CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: mmacreanu din Aprilie 29, 2014, 09:47:05 PM
Citat din: dodo79 din Aprilie 29, 2014, 09:43:58 PM
Citat din: mmacreanu din Aprilie 29, 2014, 09:36:49 PM

nu imi place deloc unde au facut botcile ... ai spatiu prea mare intre rama din magazie si cuib. este un risc mare sa strici botcile
mai bine ca nu roieste  :)

daca se apuca de roit ... adio miere :D
tocmai asta ma intreb si eu.familia asta e cea mai slaba.are foarte putina miere.chiar si puiet fata de celelalte.are de lucru.cred ca e nomada si nu ii mai place zona :)

nicu84

ii interesant, la mine fam este pe 7 rame cu puiet, restul miere ci celelalte, albina nu pot zice ca este full. de ce are tendinte de roit? si daca am gasit o botca ouata si cu laptisor inseamna ca se pregateste de roit? sii ii dus salcamul? cum sa procedez: las sa roiasca sau sa culeaga ceva la salcam si dupa sa fac roi?

mmacreanu

Citat din: nicu84 din Aprilie 29, 2014, 10:00:32 PM
ii interesant, la mine fam este pe 7 rame cu puiet, restul miere ci celelalte, albina nu pot zice ca este full. de ce are tendinte de roit? si daca am gasit o botca ouata si cu laptisor inseamna ca se pregateste de roit? sii ii dus salcamul? cum sa procedez: las sa roiasca sau sa culeaga ceva la salcam si dupa sa fac roi?

eu as lasa botca/botcile si as potoli instinctul acesta folosind 2 familii. Te vei alege cu un roi aproape natural, o familie care iti va culege miere suficient si una doar cu lucatoare care se va reface repede, si roiul format o sa adune miere.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NYK74

Citat din: nicu84 din Aprilie 29, 2014, 10:00:32 PM
ii interesant, la mine fam este pe 7 rame cu puiet, restul miere ci celelalte, albina nu pot zice ca este full. de ce are tendinte de roit? si daca am gasit o botca ouata si cu laptisor inseamna ca se pregateste de roit? sii ii dus salcamul? cum sa procedez: las sa roiasca sau sa culeaga ceva la salcam si dupa sa fac roi?
Poti forma artificial un roi mic cu regina bătrîna ,in cealaltă lasi botta cea mai frumoasă .
Dacă ai doua familii,faci 2roi cu reginile batrine ,iar familiile le unesti,lasi o singură botca.
Sau faci înmulţire prin mutare simplă ,variante sunt o grămadă ,vezi care iti place mai mult,spor......... :hi:

nicu84


NYK74

Metoda este descrisa in tipicul RAPITA 2014,la pag.15.nr.220-221.Succes, :hi:

APIPETRO

Am scos de la crescut  doua rame dar au pe mijloc  3-4 inceputuri de botci care se mai numesc minciunele.Sa inteleg ca e rost de roire sau e altceva?Acum le-am pus si caturi ca nu am rame crescute,ca pana la salcam sa fiu in regula.Rame intercalate.La salcam incepe sa se formeze floarea.Am procedat bine? Rog un sfat.Multumesc.

mmacreanu

#937
azi am muncit in stupina, incheiat rame, pus sarma + f.a. ... am bagat fagure artificial la familiile care meritau si am pregatit cele necesare pentru transvazare.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NiKoN

#938
Astazi am facut a doua transvazare din cariera. La prima a luat in crestere o singura botca, insa sper ca de aceasta data voi avea mai mult succes. Ca si amanunte picante, piker-ul chinezesc s-a dezmembrat la prima larva ridicata =)).
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Aurelian A.

Probleme mari cu culesul in aceasta perioada,mancare putina de tot ))/
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

marius_vfp

Citat din: NiKoN din Mai 01, 2014, 10:03:50 PM
Astazi am facut a doua tranzvazare din cariera. La prima a luat in crestere o singura botca, insa sper ca de aceasta data voi avea mai mult succes. Ca si amanunte picante, piker-ul chinezesc s-a dezmembrat la prima larva ridicata =)).

anul asta ma tin numai de prostii , am o familie cu matca din salvare din anul 2012 care nu prea mi-a confirmat, si am zis sa fac o proba sa bag un leat cu botci sa vad ce-i de capu lor , am facut o transvazare doar 12 pozitii , au luat 2 , a2a zi am repetat , au mai luat inca 6 ,  am sa le las pana le capaceste sa vad ce o iesi , dupa capaceala le bag cate un bigudiu , apoi las o matca sa iasa in stup sa vad de curiozitate ce care si cum ramane .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Citat din: NiKoN din Mai 01, 2014, 10:03:50 PM
Ca si amanunte picante, piker-ul chinezesc s-a dezmembrat la prima larva ridicata =)).
Al meu nu s-a dezmembrat, insa nu se putea lucra cu el. Traiasca  cel care  a inventat scobitoarea. :)

PS: Va rog sa folositi termenul corect: "transvazare", nu "tranzvazare"! Nu de alta, dar ajutam pe cei  care dau cautare pe google.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NiKoN

Citat din: oroles din Mai 02, 2014, 09:42:21 PM
Citat din: NiKoN din Mai 01, 2014, 10:03:50 PM
Ca si amanunte picante, piker-ul chinezesc s-a dezmembrat la prima larva ridicata =)).
Al meu nu s-a dezmembrat, insa nu se putea lucra cu el. Traiasca  cel care  a inventat scobitoarea. :)

PS: Va rog sa folositi termenul corect: "transvazare", nu "tranzvazare"! Nu de alta, dar ajutam pe cei  care dau cautare pe google.
O sa am in vedere acest aspect. Multumesc!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Marius-ursulakhe

Ieri dimineata la ora 7:30 am ajuns si eu cu 17 dintre stupii mei
Luni sau marti vreau sa merg din nou la ei sa le duc magaziile pt miere si atunci sper sa fac si ceva poze

ramysun

Am activat placile active pentru polen vineri, 02.05.2014, si ieri, 06.05.20114 am ajuns din nou sa colectez/verific. Desi duminica a fost o zi foarte urata in zona noastra (Cluj-Napoca) unele au reusit sa ma suprinda umpland bine de tot culegatoarele. Situatia a fost salvata, polenul e la uscat, pe vineri-sambata (9-10.05.2014) mai merg iar la control. Seara am dat si cate un hranitor (300-400 ml) sirop cu protofil pentru ca sunt foarte flamande.. nu prea e hrana. PS: am multa urzica moarta alba (lamium album) in zona si presupun ca de acolo au adus atat de mult polen. As vrea sa intreb daca, oare, aduc si nectar de la urzica sau doar polen?
In Apis Veritas

skype: ramysun