CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: duma din Aprilie 21, 2014, 10:48:37 PM

Iti multumesc !!!!!
Maine am sa fug de la serviciu si sa indrept situatia dupamasa ! si am sa imi printez ce mi-ai spus sa fiu sigur sa nu imi scape ceva .
Pe josul ramei ce crezi ca sunt .......semne de botci ,  se pregatesc uare de roit ?
Nu am prea vazut miere pe rame. Familia din primul filmulet se pregateste de roit.

Prieten cu Stuparii

Citat din: marius_vfp din Aprilie 21, 2014, 10:55:40 PM
stai linistit ca inceputuri de botci de genul tot ai sa vezi trase tot anul , cel mai important e sa nu fie ouate , cu coltul daltei strici usor margina botcei si vezi daca are ou sau nu daca nu are ou nu te alarma , daca are oua si nu vrei sa roiasca scoti larva si distrugi botca insa ele vor ttrage altele la scurt timp si te chinui de pomana ele tot roiesc ,dar daca vrei sa ai matci si faci roi , distrugi botci astfel incat sa ai spatiu intre ele sa poti sa bagi un cutitas finut sa decupezi botcile dupa ce vor fi mature/capacite si poti face roi pe 2 rame cu puiet si una mere/pastura.

spor.
Maine daca imi permite timpul am sa fug sa reorganizez cuibul si am sa fiu mai atent daca au laptisor sau larve inauntru ...... mie imi seamana cu , "cupule " dar nu zic nimic pana nu ma uit mai atent !

Prieten cu Stuparii

Citat din: bucovineanu din Aprilie 21, 2014, 11:06:50 PM
Citat din: duma din Aprilie 21, 2014, 10:48:37 PM

Iti multumesc !!!!!
Maine am sa fug de la serviciu si sa indrept situatia dupamasa ! si am sa imi printez ce mi-ai spus sa fiu sigur sa nu imi scape ceva .
Pe josul ramei ce crezi ca sunt .......semne de botci ,  se pregatesc uare de roit ?
Nu am prea vazut miere pe rame. Familia din primul filmulet se pregateste de roit.
Cele 3 filmulete fac un intreg al acelei familii numai ca am tot intrerupt sa pot umbla cu amandoua maini ! intradevar au mancat din rezerva bine deoarece am avut o saptamana urata cu ploi si noapte 2-3 grade .....da sper ca in zilele ce urmeaza marti-miercuri-joi sa isi adune ceva . maine vreau sa fug la ele dinou pentru reorganizarea cuibului si am sa filmez toata opeatiunea fara intrerupere si toate ramele !

dodo79

Citat din: duma din Aprilie 21, 2014, 11:47:41 PM
Citat din: bucovineanu din Aprilie 21, 2014, 11:06:50 PM
Citat din: duma din Aprilie 21, 2014, 10:48:37 PM

Iti multumesc !!!!!
Maine am sa fug de la serviciu si sa indrept situatia dupamasa ! si am sa imi printez ce mi-ai spus sa fiu sigur sa nu imi scape ceva .
Pe josul ramei ce crezi ca sunt .......semne de botci ,  se pregatesc uare de roit ?
Nu am prea vazut miere pe rame. Familia din primul filmulet se pregateste de roit.
Cele 3 filmulete fac un intreg al acelei familii numai ca am tot intrerupt sa pot umbla cu amandoua maini ! intradevar au mancat din rezerva bine deoarece am avut o saptamana urata cu ploi si noapte 2-3 grade .....da sper ca in zilele ce urmeaza marti-miercuri-joi sa isi adune ceva . maine vreau sa fug la ele dinou pentru reorganizarea cuibului si am sa filmez toata opeatiunea fara intrerupere si toate ramele !
ar trebui sa umblii cat mai repede in stup.daca vremea e asa de capricioasa risti sa racesti puetul.nu e indicat sa tot schimbi ramele din cuib si mai ales asa de des.incearca sa le deranjezi cat mai putin.daca ai fund detasabil si ti-e frica de roit ajunge sa ridici partea din spate a cuibului si sa te uiti rapid la baza ramelor.spor
aceasta greseala am facut-o si o facem toti incepatorii.prea mult le deranjam.

