CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

yulian

#645
Aseara pe drum de la serviciu (approx ora 20.30) afara erau 9 grade...mi s-a parut foarte cald. Azi au fost 13 grade, dar o vreme cu multi nori si ceva stropi. Am dat o fuga si pe la stupina si se zbura asa...agale, cateva cu polen, desi vremea de afara era destul de nasoala. Maine vreau sa trec in revista ce/care/cum au luat ce le-am pus sapt trecuta si eventual sa completez. Pe saptama viitoare, se anunta temperaturi destul de mari, pana in 17-18 grade. Ma gandeam sa le dau macar de vreo 3 ori sirop la punga...ce ziceti??

albinasebes

Pe marti daca tine vremea vreau sa incerc si eu sirop la punga, la inceput mai putin, dar sa le stimuleze. Am pus afarw tavi cu faina de soia, lapte praf si drojdie de bere si iau bine. Sper sa nu am surprize saptamana viitoare cand ii controlez.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

PARINTELE

Astăzi am încercat să mă documentez într-o problemă, şi nu am fost lămurit.

In aceasta perioada,daca se muta un anume nr de familii dintr-o anumita locatie in alta, avand ca distanta intre locatii in jur de 100 de km,pot aparea probleme?
Nelămurirea mea este, dacă în timpul transportului puietul, musca de albină, ar putea să cadă pe fundul stupului şi să moară acolo?
Ce părere aveţi?

Aurelian A.

pai depinde de vremea de afara..daca e caldut 13 14 grade le poti muta linistit...daca nu,mai asteapta un pic
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

gore

Vreme urata , cand ploua cand sta. Pentru ca a trecut ceva vreme de cand nu am verificat stupii, astazi am tras cu ochiul in cuiburi. Era activitate intensa, afara 7 grade, am fost nevoit sa pun cateva turte acolo unde era nevoie. Poate saptamana viitoare va fi soare, au neaparat nevoie sa iasa din stup.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

yulian

Citat din: PARINTELE din Martie 07, 2014, 08:20:23 PM
Astăzi am încercat să mă documentez într-o problemă, şi nu am fost lămurit.

In aceasta perioada,daca se muta un anume nr de familii dintr-o anumita locatie in alta, avand ca distanta intre locatii in jur de 100 de km,pot aparea probleme?
Nelămurirea mea este, dacă în timpul transportului puietul, musca de albină, ar putea să cadă pe fundul stupului şi să moară acolo?
Ce părere aveţi?
Cel mai simplu: o zi calda (vezi Busu  :P ), dimineata pe la 7 dimineata le inchizi si pleci la drum. Ajungi in 2-3 ore si este chiar ok. Nu vor muri in niciun caz de frig pentru ca deja e destul de cald! In aceasta perioada este recomandat sa pleci ziua ca sa se poata reorganiza. Se anunta temperaturi mari pe zi si daca e musai sa le transporti seara, a doua zi se reorganizeaza, de la o noapte pe fundul stupului nu mor de frig/foame.
Succes!

Aurelian A.

 Azi am facut  primul control la stupi din anul acesta...se prezinta destul de bine zic eu,toti au puiet capacit, oua, larve pe 2  3 rame in functie de puterea familiei...le-am pus si cate o turta proteica...sunt curios daca se vor atinge de ea ca aduceau polen frumos :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bucovineanu

Daca aduc polen proaspat slabe sanse sa se atinga de turta.

Aurelian A.

  Asa cred si eu...dar daca vin cateva zile mai reci si nu pot sa iasa la zbor ma gandesc ca o sa se apuce si de turte...vedem ce o fi  :razz: :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

nicu84

eu acuma am pus un pic de sirop in hranitor, sa vedem daca il iau. la mine (satu mare) de cateva zile aduc polen la greu, o sa ia siropul?

Aurelian A.

Il iau sigur,mai ales ca nu e nici frig..polen aduc,tre sa il ia :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Eugen B

daca aduc polen din belsug ce rost are turta proteica? la mine aici tot asa baga polen si nu vad rostul turtei. mai ales ca sunt ceva flori si mai ales salcia

Aurelian A.

Pai nu prea are....dar poate se mai raceste vremea si nu mai ies la zbor..nu strica daca e acolo  :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Eugen B

cum crezi. aici in vest e vremea cat de cat buna, mai ales prentru perioada asta. In zonele mai reci e alta treaba. Oricum polenu e polen, si alta hrana proteica nu cred ca este la fel de eficenta. E bine ca is baga ele polen, mai ales in vest. Azi am inteles ca ar fi fost buna vremea in toata tara, si ca au carat polen la toti

Vyktor

Citat din: Eugen B din Martie 08, 2014, 08:31:17 PM
. Azi am inteles ca ar fi fost buna vremea in toata tara, si ca au carat polen la toti

Da da,  sa crezi tu. As fi vrut eu :mad: