CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Citat din: Cradle din Noiembrie 05, 2014, 09:18:34 AM
Daca stiam... Oricum pe vineri mi-a promis cineva o matca, sper sa o accepte repederepede.
Daca o bagi protejata intr-un bigudiu sau cusca de plastic pentru matci poate ca o accepta.
Va salut.

apivasmob

Cand ai vreme buna scutra(perie) rama cu  oua si larve si da-o la alta familie si cu siguranta iti accepta matca f. repedede., dupa care poti sa reintroduci rama la familie doar dupa acceptare.
PS Oricum albinele care vor iesi din acele oua si larve sunt primele care vor muri deci paguba nu este prea mare.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Eu as avea curaj sa  pun pariu ca o accepta chiar daca are oua. Important este sa indeparteze matca moarta. Sa lase familia asa cateva ore upa care sa introduca matca in bigudiu, unsa cu miere. Eu  am avut succes pe timp de vara la inlocuirea unor matci chiar in familii care mai aveau oua. E adevarat ca am facut asta din lipsa de timp.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mihai Sergiu

Matca este moarta de marti, cred ca au facut deja curatenie pe fundul stupului. Am sa incerc cum a spus domnul Oroles.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

Citat din: Cradle din Noiembrie 06, 2014, 09:38:52 AM
Matca este moarta de marti, cred ca au facut deja curatenie pe fundul stupului. Am sa incerc cum a spus domnul Oroles.
Daca ai gratii sau daca a fost frig matca nu a fost scoasa afara si familia nu simte orfanizarea. Feromonul de matca persista pe matca chiar si dupa ce aceasta a murit. Sunt stupari care ca sa castige timp, leaga matca moarta cu ata si o atarna in stupi. Albinele nu pot sa scoata matca, ling substanta de matca si familia crede ca are regina.

Eu as proceda asa. As spala bine cu apa calduta bigudiul inainte de a introduce matca (in eventualitatea in care a mai fost folosit). As baga matca in bigudiu si as pune un dop de serbet. As introduce matca in mijlocul cuibului cand e mai cald afara si as turna peste bigudiu doua linguri mari de miere. Nu folosi fum, decat foarte putin si la nevoie. Mierea este linsa de albine impreuna cu substanta de matca. Bigudiurile au niste gauri. Matca plimbandu-se prin bigudiu lasa urme de fermon care se imbiba in miere. Albinele lingand mierea cu feromon se familiarizeaza cu substanta de matca si o vor accepta mai usor. Daca o dai direct in stup unsa s-ar putea sa o considere o hoata. Ai grija la dopul de serbet sa nu fie prea gros, astfel incat albinele sa nu o poata elibera la timp si sa o surprinda frigul in bigudiu, murind astfel de frig.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Atentie cu turnatul mierii peste bigudiul unde regina e singura. Daca pui prea multa risti sa moara naclaita pana sa fie eliberata.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Asa e cum spune ciucur. Pune bigudiul cu dopul in jos spre cuib, in pozitie verticala. Asa nu se va naclai matca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mihai Sergiu

Nu am reusit sa ajung in stupina azi dar am matca impreuna cu vreo 5-6 albine. Le-am pus o picatura de miere de salcam, pana dimineata sper sa le gasesc in viata.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dan sebastian

Am schimbat ziarele de pe podisoare pt ca erau umede sau chiar imbibate cu apa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mmacreanu

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 16, 2014, 09:40:44 AM
Am schimbat ziarele de pe podisoare pt ca erau umede sau chiar imbibate cu apa.

condens asa de mare?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Aurelian A.

Daca de pe acum e condens e bai..ceva nu ai facut bine la impachetarea de iarna...i-ai prea infofolit poate :limba:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

romikele

Nu e vorba de condens... au transpirat albinele de prea multa munca!  :razz:

dan sebastian

O fi de la prea mult citit. Nu le-au placut articolele. Era prea multa politica. Cum azi se voteaza, bine ca nu au roit sa-si exercite dreptul.  :rotfl:   :rotfl:

Acum serios, chiar e problema. La cei pe 12 rame nu imi aparea condens si nici acum nu am. Insa la ceilalti mi se intampla asta. Folosesc diafragma normala plus una de polistiren . peste cuib am blanite de podisor din lemn. Pe una din ele am o gaura de 2 sau 3,5 cm, in functie de ce freza am avut la indemana. Capacele sunt in falt dar le-am dat si lor tot cate o gaura de 2 cm. Peste blanitele de podisor am ziarele. La unii din ei mai am cate o bucata de covor de 50 cm/40 cm. Covorul nu era ud, dar sub el ziarele erau. A si plouat ceva in ultimele 2 saptamani. Ma bucur ca nu e mucegai pe interiorul blanitelor. Toata umezeala e in capac.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

mucegaiul urmeaza sa apara dupa prima ori a doua serie de puiet in raport de puterea familiei
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

presupun ca stii ce faci cu stupii tai dar tb luate masuri cu acel condens. ori mai este puiet prin familiile respective, ori mai tb dat drumu la urdinis pt aerisire daca nu ai fund AV
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.