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Aprilie 22, 2014, 11:52:43 AM
Citat din: duma din Aprilie 21, 2014, 11:47:41 PM
Citat din: bucovineanu din Aprilie 21, 2014, 11:06:50 PM
Citat din: duma din Aprilie 21, 2014, 10:48:37 PM

Iti multumesc !!!!!
Maine am sa fug de la serviciu si sa indrept situatia dupamasa ! si am sa imi printez ce mi-ai spus sa fiu sigur sa nu imi scape ceva .
Pe josul ramei ce crezi ca sunt .......semne de botci ,  se pregatesc uare de roit ?
Nu am prea vazut miere pe rame. Familia din primul filmulet se pregateste de roit.
Cele 3 filmulete fac un intreg al acelei familii numai ca am tot intrerupt sa pot umbla cu amandoua maini ! intradevar au mancat din rezerva bine deoarece am avut o saptamana urata cu ploi si noapte 2-3 grade .....da sper ca in zilele ce urmeaza marti-miercuri-joi sa isi adune ceva . maine vreau sa fug la ele dinou pentru reorganizarea cuibului si am sa filmez toata opeatiunea fara intrerupere si toate ramele !
ar trebui sa umblii cat mai repede in stup.daca vremea e asa de capricioasa risti sa racesti puetul.nu e indicat sa tot schimbi ramele din cuib si mai ales asa de des.incearca sa le deranjezi cat mai putin.daca ai fund detasabil si ti-e frica de roit ajunge sa ridici partea din spate a cuibului si sa te uiti rapid la baza ramelor.spor
aceasta greseala am facut-o si o facem toti incepatorii.prea mult le deranjam.
Hristos a inviart !
Nu obisnuesc sa umblu la ele mai repede de 7 zile ....in cazul acesta asi face un compromis si pentru 2 minute cel mult asi umbla duar ca ploua din cand in cand printre soare si nori si mi sa nu fug de la serviciu si sa nu pot umbla la ele . Am sa incerc sa reorganizez cuibul cat pot de repede posibil si pe viitor sa nu mai sar peste acest aspect .....am deschis am vazut si sa actionez atunci !

happy

Dupa ce joi le-am pus sirop in pungi deasupra ramelor,azi am umblat la ei si am largit cu o rama la 4 stupi.Le-am dat siropul de rigoare.Peste 2 zile reiau operatia,rapita este peste tot asa ca matcile isi fac datoria.Le-am facut hranitoare cu sita ca sa nu le mai deranjez si pun pungile pe sita,desi la cei mai slabi am observat ca este mai bine sa le pui punga direct peste rame.A inceput sa infloreasca si paducelul dupa care urmeaza jugastru.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Aurelian A.

Desi este vreme buna de cateva zile miere prin stupi nu prea am,e greu primavara pana la salcam daca nu ai un cules de intretinere macar ))/
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

marius_vfp

cules este , dar puietul are foame mare  consum pe masura , acum apare si fenomenul post schimbare a albinei si se resimte cel mai mult pana pe la sfarsitul lui april  . la ce friguri au fost la inceput de lunaaaaaaaa  zic mersi ce a fost mai greu a trecut.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Aurelian A.

     Le-am bagat in seara asta cate 500 ml sirop,n-am ce face ca le trebuie mancare,anii trecuti nu am dat deloc sirop primavara,anul acesta nu stiu ce s-a intamplat...au iesit cu rezerve bunicele din iarna dar au disparut foarte repede.
Schimbul de albina eu cred ca s-a facut dar se vede lipsa de cules si de miere din stupi,de 2 saptamani sunt tot cam la acelasi nivel,am vrut azi sa le bag cate o foita la crescut dapai daca am vazut ca nu au miere prin rame am stat cuminte,nu are rost in aceste conditii :hi: :hi: :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

NYK74

Mai sunt 10-14 zile pina înfloreşte salcimul,dar 80 la sută ,din familii au deja botci,care cu ouă ,care cu larve ,iar la 2,au botcile capacite.
Nu au dat startul,pentru ca timpul e schimbător,ba e soare,ba vine ploaia,dar dacă vine 2-3 zile cald,roiesc intr-o veselie.
Am pregătit stupii si tot ce e nevoie,le astept sa iasă . :hi:

Aurelian A.

