CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

albinasebes

In seara aceasta am reusit sa duc o parte din stupi la salcam, saptamana viitoare urmeaza restul, numai sa tina vremea.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Aurelian A.

azi am mai bagat niste rame in familiile care nu aveau lada plina,albina este in lazi,mancare slab de tot,spre 0...astept salcamul,cam in 5 zile cred ca infloreste :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

marius_vfp

eu asi fi de parere sa nu astepti salcamul si sa bagi ceva siroape , altfel le poti pierde .
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ramysun

Ieri seara am mai dat putin sirop si am recoltat polenul din culegatoare. Am mai reparat 2 stupi orizontali (pregatesc pentru roi). As avea 2 intrebari pentru cine m-ar putea lamuri:
1. Am culegatoare polen fara iesire pentru trantori (poza atasata) si am observat, doar la unele familii, mortalitate mare (zic eu) in randul trantorilor. E cumva semn ca nu e mancare, ca vrea sa roiasca (doar unele, nu toate aveau asa mortalitate mare de trantori) sau pur si simplu nu mai aveau pe unde intra? :) Ma tot roade intrebarea de ce doar unele aveau asa multi trantori sacrificati..
2. Am incercat sa desfac cativa stupi sa le mai verific ramele (vroiam sa mai dau un lucru cateva de cladit) dar nu prea m-au acceptat (e drept ca eram fara fum, dar alta data nu erau CHIAR asa de agresive) din lipsa hrana sau cules rapita in zona?
In Apis Veritas

skype: ramysun

Aurelian A.

Citat din: marius_vfp din Mai 10, 2014, 10:55:15 PM
eu asi fi de parere sa nu astepti salcamul si sa bagi ceva siroape , altfel le poti pierde .
spor.
Acuma am terminat de facut siropul,ma duc mai tarziu sa il bag mai ales ca se anunta o saptamana de ploi....ciudata tare situatia din primavara asta,am povestit cu apicultori care au albine de 30 de ani si au zis ca atata sirop ca in primavara asta nu au mai dat niciodata :mad:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

TDI

 :ok: Situaţia din partea de vest a ţării e alta, familiile au avut aproape o lună înainte, în Moldova rapiţa e în toi, salcâmul mai are vreo săptămână. Roiesc, mătci tinere, bătrâne, roitoare, neroitoare, au botci jumătate dintre familii. Sirop în primăvară - 1 litru 1:1(mai mult ca să am în ce le da Protofilul făcut de mine şi Forsatomul), dar au intrat în iarnă (15 oct. - 1 noi.) cu minim 15 kg hrană (din care 10 miere de floarea soarelui). Încă o diferenţă - la noi nu s-a extras încă.

marius_vfp

salut , rapita la mine da semne ca s-a terminat , in scurt timp maxim 7 zile va inflori salcamul , zic eu ca e foarte bine , in alti ani rapita si salcamul se suprapuneau, albina ducandu-se mai mult in rapita ,poate facem si ceva salcam anul asta desi previziunile sunt jalnice ,acest an salcamul nu prea are floare .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Vyktor

Astazi am dat o tura pe unde stiam ca sunt salcami. Contrar de ce spune Marius,  mie mi s a parut ca salcamul are floare mai mult decat am vazut eu pana acum. Asta si poate din cauza ca pana acum nu m a interesat foarte mult acest aspect. Problema mare este ca de maine anunta ca incep din nou ploile si in cazul asta o sa spun "pas" si  salcamului cum am spus si pomilor fructiferi. La un control de rutina in cat, pana la aceasta ora cu indulgenta pot spune ca au umplut aproape doua rame. Asteptarile erau ceva mai mari,  dar tinand cont de vreme,  care numai buna nu a fost,  nu mi ramane altceva de facut decat sa sper ca pana la sfarsitul sezonului o sa am posibilitatea sa folosesc si centrifuga  :yahoo_cry:

istodorescu vasile

in zona mea salcim 1 a inflorit , insa nu secreta nectar , datorita temperaturilor scazute noaptea. din pacate se anunta iarasi ploi.problema este  ca daca salcimul nu secreta nectar, stupii fiind suprapoputati, intra in frigurile roitului, astfel fiind compromis culesul .

cipik

La un controlul de rutina a unui nucleu de imperechere trecut peste iarna am gasit doar oua ( foarte frumos oua t) fara alta forma de puiet desi miere si pastura are pe fiecare rama. Problema este ca si in toamna acelasi lucru a facut dar l-am pus pe seama incetari activitati. Pana saptamana trecuta avea toate formele de puiet.
Ce-i de facut????? Sa schimb regina sau sa ii dau ceva puiet larvar sa stimulez putin albinele/matca.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Bistriteanul

Sambata am facut un control la familiile de albine.
Situatia nu e prea grozava din cauza vremii urate din ultimele saptamini, foita bagata acum 2 saptamini nu a fost cladita de unele familii, la care au cladit-o e goala, sunt rame care sunt goale fara oua/puiet si fara mincare. Cele mai bune familii erau pe 12 rame, dar sunt multe pe 8-10 rame.
Dupa iarna blanda si situatia foarte buna in primavara ma asteptam la o dezvoltarea foarte buna, imi faceam griji sa nu roiasca inainte de salcam, dar se pare ca vine salcamul si familiile sunt mai slabe decat anii trecuti.
Salcamul are mugurele floral de circa 1 cm, mugurele crapat (se vede putin la varf din floarea alba), nu stiu exact peste cate zile va inflori.
Vremea se anunta ploioasa toata saptamina aceasta.
Cred ca ar trebui sa le dau sirop si sa unesc inainte de salcam. Voi ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

oroles

Cred ca titlul topicului ar trebui schimbat in "Ce as fi facut azi in stupina daca vremea era buna?" =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Azi nu, dar sambata cand am fost la stupina m-am luat cu mainile de cap. Depopulare masiva, toti stupii au ramas doar cu albina din cuib. Magaziile parasite de parca le-ar fi luat cineva pe sus, 2-3 albine pierdute. Stupii pregatiti de roire, indiferent de varsta matcii, cules de salcam inexistent. Dupa startul bun la rapita, acum am gustat si cealalta parte a paharului. Din pacate, asta este apicultura. Mergem inainte si speram la ceva mai bun la urmatoarele culesuri.
Sa aveti o zi faina!

dodo79

Citat din: yulian din Mai 12, 2014, 11:45:20 AM
Azi nu, dar sambata cand am fost la stupina m-am luat cu mainile de cap. Depopulare masiva, toti stupii au ramas doar cu albina din cuib. Magaziile parasite de parca le-ar fi luat cineva pe sus, 2-3 albine pierdute. Stupii pregatiti de roire, indiferent de varsta matcii, cules de salcam inexistent. Dupa startul bun la rapita, acum am gustat si cealalta parte a paharului. Din pacate, asta este apicultura. Mergem inainte si speram la ceva mai bun la urmatoarele culesuri.
Sa aveti o zi faina!
am vrut sa iti urez bidoane pline.acum va trebui sa iti urez cosnitze plina.spor la alergat :hi:
la noi ploua de azi de dimineata cu galeata.sper sa nu tina mult.maine ar trebui sa iasa matca din botca la roiul format

Eugen B

In judetul Arad a fost vreme bun cand nu a fost cules, si cand ar trebui sa fie cules e vreme urata. Cand se vor gata ploile si salcamul va fi gata. Poate la cei care nu a inflorit inca va fi mai bine. Asteptam si vom vedea, bafta la toti.