CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

struan

Citat din: oroles din August 02, 2014, 03:20:45 PM
Doar la cei cu probleme intervin mai des: De regula cand bag regina si a doua zi ca sa verific daca a fost acceptata / eliberata. Sa imi spuneti daca exagerez!

Sa nu mi-o luati in nume de rau, nici eu nu sunt foarte avansat dar din ce stiu, si la fel procedez si eu, dupa introducerea reginei, nu se deschide stupul cel putin 4-5 zile pentru ca e pericol sa o omoare. Eu cel putin, dupa ce introduc regina nu mai deschid stupul timp de o saptamana, dupa care verific prezenta puietului larvar si a oualor.

Va salut cu respect.

mmacreanu

Citat din: struan din August 02, 2014, 05:48:44 PM
Citat din: oroles din August 02, 2014, 03:20:45 PM
Doar la cei cu probleme intervin mai des: De regula cand bag regina si a doua zi ca sa verific daca a fost acceptata / eliberata. Sa imi spuneti daca exagerez!

Sa nu mi-o luati in nume de rau, nici eu nu sunt foarte avansat dar din ce stiu, si la fel procedez si eu, dupa introducerea reginei, nu se deschide stupul cel putin 4-5 zile pentru ca e pericol sa o omoare. Eu cel putin, dupa ce introduc regina nu mai deschid stupul timp de o saptamana, dupa care verific prezenta puietului larvar si a oualor.

Va salut cu respect.

Dupa introducerea reginei se verifica dupa vreo 3 zile daca a fost acceptata si apoi nu se mai deranjeaza familia. Daca nu stii ca ai regina acceptata de ce sa pierzi o saptamana, bagi alta nu?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Citat din: struan din August 02, 2014, 05:48:44 PM
Citat din: oroles din August 02, 2014, 03:20:45 PM
Doar la cei cu probleme intervin mai des: De regula cand bag regina si a doua zi ca sa verific daca a fost acceptata / eliberata. Sa imi spuneti daca exagerez!

Sa nu mi-o luati in nume de rau, nici eu nu sunt foarte avansat dar din ce stiu, si la fel procedez si eu, dupa introducerea reginei, nu se deschide stupul cel putin 4-5 zile pentru ca e pericol sa o omoare. Eu cel putin, dupa ce introduc regina nu mai deschid stupul timp de o saptamana, dupa care verific prezenta puietului larvar si a oualor.

Va salut cu respect.
Pai si ce faci daca albinele nu rod foita de ceara pusa pe post de capac la bigudiu? Mi s-a intamplat sa o creasca in loc sa o roada, caz in care a trebuit sa procedez la eliberarea matcii. :D Umblu a doua zi dar nu dau deloc cu fum sau dau foarte putin si verific daca au eliberat-o. Apoi mai umblu peste o saptamana sa vad daca o hranesc si are oua depuse. Asta e tot.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am gasit cateva legi de introducere a reginelor.
Cu unele nu sunt de acord deoarece contrazic ce am citit:

CitatLegea nr 1 botca care eclozeaza in 1-2 zile se accepta intodeauna mai bine decat orice matca fecundata sau nefecundata.

Legea nr 2 Matca fecundata se accepta mai bine decat cea nefecundata.

legea nr 3 matca nefecundata se introduce in familii fara puiet tanar si oua, cel mai bine in roi formati macar de 4-5 zile.

Legea nr 4 daca introduceti matci in familii trebuie sa stiti ca 100% acceptare nu prea exista in natura, de obicei procentul de acceptare variaza intre 70-90%. Deasemenea rata de fecundare a matcilor acceptate la fel variaza intre 80 si 90%. Astea sunt cifre medii si de la serie la serie si de la apicultor la apicultor poate varia foarte mult.

Legea nr 5 culesul sau un pic de stimulare cu sirop ajuta acceptarea, furtisagul blocheaza acceptarea matcii, si expune matca la agresivitatea albinei.

Legea nr 6 introducerea seara de obicei este mai buna decat dea de cu ziua (uita-te la legea nr 5 pt explicatie).

Legea nr 7 exista mai multe substante folosite cu eficienta pt stimularea unifurmizarii mirosurilor intre noua matca si vechea familie (spirt, ceai de menta, ceapa, alte tipuri de mirosuri atractive) oricare din ele ajuta dar nu sunt un panaceu.

Legea 6, de exemplu, nu e corect formulata. Eu stiu ca doica accepta mai usor matca in timp ce culegatoarele o mai iau la intrebari.

Eu unul nu prea am tinut cont de legile astea si totusi am avut succes. Oi fi eu mai norocos.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Citat din: oroles din August 02, 2014, 07:46:06 PM
Am gasit cateva legi de introducere a reginelor.
Cu unele nu sunt de acord deoarece contrazic ce am citit:

CitatLegea nr 1 botca care eclozeaza in 1-2 zile se accepta intodeauna mai bine decat orice matca fecundata sau nefecundata.

Legea nr 2 Matca fecundata se accepta mai bine decat cea nefecundata.

legea nr 3 matca nefecundata se introduce in familii fara puiet tanar si oua, cel mai bine in roi formati macar de 4-5 zile.

Legea nr 4 daca introduceti matci in familii trebuie sa stiti ca 100% acceptare nu prea exista in natura, de obicei procentul de acceptare variaza intre 70-90%. Deasemenea rata de fecundare a matcilor acceptate la fel variaza intre 80 si 90%. Astea sunt cifre medii si de la serie la serie si de la apicultor la apicultor poate varia foarte mult.

Legea nr 5 culesul sau un pic de stimulare cu sirop ajuta acceptarea, furtisagul blocheaza acceptarea matcii, si expune matca la agresivitatea albinei.

Legea nr 6 introducerea seara de obicei este mai buna decat dea de cu ziua (uita-te la legea nr 5 pt explicatie).

Legea nr 7 exista mai multe substante folosite cu eficienta pt stimularea unifurmizarii mirosurilor intre noua matca si vechea familie (spirt, ceai de menta, ceapa, alte tipuri de mirosuri atractive) oricare din ele ajuta dar nu sunt un panaceu.

Legea 6, de exemplu, nu e corect formulata. Eu stiu ca doica accepta mai usor matca in timp ce culegatoarele o mai iau la intrebari.

Eu unul nu prea am tinut cont de legile astea si totusi am avut succes. Oi fi eu mai norocos.

anul acesta am incercat un mod nou de a introduce matca imperecheata, am tot incercat folosind cusca de plasa pe rama sau sa lipesc cusca de transport pe o rama, de fiecare data cate o matca era casapita, ba intrau albinele prea repede pe sub cusca din plasa, sau consumau prea repede dopul din zahar la cusca de transport. Luna asta am pus cusca de transport deasupra ramelor, pe speteaza de lemn si au acceptat toate matcile (veselie pt ca erau buckfast)

cand pui dop de ceara si nu il roade eu stiu ca este semn ca nu accepta matca
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

struan

Citat din: oroles din August 02, 2014, 07:20:37 PM
[Pai si ce faci daca albinele nu rod foita de ceara pusa pe post de capac la bigudiu? Mi s-a intamplat sa o creasca in loc sa o roada, caz in care a trebuit sa procedez la eliberarea matcii. :D Umblu a doua zi dar nu dau deloc cu fum sau dau foarte putin si verific daca au eliberat-o. Apoi mai umblu peste o saptamana sa vad daca o hranesc si are oua depuse. Asta e tot.

Eu sunt intotdeauna sigur ca matca este eliberata dupa cel putin 24 de ore pentru ca nu folosesc foaie de ceara. Am folosit la formare de nuclee si am avut surprize ca si dvs. sa nu roada foaia, intrucat formam nuclee pe baza de matca neimperecheata. In schimb, acum folosesc serbet din zahar pudra amestecat cu miere pana devine ca un aluat tare. Asta sigur il roade. Problema e doar sa fie suficient incat sa nu dureze eliberarea mai putin de 24 de ore. Am patit si sa imi omoare matca dupa ce mi-a eliberat-o, caz in care am introdus o rama cu puiet necapacit si apoi dupa o saptamana, am rupt toate botcile si am introdus matca in bigudiu cu serbet. In nici unul din cazurile in care am procedat astfel nu mi-a mai omorat-o, indiferent de varsta albinelor. Apoi dupa o saptamana verific existenta oualor. Treaba cu verificatul dupa o saptamana se datoreaza si faptului ca nu ajung la albine decat in week-end. Cred ca merge verificare si dupa 3-4 zile.

Va salut cu respect.

stefanst

Eu unul am patit altfel : la un roi am prins matca , am marcat-o , dupa care, intr-o cusca de transport cu un dop de ceara, am pus-o intre doua rame. A doua zi era moarta la urdinis , si nu inteleg de ce - doar nu se punea problema acceptarii , ea eclozase in acel roi... Sa fie oare din cauza ca inca nu se imperechease? (eclozase cam cu trei zile inainte)

pistol28

Posibil ca vopseaua sa fie de vina.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefanst

#1298
Vopseaua este aceeasi cu care am mai marcat vreo 20 de matci anul asta fara nici o problema , iar pe cea in cauza am pus chiar putina(alta , pe care din greseala am cam naclalait-o , nu are nici o treaba). Nici de accidentat nu aveam cum s-o accidentez , ptr ca am pus-o intr-un cilindru de marcare.

marius_vfp

salut , dupa parerea multora acele cilindre nu sunt chiar asa de bune , mai bine arunca-l , eu folosesc mana , prind matca cu mana stanga pe rama usor intre degete , o marchez(obligatoriu sa fie imperecheata) apoi cu  capac de pet5l ,o acopar circa 20secunde sa se usuce vopseaua  , acel capac i-am pus sata deasupra sa o vad , sunt acele capace cu sata de marcare in comert sunt mult mai bune decat cilindrele , eu nu ridic matca de pe rama .

anul acesta am marcat 2 matci proaspat eclozionate , si ambele au fost omorate .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Nu stiu din ce cauza au fost omorate cele doua regine. Am marcat si marchez atat regine imperecheate dar si neimperecheate. Nu am observat sa dispara cele marcate neimperecheate in procent mai mare decat cele nemarcate. Problema e ca cele neimperecheate sunt ceva mai greu de marcat fiind mult mai vioaie.

TDI

#1301
Am marcat peste 5-600 mătci in ultimii ani, 3 le-au atacat si omorât, - după ce am observat fenomenul am păstrat in permanenta o cutiuta de transport mătci lângă mine, daca in cele 20-60 de secunde de la marcare in care o urmăresc nu o ataca niciuna e ok, daca o ataca după marcare o pun în cutiuta urmând a o elibera ulterior (nu am pus mai mult de 10 mătci in cutiuta). Markerul folosit e cel care se găsește in comert pe baza de apa, chiar daca se mai sterge, e suficient - alternativa ar fi vopseaua de masina (prea toxica) si eventual placutele de opalit.
Mi se pare deosebit de utila marcarea mărcilor "împerecheate", la cele neimperecheate putând indirect provoca pierderea ei la imperechere cu ajutorul vreunei pasari, mai ales după ce treci de vreo 20-30 colonii de producție si mai vrei sa faci si ceva selectie. Marcajul mai înseamnă si faptul ca respectiva matca e viabila si se poate folosi.

bucovineanu

Nu inteleg prea bine cand zici ca o pui in cutiuta inainte sau dupa marcare. Din postare nu rezulta clar, sau poate nu inteleg eu. Marcarea cu marcher cu vopsea pe baza de apa rezista foarte putin, doar cateva luni si atunci nu prea ii vad rostul. Marcarea se face pentru a sti varsta reginei pana dispare din stup sau o inlocuim si pentru a o vedea mai usor. Daca marcajul se sterge dupa un timp de ordinul catorva luni si regina traieste pana la 4-5 ani ce am realizat? Referitor la toxicitatea vopselei auto nu am observat acest lucru si marchez de cativa ani buni.

TDI

Am avut mătci marcate in 2011 cărora li se dusese cei drept până la 80% din marcaj, nu fac doar un punctulet tocmai datorita faptului ca marcajul se mai pierde. Motivele pentru care marchez mătcile, sunt aceleasi, cu mentiunea ca atunci când extrag la stupii puternici sau foarte puternici ca sa evit pierderea ei (manipulare, furtisag, etc) o pun in cutiuta, eliberand-o când am terminat cu stupul sau nai târziu.

bucovineanu

Cand ai multi stupi nu mai ai timp sa cauti regina atunci cand umli in ei. E suficient daca se vad oua si larve mici.