Le astepti? Nu faci artificiali daca tot e asa mare pericolul de roire?  :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

NYK74

Citat din: Aurelian A. din Aprilie 27, 2014, 12:18:41 AM
Le astepti? Nu faci artificiali daca tot e asa mare pericolul de roire?  :hi:
Erau buni de făcut mult mai inainte,artificial,însa cu timpul care a fost in ultima perioadă ,temperaturi scazute ,am preferat sa nu fac in acest an.
Acum ca mai au un pic,ii las in mod natural,si pentru ca roiul natural are o fortă uluitoare de constructie si muncă ,cu mult superior celui artificial.
Pentru a valorifica culesul ,o parte din albina ,din roi,o repun in stupul din care a plecat,in mod aproximativ,fac ca familia de bază sa ramana cu trei parti de albina ,iar roiului natural ii las un sfert din total.
In rest procedee sunt o grămadă,depinde de fiecare cum consideră care e mai bun pentru el,in baza experientei,zonei,vremii,tip stup,dez.familii ,s.m.d. :hi:

marius_vfp

nyk , acum imi pun intrebarea , daca iti roiesc mai multi stupi in acelasi timp(ora ) ce faci frate , imagineazati doar , zboara 5 roi in aceeasi ora , si unii nu se aseaza unde vrei tu deci nu ii poti controla , odata iesit din cutie se duce si 1km prin balarii ,prindel daca mai poti .

anul trecut am avut un stup care a tras botci de roire , l-am inspectat in fiecare zi , apoi cand am vazut ca matcile canta in botca si altele rod capacele , am recoltat circa 10 botce cele mai frumoase si am facut roi cu ele am dat stupul in 4 , am eliminat matca batrana ca sa nu aibe cu cine pleca ,si totul a mers foarte bine .
insa ai mare dreptate un roi natural are putere mare de crestere faguri.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

SPYKAL

Citat din: marius_vfp din Aprilie 27, 2014, 10:30:19 AM
nyk , acum imi pun intrebarea , daca iti roiesc mai multi stupi in acelasi timp(ora ) ce faci frate , imagineazati doar , zboara 5 roi in aceeasi ora , si unii nu se aseaza unde vrei tu deci nu ii poti controla , odata iesit din cutie se duce si 1km prin balarii ,prindel daca mai poti .
Asa este! Anul trecut un prieten de-al meu a incercat sa faca acelasi lucru. Unul dintre roiurile plecate s-a agatat intr-un pom la vreo 15-20 m inaltime. Da-l jos de acolo daca poti. Stima si respect!!! :hi: :hi: :hi:

NYK74

Citat din: SPYKAL din Aprilie 27, 2014, 11:00:19 AM
Citat din: marius_vfp din Aprilie 27, 2014, 10:30:19 AM
nyk , acum imi pun intrebarea , daca iti roiesc mai multi stupi in acelasi timp(ora ) ce faci frate , imagineazati doar , zboara 5 roi in aceeasi ora , si unii nu se aseaza unde vrei tu deci nu ii poti controla , odata iesit din cutie se duce si 1km prin balarii ,prindel daca mai poti .
Asa este! Anul trecut un prieten de-al meu a incercat sa faca acelasi lucru. Unul dintre roiurile plecate s-a agatat intr-un pom la vreo 15-20 m inaltime. Da-l jos de acolo daca poti. Stima si respect!!! :hi: :hi: :hi:
Marius vfp si Spykal ,in varianta care spuneti,sunt perfect de acord cu voi,dar sa nu uitam ca "fiecare nas isi are nasul",fiecare măsură are o contramasura.
Este aici un produs care se cheamă ABEJAR,nu stiu dacă a mai fost descris pe forum,dacă va fi nevoie il voi descrie,e de provenienţă spaniolă,spray sau esenţă,se da in anumite locuri din stupina iar mare parte din roiuri de regulă se atacă in locurile respective.
Altă metodă mai putin"ortodoxă "este scurtarea la jumate a aripii mari dintr-o singură parte,a reginei ,iar roiul il gasesti la cîtiva metri aproape de stup,nu e nevoie de catarat nu stiu pe unde prin ce copaci.