CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

NiKoN

Citat din: ursulakhe din Aprilie 13, 2014, 09:19:24 AM
Azi am observat o mica modificare la familii de albine ---au inceput sa scoata trantori la urdinis si acolo ia intepenit frigul acest lucru am observat la 7-8 fam iar la 5 dintre celelalte au scos ninfe de trantori
Daca cunoaste cineva acet fenomen va rog explicatimi
Vreau sa mai precizez ca mancare au destula
Nea Marin dezbate aceasta problema in ultimul clip: http://youtu.be/V1ENzl5-BXI
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Marius-ursulakhe

Si eu sunt de aceasi idee cu nea Marin dupa ce am deschis cativa stupi

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Bistriteanul

Ieri dupamasa m-am uitat la stupi. Nu e de bine. Umiditate mare in stupi pe folie dupa diafragma, 2-3 trantori maturi aruncati din stup si nimfe scoase la urdinis (puiet racit).
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Mihai Sergiu

Si am vazut nimfe insa sunt de trantor, consider ca miere au suficienta si familiile chiar le-am tinut restranse
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

bucovineanu

Desi iarna a fost usoara ultimele 2 perioade de frig au daunat foarte mult familiilor de albine. Au fost afectate mai ales familiile slabute si cele care au fost stimulate. Frigul a coincis, cel putin in Moldova de nord si Bucovina, cu momentul critic din schimbarea generatiilor de albine. Albinele care au trecut iarna s-au imputinat si inca nu sunt suficiente albine tinere care sa poata acoperi si incalzi in bune conditii puietul din stupi. De aici puiet racit si stagnare in dezvoltare. Familiile puternice au fost mai putin afectate.

marius_vfp

urata vreme mai e , ce putem face decat sa asteptam caldura , dupa cum incepuse anul , promitea multe acum e cu semnu intrebarii .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NiKoN

Zambiti, de maine va fi mai bine! :bzz: La mine sunt ciresii infloriti si prunii pe varfuri. De maine cresc temperaturile, inclusiv cele nocturne. :yes:
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

costi82

la noi azi 19 grade, vreme frumoasa!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

marius_vfp

Citat din: NiKoN din Aprilie 17, 2014, 01:07:42 PM
Zambiti, de maine va fi mai bine! :bzz: La mine sunt ciresii infloriti si prunii pe varfuri. De maine cresc temperaturile, inclusiv cele nocturne. :yes:


puff , nu prea se poate zambi dar asteptam zile insorite ca in vest  , ciresii la noi e de domeniu trecutului , prunii pe sfarsite , rapita a inceput .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

nicu84

la aceasta fam pot sa ii pun magazia? si ma refer din cauza vremii.

nicu84

poza era facuta la ora 3, albina este multa, toate intervalele pline.

mape 48-petru manea

Acolo ai 15 rame --nu cred ca ai cuibul blocat ---ai si multe rame cu fag.artificial ---controleaza in cuib si vezi care e situatia si hotatasti dupa

yulian

#868
Cel putin 5 rame sunt in plus acolo. Se vede cum este si ghemul format de la stanga la dreapta descrescator spre mijloc. Rama pe care scrie Mai 2013 si cele din stanga dreapta sunt goale, rama din capat stanga este goala....sau cel putin asa se vede din poza.

Din lanul de fasole

Citat din: bucovineanu din Aprilie 17, 2014, 11:11:08 AM
Desi iarna a fost usoara ultimele 2 perioade de frig au daunat foarte mult familiilor de albine. Au fost afectate mai ales familiile slabute si cele care au fost stimulate. Frigul a coincis, cel putin in Moldova de nord si Bucovina, cu momentul critic din schimbarea generatiilor de albine. Albinele care au trecut iarna s-au imputinat si inca nu sunt suficiente albine tinere care sa poata acoperi si incalzi in bune conditii puietul din stupi. De aici puiet racit si stagnare in dezvoltare. Familiile puternice au fost mai putin afectate.

De acord. Afară plouă. Torenţial.

Azi am prins o fereastră – temperatură 20 grade C, cu un pic de soare – şi am reuşit un control rapid. Din cele şase familii făcute anul trecut, târziu, prin iulie, doar una e slabă. Anul trecut, spre toamnă,  le-am completat hrana cu sirop 2:1, zahăr invertit, în staţionar, am avut un cules târziu nesperat de bun. Le-am pus, pentru iarnă, o turtă din zahăr invertit, cu protofil, deasupra cuibului, pe rame. În primăvară le-am stimulat cu sirop de zahăr, neinvertit, 1:1, până acum o săptămână.
La controlul de astăzi am constatat că au puiet căpăcit între 4 şi 6 rame, doar la familia slabă am doar o ramă şi jumătate de puiet, cam două treimi din suprafaţă, în spate  e miere căpăcită, cu o ramă eclozată aproape în totalitate. Rezervele de miere şi de polen sunt suficiente, polen au adus şi astăzi din belşug. Cum rezervele de miere sunt între 4 şi 8 kg, am încetat oricare stimulare cu sirop, le-am descăpăcit miere, o voi face la 3-4 zile, până la salcâm, care va începe să înflorească în jur de 15 mai. Sper să scap de toată mierea până atunci. Deocamdată atât.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău