CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cipik

Poti razui partea dorsala pana ramane curata si razuiala o poti baga cand mai topesti dinou.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dodo79

problema e ca nu pot razui din cauza ca sa format neuniform si risc sa razuiesc si ceara.am sa o retopesc.

marius_vfp

#1172
am topit si eu de caurand ceva ceara , insa din ce am observat trebuie neaparat combinata cu apa in timpul topirii , apoi cand e calda si da in clocot face o spuma frumoasa galbuie albicoasa, atunci e buna de turnat in forma , dar intoadeauna am folosit o strecuratoare din tifon , asa cum strecura bunica cand facea branza , tifonul il rasucesti si presezi bostina iese mai toata ceara ,pierderile sunt minime . dupa intarire se razuieste pe fund ramane foarte putina mizerie , si iese o culoare deosebita oricat de murdara ar fi fagurele , ce am observat important e sa dea bine in clopot pana face spuma altfel iese ceara murdara .
insa dupa atata munca iese o treaba buna si nu se merita so dai la schimb pe faguri , cel mai bine ar fi sa facem fagurii in casa cu presa chiar daca nu ies asa calitativi.


dodo : nu e obligatoriu sa topesti de mai multe ori ceara , odata si bine , important e sa o filtrezi (poate si de 2 ori), si cum spuneam sa dea in clocot bun sa faca spuma . razuiala asa cum spune si cipik o bagi iarasi la topit indiferent cat tai din calup , doar tot la tine ramane . atunci cand ramane neuniform la fund inseamna ca ai avut prea putina apa in vasul in care ai topito , pune macar 20% apa din toata cantitatea topita. apa e foarte importanta , daca ramne fara apa risti sa afumi ceara ,miroase aproximativ ca si laptele afumat , o sa iti dai seama cand afumi ceara si dupa racire parca nu are acelasi miros , am patit si eu .
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

TDI

Cand ceara face spuma e un semnal ca deja a inceput saponificarea, cel putin asa stiu eu - dar unii dintre cei care ne vand noua faguri afirma ca pentru sterilizare o tin in jur de 120 grade celsius (temperatura sigura de saponificare, atat timp cat temperatura de topire a cerii pure este intre 62 si 67 de grade celsius, iar a parafinei intre 48 si 62 grade celsius, cerezina sau ceara microcristalina avand temperatura de topire intre 60 si 85 de grade celsius), timp de 24-72 de ore. Pentru o decantare cat mai buna e bine ca ceara topita sa fie in cantitate cat mai mare si da, filtrata - dar mai important este izolarea termica a cerii topite, cat mai bine, cu cat sta mai mult timp lichida cu atat iese mai limpede.

bismark

   O topesc de 2 ori, deoarece unele ies mai inchise la culoare datorita vechimii fagurilor si cu toate ca o topesc la aburi mai ies reziduri in ea si a doua oara iese aceeasi culoare toata si am mai putin de razuit.Cu apa de ploaie pentru ca este mai putin dura pastreaza culoarea si mirosul placut.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dodo79

Citat din: bismark din Iunie 30, 2014, 07:16:31 AM
   O topesc de 2 ori, deoarece unele ies mai inchise la culoare datorita vechimii fagurilor si cu toate ca o topesc la aburi mai ies reziduri in ea si a doua oara iese aceeasi culoare toata si am mai putin de razuit.Cu apa de ploaie pentru ca este mai putin dura pastreaza culoarea si mirosul placut.Cu respect
si mie tot asa mi-a iesit ca si cea de jos din poza.

marius_vfp.eu o topesc cu topitor pe abur.la mine se topeste si curge.nu are cum sa dea in clocot.mersi ptr raspuns
eventual pot pune o sitamai rara sa opreasca rezidurile mari.daca pun una mai deasa se incarca si ma chinui mai mult. :hi:

oroles

Mare bataie de cap si cu ceara asta!
Am vorbit cu cineva si sper ca saptamana asta sa pun si eu in functiune topitorul solar. L-am lasat cu un singur rand de sticla. O sa ii pun sticla un pic mai groasa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Nu este necesar sa pui sticla mai groasa ci sa fie bine izolat,vopsit in negru si etans si orientat spre sud sa aiba toata ziua soare. Este cel mai bun mod de a obtine o ciara curata si parfumata fara reziduri,dupa care o topesti in forma de calup.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marius_vfp

la topitorul solar , jgheabul in care curge ceara e practic vasul colector , ca si colector e buna o tava de facut cozonacmai lunga .

dupa parerea mea geamul e bine daca ar fi dublu strat un geam gen termopan si cat mai subtire sticla , sa nu fie sticla low-e , acea sticla opreste o parte din radiatii , dupa un geam tratat oricat ai sta nu te bronzezi.

TDI saponificare sau nu , fii sigur ca cei care o sterilizeaza la 120 grade deja ne vand gogosi , eu stiu un lucru atunci cand fierbi ceara in apa temperatura nu poate depasi pragul de maxim 100 105grade , pana la 120 e cale lunga , nici chiar in oalele sub presiune nu ajungi la 120. apa se comporta ca un regulator de temperatura . 

dodo la aburi e alta treaba , eu o topesc in oala cu apa o mai spumuiesc daca e foarte murdara , important e ca in vasul in care torni ceara la racit sa aibe apa(clocotita) in el cam 5cm pe fundul vasului acolo in apa se aduna majoritatea rezidurilor prin decantare .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Am incercat topirea prin fierbere intr-un vas mare cu apa dedurizata. O strecuram apoi prin ciorap de dama licra culoarea piciorului. :D Din cauza camasuielii, a larvelor, propolisului imi iesea urata rau de tot. Uneori se mai si saponifica, ceea ce nu e de dorit. De aceea am decis sa incerc topitorul solar.

Am tavi de cozonac la greu. Se pune multa apa in tavi? Am decis sa pun o sita deasupra tavii pentru strecurarea reziduurilor. Daca e prea deasa nu se infunda sita?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

trantore

#1180
Citat din: marius_vfp din Iunie 30, 2014, 03:11:20 PM
la topitorul solar , jgheabul in care curge ceara e practic vasul colector , ca si colector e buna o tava de facut cozonacmai lunga .

dupa parerea mea geamul e bine daca ar fi dublu strat un geam gen termopan si cat mai subtire sticla , sa nu fie sticla low-e , acea sticla opreste o parte din radiatii , dupa un geam tratat oricat ai sta nu te bronzezi.

TDI saponificare sau nu , fii sigur ca cei care o sterilizeaza la 120 grade deja ne vand gogosi , eu stiu un lucru atunci cand fierbi ceara in apa temperatura nu poate depasi pragul de maxim 100 105grade , pana la 120 e cale lunga , nici chiar in oalele sub presiune nu ajungi la 120. apa se comporta ca un regulator de temperatura . 

dodo la aburi e alta treaba , eu o topesc in oala cu apa o mai spumuiesc daca e foarte murdara , important e ca in vasul in care torni ceara la racit sa aibe apa(clocotita) in el cam 5cm pe fundul vasului acolo in apa se aduna majoritatea rezidurilor prin decantare .

spor
http://ro.wikipedia.org/wiki/Punct_de_fierbere

la 2 bari in cazanu de incalzire temperatura poate sa treaca de 110 fara sa fiarba....  am probat

marius_vfp

#1181
trantore , daca e sa luam temperatura de fierbere , va trebui sa ne raportam , la lichidul care fiarbe , si nu la aburi , aburii pot atinge o temepratura mult mai mare , eu vorbeamb de oala sub presiune , cea care o folosesc gospodinele noastre prin bucatarie , dar mare atentie ,in acea oala nu se vor atinge 2 bari niciodata imagineazati doar ce forta actioneaza asupra capacului , crezi ca va rezista?
la o oala de aprox30 cm diametru ai circa 1400 kg forta de impingere pe capac , nu compara oala cu un cazan bine proiectat care rezista ,
eu fierb totul la presiune atmosferica .

daca folosesti cazan sub presiune acolo vei putea ajunge si la temperaturi mai mari ale aburului ,dar cand vei elimina gazul in spatiul unde topesti ceara acesta se va raci pentru ca acolo presiunea scade la presiunea atmosferica.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

trantore

iti pot face apa sa fiarba la 30 de grade cu o pompa de vacum.....  si sa vezi ce clocot baga.

fierbere inseamna trecerea din stare lichida in stare gazoasa

http://ro.wikipedia.org/wiki/Fierbere

cred ca aici explica destul de clar

marius_vfp

#1183
trantore deviem de la subiect , ne i-a adminul de urechi ,

eu iti zic una si tu tot o dai ba cu suprapresiune  ba cu vacum , a cata oara sa  repet ca eu lucrez la presiunea atmosferica, 1 atm ))/

la 30 grade ceara nu se mai topeste  :qp:

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

trantore

Citat din: marius_vfp din Iunie 30, 2014, 03:11:20 PM
la topitorul solar , jgheabul in care curge ceara e practic vasul colector , ca si colector e buna o tava de facut cozonacmai lunga .

dupa parerea mea geamul e bine daca ar fi dublu strat un geam gen termopan si cat mai subtire sticla , sa nu fie sticla low-e , acea sticla opreste o parte din radiatii , dupa un geam tratat oricat ai sta nu te bronzezi.

TDI saponificare sau nu , fii sigur ca cei care o sterilizeaza la 120 grade deja ne vand gogosi , eu stiu un lucru atunci cand fierbi ceara in apa temperatura nu poate depasi pragul de maxim 100 105grade , pana la 120 e cale lunga , nici chiar in oalele sub presiune nu ajungi la 120. apa se comporta ca un regulator de temperatura . 

dodo la aburi e alta treaba , eu o topesc in oala cu apa o mai spumuiesc daca e foarte murdara , important e ca in vasul in care torni ceara la racit sa aibe apa(clocotita) in el cam 5cm pe fundul vasului acolo in apa se aduna majoritatea rezidurilor prin decantare .

spor

si apa poate sa atinga 120 de grade fara sa fiarba.....  doar ca  recipientul (cazanul) in care se afla ceara si apa sa fie inchis ermetic sa poata sa creasca presiuneala 2 bari
Căldura latentă molară de vaporizare a apei la divese presiuni[13]
Presiune (bar)    0,05    0,2            1,0               2,0    5,0               10    20               50    100           200
Temperatură ( °C)    32,9    60,1    99,6    120,2    151,8    179,9    212,4    263,9    311,0    365,8

trebuie neaparat folosita apa la sterilizarea ceri?