CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

costi82

o sa trebuiasca sa ma tin bine dupa ele sa nu le aflu in copac inainte de salcam!   :)
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

floricica

Frumoase rame, matca lucreaza foarte bine.Din ce zona sunteti? De cand stimulati albinele pentru ca s-au dezvoltat asa frumos? Toate familiile arata la fel

marius_vfp

Citat din: popik50 din Martie 18, 2014, 06:42:13 PM
Azi am vopsit niste nuclei...

foarte frumosi nuclei , insa daca nu te superi poate pe viitor incearca sa prinzi tabla pe capac batand cuiele de la centru spre colturi apoi indoi coltul si mai dai cui pe el .
eu nu vopsesc tabla capacului , vopsesc bine capacul apoi bat tabla.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

APIPETRO

Azi, vreme superba. Am verificat stupii (3),folia nu avea condens, turtele cu miere zaharisita  erau terminate numai la doi ,nu stiu de ce.Am pus la toti 1/2 turta  apiluk. Acum ,o problema-au cules mult polen alb-galbui nu stiu de unde-las turtele sa le termine si incep stimularea cu sirop?
Marius,atunci albinele abia aduceau polen,de aceea doream sa bag apiluk,sa stimulez ouatul.Vreau sa dau sirop invertit ,ceai din plante si suc de ceapa si usturoi .

costi82

Citat din: floricica din Martie 18, 2014, 08:19:09 PM
Frumoase rame, matca lucreaza foarte bine.Din ce zona sunteti? De cand stimulati albinele pentru ca s-au dezvoltat asa frumos? Toate familiile arata la fel

satu mare, aproximativ toate familiile arata cam la fel, de stimulat nu le-am dat nu stiu ce iesit din comun, in primavara asta au primit doar o turta, au avut miere pe rame destula, contributia la dezvoltarea o are polenul bagat de afara si vremea buna pe care am avut in ultimele 2-3 saptamani.
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

laur80

Citat din: nicu84 din Martie 18, 2014, 06:51:41 PM
azi am verificat familiile de albine, unele au miere multa, proaspata, si puiet pe prima rama, la cele mai dezvoltate le-am mai pus o rama la ouat. la 2 fam au cladit pe diafragma, o palma, oare se pot pune rame la cladit deja?

Salut,la cele doua familii care au cladit pe diafragma,mareste cuibul,pune o rama cladita,buna de ouat.

Sanatate! :hi:

albinasebes

Azi am topit din fagurii vechi si sper ca maine sa ma lase vremea sa le dau sirop. Am avut o surpriza placuta, a inflorit salcia, era plin de albine pe salcia se la poarta. Sper ca de acum sa mearga mai bine.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Eugen B

Vad ca toate lumea e foarte harnica, sau nimeni nu mai face nimic in stupina. Am inceput sa bagam rame in cuib ca au inceput sa se dezvolte destul de frumos stupii. Daca va fi salcam se pare ca stupii vor avea ceva albina.

mmacreanu

hai sa nu ne pripim ... poate prin vest putem vb despre introdus rame, in rest eu zic ca dupa inflorirea pomilor fructiferi putem vb de asa ceva, ultimele zile au fost calde dar perioada aia rece de cateva saptamani au taiat elanul si se vede o usoara depopulare.

cat despre salcam si alte plante melifere ... daca nu te-a nins/plouat, de unde nectar?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

din cate vad eu cu postarile azi a fost zi de lucru in stupina. :bravo: eu am avut-o ieri cu destule ace.azi a mai luat una dupa ureche sa simt ca traiesc.si eu m-am speriat de ce am vazut ieri a puiat si pe ultima rama.din 4 si 6 rame cu care am iesit acum am 6 si 7.maine verific iarasi ultima rama

costi82

Eu am o familie de albine foarte puternica, in ultimele doua saptamani i-am introdus 3 rame pt. ouat, in momentul de fata familia e formata din 10 rame albine din care 7 sunt cu puiet, avand o dezvoltare foarte buna am fost nevoit sa-i bag rame.
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Eugen B

Sper sa nu inghete salcamul cum sa intamplat acuma 2 ani in vest. E bine in Vestul tarii ca baga polen si e dezvoltare buna, dar vom vedea la culesurile principale cum va fi vremea. Si anu trecut la salcam 2 si la tei a fost vremea urata si nu a bagat nimic. Momentan pregatim stupii de rapita si in special pentru salcam. Zilele astea sper sa postez si niste poze. Bafta la toti  :bzz:

Aurelian A.

Citat din: mmacreanu din Martie 22, 2014, 08:31:47 PM
hai sa nu ne pripim ... poate prin vest putem vb despre introdus rame, in rest eu zic ca dupa inflorirea pomilor fructiferi putem vb de asa ceva, ultimele zile au fost calde dar perioada aia rece de cateva saptamani au taiat elanul si se vede o usoara depopulare.

cat despre salcam si alte plante melifere ... daca nu te-a nins/plouat, de unde nectar?
Sunt intru totul de acord cu tine, in vest e alta situatie,si la mine se observa schimbul de generatie,populatia a scazut parca putin...eu zic ca e totusi devreme si pana la slacam avem timp sa facem numa buni stupii pentru cules, si noi,ceilalti..care nu stam prin vest  :P  :hi:  :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

jenica67

   La mine este a doua saptamana cand bag rame la ouat. Am bagat si sirop. Am stupi cu 2 rame batute bine de polen si mai mult de jumate cu nectar. Puiet intins pe toata rama. Dupa mine mai mult de 50% din albinele de iarna, s-au schimbat. Corcodusul se scutura, a inflorit porumbarul si ciresul.  Salcia plagatoare este in evolutie, incep sa se mareasca frumzulitele. Azi mi-au venit si berzele la 17:30. M-au salutat cu clampanitul din cioc specific.  A venit primavara !!   :bzz:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Marius-ursulakhe

Eu azi am mai largit cuibul cu inca o rama anul acesta si am observat foarte mult puiet capacit. Astept cu sufletul la gura sa iasa acest puiet ca de mult astept acest mic buum in cresterea populatiei familiilor -acum se pot observa matcile bune si cele donatoare de albine si crescatoare de matci pt nuclee de inperechere
La noi in zona si avem nevoie de asta ca incepe incet incet sa dea prunu ciresul si cat de curand si rapita (de rapita nu stiu nimic inca pana maine )