CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

stefanst

Roiul este prins pe la sf lui mai , pana acum matca s-a ouat frumos (compact , am doua rame aproape pline cu puiet capacit)...

stefanst

Saptamana trecuta le-am dat sirop cu starovit , insa la fel am facut cu mai multe roiuri , fara sa am probleme la vreunul.

ciucur

Si eu am patit la fel dupa ce am administrat Startovit.
Regina respectiva a fost achizitionata de la ICDA. Dupa fiecare doza de Startovit aparea aceasta situatie si disparea dupa 2-3 zile. Nu in toate celulele proaspat ouate erau mai multe oua, doar in unele.

Regina respectiva nu m-a multumit pentru ca familia nu se dezvolta intr-un ritm normal, insa albinele erau foarte blande.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dodo79

nu inteleg de ce se da startovit in aceasta perioada?

oroles

Cuibul e bine organizat? In perioada asta la mine nu mai prea cladesc. Daca tu bagi o rama la crescut acolo unde nu trebuie poate actiona ca o diafragma, caz  in care albinele nu mai acopera bine zona cu puiet, fiind necesara o impartire a lor. Am patit si eu asa ceva asemanator anul trecut.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Eu cred ca totul e in ordine in acel roi. Fiind un roi natural, probabil a fost cu matca batrana, pe care acum poate o va schimba. De aceea sunt botcile. Se poate si sa se razgandeasca si sa roada botcile inainte de eclozare. De mai multe oua intr-o celula vad ca mai vorbesc si altii care au dat startovit. Daca din ele iese puiet de albine, nu-i bai. Daca vrea sa-si schimbe matca, probabil va creste si puiet de trantori, sigur ca in celule de trantori. M-ai controleaza-l sa vezi cum evolueaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: stefan1 din Iulie 29, 2014, 02:16:05 AM
   M-ai controleaza-l sa vezi cum evolueaza.

  Evident 'mai' si nu 'm-ai'!   :rusine: 
  Mai greseste si calul, d-apoi magarul!   :sad:    Rau e ca iar nu am mai putut corecta in text.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian_6777

   Domnul Stefan..., importanta este informatia primita de la dumneavoastra. Pe forumuri se mai fac greseli. Se tasteaza rapid, de cele mai multe ori in graba. Raspunsurile dumneavoastra sunt clar exprimate si la obiect. De fiecare data le citesc cu mare placere si atentie. Va multumesc pentru tot. :thanks: :beer: 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

stefanst

Multumesc pentru raspunsuri! Am sa ma mai uit la el peste vreo saptamana , pana atunci il las in pace.Starovit am dat numai la roiuri , gandindu-ma sa le intaresc pe cat se poate pana-n toamna (acum inca mai e destul cules de intretinere , inca poate creste puiet fara probleme) . Sa inteleg (din raspunsul dl.Stefan - faptul ca si altii s-au plans ca matca depune mai multe oua in celula dupa admin tratamentului ) ca starovitul nu e bun?

octav

Si eu am folosit STARTOVIT. Am observant si eu acest fenomen insa doar la familii mai slabe.
Parerea mea, ca este foarte util si face ca matca sa oua mai mult, insa,... daca familia nu este destul de numeroasa, matca nu va depune oua daca celulele respective nu sunt acoperite de albine. Moment in care depune si ea unde poate, chiar si 2-3 in celula insa au grija albinele sa ramana doar un singur ou.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

apivasmob

Am inceput tratamentele impotriva parazitului varooua.
Si am inceput scoaterea ramelor de cat goale.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Azi am verificat daca mi-a fost acceptata o regina. A inceput sa imi placa sa schimb reginele. Regina era acolo, se misca linistita. Nu imi fac griji ca nu va fi hranita deoarece am unificat stupul cu rama cu doica din nucleu. Matca, pentru siguranta am dat-o in bigudiu.

Am marcat o regina cu mana. Era asa iute incat a luat-o la fuga pe podisor. Cu greu am convins-o sa treaca inapoi pe rame (Balbe de incepator!). Am verificat si nu a fost probleme cu acceptarea ei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Oroles, nu te supara ca intreb, este zi in care sa nu umbli in stupi?
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

oroles

#1288
Citat din: vranceanul din August 02, 2014, 03:16:26 PM
Oroles, nu te supara ca intreb, este zi in care sa nu umbli in stupi?
:)) Fiecare stup este vazut la o saptamana sau chiar mai mult. Care stiu ca merge bine il las si 3 saptamani fara sa umblu. Mie mi se pare normal. Ti se pare ca ma uit prea des la ei? Oricum zilnic trec prin stupina. Nu  neaparat sa umblu prin ei ci sa ma uit sa vad ce mai fac.

Doar la cei cu probleme intervin mai des: De regula cand bag regina si a doua zi ca sa verific daca a fost acceptata / eliberata. Sa imi spuneti daca exagerez!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul






:wink2: Asa pare din postarile tale. Cu cat umbli mai des cu atat mai mult 'stresezi' familia de albine, si de aici apar necazurile de tot felul.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!