :)
ti-ai schimbat parerea de la ciocolata  :) :) :) :hi: :hi: :hi:
Actuala..nu fosta :P
Nu mi-am schimbat parerea...dar ciocolata s-a facut  :rotfl:

crisian-nicolae

A mai folosit careva acest lapte praf??

crisian-nicolae