CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

Citat din: mmacreanu din Martie 22, 2014, 08:31:47 PM
hai sa nu ne pripim ... poate prin vest putem vb despre introdus rame, in rest eu zic ca dupa inflorirea pomilor fructiferi putem vb de asa ceva, ultimele zile au fost calde dar perioada aia rece de cateva saptamani au taiat elanul si se vede o usoara depopulare.

cat despre salcam si alte plante melifere ... daca nu te-a nins/plouat, de unde nectar?


Foarte adevarat... acele zile reci au dus la o depopulare a stupilor. Abia zilele astea matcile au inceput sa ponteze bine, si au inceput sa bage si ceva polen + nectar.


Daca in urma cu cateva zile aveam o jumatate de rama cu puiet capacit si cateva oua.. azi la controlul aceluiasi stup am gasit 2 rame pline cu oua si larve.

marius_vfp

Citat din: jenica67 din Martie 22, 2014, 09:16:48 PM
  Corcodusul se scutura, a inflorit porumbarul si ciresul.  Salcia plagatoare este in evolutie, incep sa se mareasca frumzulitele.

buna dimineata domnule jenica , in mod normal , eu stiam ca mai intai infloreste salcia pletoasa si alte clase de salcie , apoi pomii fructiferi , sau gresesc?.  la mine asa se intampla ,poate pe saptamana viitoare  salcia va inflori la noi ,de corcodusi nici vorba .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

La mine a inflorit salcia pletoasa odata cu  caisul si cu doua zile mai tarziu porumbarul---in acest an au avut viteza mai mare  :hi:

marius_vfp

in timisoara domnule Petrica a fost mult mai cald , la Vaslui nici pomeneala, pe cand la dumneavoastra noaptea temperatura nu scadea sub zero grade la noi erau si minus 8 , in Moldova diminetile sunt foarte reci, aici temperaturile au fost cat de cat aproape de adevar , vremea a fost buna pacat ca bate cam tare vantul .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Eugen B

 la noi a inceput bine dezvoltarea, porumbarul e in floare, si mai is si alte flori. Deja a inceput lucrul zilnic la stupina.

Hermannstadt

In zona Sibiu-lui corcodusul este inflorit bine de tot, intr-o saptamana cred ca trece. Asteptam sa vedem pomi fructiferi cand or da.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

dodo79

Citat din: marius_vfp din Martie 23, 2014, 08:09:48 AM
in timisoara domnule Petrica a fost mult mai cald , la Vaslui nici pomeneala, pe cand la dumneavoastra noaptea temperatura nu scadea sub zero grade la noi erau si minus 8 , in Moldova diminetile sunt foarte reci, aici temperaturile au fost cat de cat aproape de adevar , vremea a fost buna pacat ca bate cam tare vantul .

spor.
la noi la 8 dimineata sunt la urdinis,la 8,30 care polen si nectar

marius_vfp

asta e doar asa ca sa imi faci in ciuda nu ? sa mor eu de oftica , da las ca rasare si soarele in zona mea , cand voi o sa va catarati prin copaci noi o sa dam tare cu centrifuga  =)) =))

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mmacreanu

azi am instalat roiurile facute anul trecut in case noi, urmeaza sa fac acelasi lucru si pt familiile din primul rand care sunt mai dezvoltate.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

crisian-nicolae

Este vreo problema daca am pus dupa diafragma(completat stupul total de11 rame) rame partial cladite?

NYK74

Astept sa se mai încălzească un pic mai tare,si am de gînd sa fac acelasi lucru,adică sa le mut in case curate.
Aici a fost pina ieri o saptamana foarte frumoasă cu temperaturi de 8 si 10 grade noaptea,dar acu plouă si bate un vint rece din vârfurile muntilor care au incâ destulă zăpadâ,si au anuntat ca va mai fi asa pentru incâ vreo 3 zile,ceea ce este bine,faptul ca le-am lasat strânse grămada,nu le-am lărgit incâ cuiburile.

dodo79

Citat din: marius_vfp din Martie 23, 2014, 09:13:07 PM
, cand voi o sa va catarati prin copaci noi o sa dam tare cu centrifuga  =)) =))

spor.
ai dreptate ,cand voi da-ti la centrifuga ,noi cu banii in buzunar ne marim stupina si o intarim ptr la anu. :P :P :P :P :P :P :P :wink2:
Citat din: mmacreanu din Martie 23, 2014, 09:18:23 PM
azi am instalat roiurile facute anul trecut in case noi, urmeaza sa fac acelasi lucru si pt familiile din primul rand care sunt mai dezvoltate.
:bravo:,frumos si migalos
numai la unele dai sirop?

dodo79

azi am reusit de am marcat matcile si am pus cate o rama cu miere partial descapacita dupa diafragma.urmatoarele 2 zile se anunta ploi.

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Martie 24, 2014, 09:36:40 PM
Citat din: marius_vfp din Martie 23, 2014, 09:13:07 PM
, cand voi o sa va catarati prin copaci noi o sa dam tare cu centrifuga  =)) =))

spor.
ai dreptate ,cand voi da-ti la centrifuga ,noi cu banii in buzunar ne marim stupina si o intarim ptr la anu. :P :P :P :P :P :P :P :wink2:
Citat din: mmacreanu din Martie 23, 2014, 09:18:23 PM
azi am instalat roiurile facute anul trecut in case noi, urmeaza sa fac acelasi lucru si pt familiile din primul rand care sunt mai dezvoltate.
:bravo:,frumos si migalos
numai la unele dai sirop?

sirop nu am dat pana acum, doar ce l-am luat de pe foc in seara asta, vor primi toti sirop, unul nu a avut hranitor vopsit si a ramas fara
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NiKoN

Astazi am efectuat primul tratament cu Tactik si am stimulat, pe seara, cu sirop in hranitor.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!